Azalan saatlerin üretkenlik, çalışan refahı ve cinsiyet eşitliği üzerindeki etkisini ölçmek için Birleşik Krallık’ta dört günlük bir çalışma haftası pilot uygulaması başlatıldı.

Bugün başlayan ve çalışanların normal çalışma saatlerinin %80’ini çalışarak aynı ücreti alacaklarını görecek olan altı aylık denemeye yaklaşık 30 kuruluş katılıyor. Pilot uygulama, kar amacı gütmeyen 4 Day Week Global tarafından organize edilmiştir.

Düşünce kuruluşu Autonomy, 4 Günlük Hafta İngiltere Kampanyası ve Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston Koleji’ndeki araştırmacılar ile birlikte projede ortaktır.

Çalışanlardan, %100 verimlilik taahhüdü verirken, saatlerin %80’inde çalıştıkları için ücretin %100’ünü aldıkları “100:80:100” modelini izlemeleri istenecek.

şirketlerden biri katılan İngiltere’de dört günlük çalışma haftası pilotu, kamera şirketi Canon’un İngiliz bölümüdür.

Birleşik Krallık’ta yürütülen pilot programın yanı sıra, 4 Day Week Global tarafından paralel olarak benzer girişimler yürütülüyor. Bu denemeler ABD, Kanada, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da gerçekleştirilmektedir.

Bu, dört günlük bir çalışma haftasının ilk kez denenmesi değil. Geçen yılın Kasım ayında, Birleşik Krallık’taki Atom Bank, 340 çalışanının ücretlerini düşürmeden dört günlük bir çalışma haftasına geçti. şirket var rapor edildi yeni dört günlük çalışma yapısına geçtiğinden bu yana iş başvurularında %500 artış.

Atom Bank’ın yanı sıra süpermarket Morrisons, daha önce merkez ofisinde çalışan 1.500’den fazla kişiden oluşan personeli için dört günlük bir çalışma haftasını araştırmıştı. Benzer şekilde, uluslararası işe alım şirketi MRL Consulting Group da İngiltere merkezli personeli için dört günlük bir çalışma haftası deniyordu.

4 Day Week Global tarafından yapılan çok sayıda vaka çalışmasına göre, daha kısa bir haftaya geçiş, personelin üretkenliğini ve refahını artırabileceğini gösteriyor. Bu, onu Japonya ofisinde deneyen ve üretkenlikte %40’lık bir artış bildiren Microsoft tarafından onaylandı.

Yakın zamanda yapılan bir başka anket, İngilizlerin yaklaşık %31’inin dört günlük bir çalışma haftası olan bir iş aradığını gösteriyor.

4 Day Week Global’in pilot program yöneticisi Joe O’Connor şunları söyledi: “Dört günlük hafta, mevcut çalışma modeline meydan okuyor ve şirketlerin insanların ne kadar süredir ‘işte’ olduklarını ölçmekten uzaklaşıp çıktı üretiliyor. 2022, bu cesur yeni çalışma geleceğini müjdeleyen yıl olacak.”genel-11

Bir yanıt yazın