CoinMarketCap’e göre, 2021’de takas edilemeyen token (NFT) satışları 25 milyar dolara (kabaca 1.85.722 crore) yakın değerdeydi ve bu da sektörün kripto varlıklarında muazzam bir büyüme gördüğünü kanıtlıyor. Yapay Zeka tarafından oluşturulan NFT’lerin uzayda bir sonraki büyük patlama olması bekleniyor. Adından da anlaşılacağı gibi, yapay zeka Sanat veya AI tarafından oluşturulan sanat, yapay zeka kullanılarak oluşturulan herhangi bir sanat eserine atıfta bulunur ve OpenAI gibi şirketler, metinsel açıklamalardan görüntüler oluşturan yapay zeka programlarını başlatırken, AI sanatı her zamankinden daha erişilebilir.

İngiliz müzayede evi Christie’s, Ağustos 2021’deki dördüncü yıllık Art+Tech Zirvesi sırasında NFT satışlarında 93 milyon dolar (kabaca 691 crore) bir değer tahmininde bulundu ve bu, art NFT’lerin 2021’de büyük bir etkisi olduğunu öne sürdü. Önemlerine rağmen, CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club, çizgi filmlerin ve memlerin hakim olduğu kripto sanat sahnesinde merkez sahneyi kapmış gibi görünüyor. AI art şimdi NFT’lerin yeni bir alt sınıfı olarak yerini alacak.

Sanat dünyasındaki insanlar ve yapay zeka, blok zinciri ve metaverse gibi gelecek teknolojilerle ilgilenenler için bu “AI-üretken NFT’ler” daha popüler hale geliyor. GAN’lar veya üretken rakip ağlar, genellikle AI tarafından oluşturulan NFT’ler üretmek için kullanılır.

GAN’lar nelerdir?

Bir GAN, bir çift sinir ağıdır – jeneratör olarak adlandırılan ilk sinir ağı, belleğine yerleştirilmiş tüm görüntüleri rastgele karıştırır ve rastgele kombinasyonlar oluşturur; ayrımcı olarak adlandırılan ikincisi, orijinal görüntülerde tanımlanan yinelenen desene daha iyi yanıt verenler olan, üretici tarafından üretilen rastgele sonuçları seçer. Bu nedenle, ayrımcının rolü, bir insan sanatçı tarafından yaratılan potansiyel eserler kadar makul olmayan tüm resimleri atarak, insan yargısını yeniden üretmektir.

Oldukça fazla dikkat çeken GAN tabanlı AI sanatının bir örneği, Edmond de Belamy’nin PortresiOndördüncü ve yirminci yüzyıllar arasındaki döneme tarihlenen 15.000 portreden başlayarak, Obvious adlı bir Fransız sanatçı kolektifi tarafından yaratıldı. Sanat eseri, Ekim 2018’de New York’ta Christie’s’de açık artırmaya çıkarılan 10 baskıdan biriydi ve 432.500 $’a (kabaca 3.21 rupi) satıldı ve büyük bir müzayede evinde satılan ilk AI sanat eseri oldu.

Yine de 2018’den bu yana, AI-art uzun bir yol kat etti ve onunla birlikte, sanat teknolojisinin geleceği söz konusu olduğunda iğneyi hareket ettiren AI odaklı sanat girişimleri çoğaldı. Zaman içinde öne çıkan böyle bir şirket, yapay zeka sanatının en büyük galerilerinden biri olan Art AI’dır. Şirket kısa süre önce Eponym adlı GAN tabanlı bir metinden görüntüye AI yazılımı başlattı. Artık Art Blocks gibi üretken sanat projeleri günlük bazda milyonlarca ticaret hacmi çekiyor. Ancak düşünce olarak biraz tartışmalı olsa da Eponym’in şöhret çağrısı, yapay zeka yazılımları yardımıyla üretim sürecine bir insan unsurunun eklenmesidir.

Geleneksel olarak, üretken sanat, görüntülerin çıktısını almak için yalnızca algoritmalara ve programlara dayanır. Eponym ile koleksiyoncular, nane sırasında yaratıcı güce sahiptir. Bir Eponym NFT’yi basmak isteyen herkes, AI yazılımını tetiklemek için bir metin dizisi girmek zorunda kaldı. Metin dizisi, tek bir kelimeden tam bir paragrafa kadar değişen herhangi bir şey olabilir. Oluşturma daha sonra doğrudan dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’de basılabilir.

Eponym gibi araçlar aracılığıyla AI tarafından oluşturulan sanat eserlerine erişim, NFT’lere sahip olma arzusunu da körüklüyor. Ile konuşmak CoinTelegraph, Art AI’nin kurucu ortağı Eyal Fisher, Eponym kullanıcılarının çoğunluğunun ilk kez NFT’ler oluşturduğunu, NFT koleksiyoncuları ve alıcılarının ise kendi yarattıklarını yaptığını belirtiyor – çoğu insan Eponym topluluğunun bir parçası olduğundan, uzayda bir oyun değiştirici profesyonel sanatçılar değildir.

AI sanatı daha belirgin hale geldikçe, sanatçı ve NFT koleksiyoncuları da buna uyum sağlamaya başlıyor. Bir dijital sanatçının CoinTelegraph’a ‘Kami Buradaydı’ yazısında belirttiği gibi, “İnsanın algoritmaya ihtiyacı var ve algoritmanın insana ihtiyacı var. Benim için bu yeni rol, veri toplama, kod yazma, küratörlük, bir tema oluşturma ilhamı ve en önemlisi, bir algoritmaya ‘koçluk yapmak’.Süreç dinamiktir ve sonuç işbirlikçidir.” Sanatçı, bir algoritmadan doğduğu için AI tabanlı sanatın her parçasının doğada tamamen benzersiz olduğunu açıklamaya devam ediyor.

Eponym gibi araçlar hem profesyonel sanatçılar hem de profesyonel olmayanlar için temiz bir nefes olmaya devam ederken, AI tabanlı NFT’lerin oluşturulabileceği birçok yöntem olduğunu belirtmekte fayda var. Teknolojinin özelliklerinden bağımsız olarak, AI tarafından oluşturulan NFT’lerin varlık sınıfına büyük bir destek olacağı kesin. Meta veri deposunun popülaritesindeki artışla birlikte, AI tabanlı NFT’lerin yalnızca popülerlik kazanması bekleniyor.


Cryptocurrency ile ilgileniyor musunuz? WazirX CEO’su Nischal Shetty ve WeekendInvesting’in kurucusu Alok Jain ile kripto ile ilgili her şeyi, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

CES 2022 merkezimizde Gadgets 360’ta Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

.genel-8

Bir yanıt yazın