Fisker, Bölüm 11’deki iflasına sadece birkaç gün kaldı ve varlıkları üzerindeki mücadele zaten başlamış durumda; bir avukat, girişimin varlıklarını “mahkemenin denetimi dışında” tasfiye ettiğini iddia ediyor.

Söz konusu olan, Fisker ile finansal hizmetler şirketi Susquehanna International Group’un bağlı kuruluşu olan en büyük teminatlı kredi kuruluşu Heights Capital Management arasındaki ilişkidir. Heights, şirketin mali sıkıntısının perde arkasında belirdiği bir dönemde Fisker’a 2023’te (bu borcu başlangıçta hisse senedine dönüştürme seçeneğiyle birlikte) 500 milyon dolardan fazla borç verdi.

Bu finansman başlangıçta herhangi bir varlıkla güvence altına alınmıyordu. Bu durum, Fisker’in 2023’ün sonlarında üçüncü çeyrek mali tablolarını zamanında sunamadığı için sözleşmelerden birini ihlal etmesinden sonra değişti. Bu ihlalden feragat edilmesi karşılığında Fisker, Heights’a tüm mevcut ve gelecekteki varlıkları için birinci öncelik vermeyi kabul etti. Heights’a önemli bir avantaj sağlıyor. Heights, Bölüm 11 davalarında varlıklara ne olacağını belirlemek için ilk sırayı almakla kalmadı, aynı zamanda onlara şirketin yavaş yavaş iflasa doğru gidişini denetlemek için tercih edilen bir yeniden yapılandırma yetkilisinden yararlanma şansı da verdi.

Milbank firmasının 600 milyon dolardan fazla borcu olan bir grup teminatsız alacaklıyı temsil eden avukatı Alex Lees, davanın Cuma günkü ilk duruşmasında bu noktaya gelmenin “çok uzun” sürdüğünü söyledi. Fisker’in geç düzenleyici başvuruda bulunmasının “küçük bir teknik temerrüt” olduğunu ve bu durumun bir şekilde girişimin “temelde elden geçirilmesine” yol açtığını söyledi.[ing] bütün iş Heights’a devredildi.”

“Bunun bizim için korkunç bir anlaşma olduğuna inanıyoruz” [Fisker] ve alacaklıları,” dedi Lees duruşmada. “Yapılacak doğru şey aylar önce iflas başvurusunda bulunmak olurdu.” Bu arada Fisker’in Heights yararına “mahkemenin denetimi dışında tasfiye yaptığını” ve bunun “şüpheli faaliyet” anlamına geldiğini söyledi. Fisker iflas başvurusuna kadar geçen süreyi geçirdi fiyatları düşürmek ve araçları satmak.

Heights’ın yatırım kolunu temsil eden avukat Scott Greissman, Lees’in yorumlarının “tamamen uygunsuz, tamamen desteksiz” olduğunu söyledi ve medya tarafından dikkate alınması gereken “sağlam bilgiler olarak tasarlanmış” olmakla alay etti.

Greissman, “Bu durumda hayal kırıklığına uğramış çok sayıda alacaklı olabilir” dedi, “hiçbiri Heights’tan daha fazlası değil.” Heights’ın Fisker’a “muazzam miktarda kredi” verdiğini söyledi. Daha sonra, Fisker kalan envanterinin tamamını (yaklaşık 4.300 Ocean SUV) satabilse bile böyle bir satışın “belki Heights’ın şu anda 180 milyon doların üzerinde olan teminatlı borcunun bir kısmını ödeyebileceğini” ekledi.

Avukatlar Cuma günü mahkemede, Ocean SUV’ların isimsiz bir araç kiralama şirketine satılması konusunda prensipte anlaşmaya vardıklarını söyledi. Ancak Fisker’in diğer alacaklılara getiri sağlamak amacıyla başka hangi varlıkları satabileceği henüz belli değil. Şirketin varlıklarının 500 ila 1 milyar dolar arasında olduğu iddia ediliyor ancak şu ana kadar yapılan başvurularda yalnızca 180 montaj robotu, tüm gövde altı hattı, bir boyahane ve diğer özel aletler de dahil olmak üzere ayrıntılı üretim ekipmanları yer alıyor.

Lees, Fisker’in iflas başvurusunda bulunmasıyla ilgili endişelerinde yalnız değildi. Duruşma sırasında ABD Mütevelli Heyeti avukatı Linda Richenderfer, “Neden bu kadar uzun sürdüğünü bilmiyorum” dedi. Ayrıca Perşembe günü geç saatlerde ve duruşmadan önceki saatlerde yeni başvuruları incelemeye devam ettiğini de belirtti.

Ayrıca, Ocean envanterinin satışının ardından davanın doğrudan Bölüm 7 tasfiyesine dönüşebileceği ve diğer alacaklıların hurda için mücadele etmesine neden olabileceği yönündeki “büyük endişesini” de dile getirdi.

Greissman bir noktada, Fisker’in iflas koruması başvurusunda bulunmasının “muhtemelen daha fazla zaman aldığını” ve dava daha erken başlasaydı bu tartışmalardan bazılarının “daha kolay çözülebileceğini” kabul ettiğini söyledi. Hatta Richenderfer ile “filo satışı olsa bile Bölüm 11’in sürdürülebilir olmayabileceği” konusunda aynı fikirde olduğunu söyledi.

Taraflar 27 Haziran’daki bir sonraki duruşmada tekrar bir araya gelecek.

Yargıç Thomas Horan herkesi görevden almadan önce, bu haftaki yoğun başvurulara rağmen duruşmaya “oldukça temiz” geldikleri için ilgili tüm taraflara teşekkür etti. Kendisi özellikle ABD Mütevelli Heyeti’nin “gerçekten zor koşullar” altında, davayı “en az tartışmayla” “anlatmak” için çalıştığını söyledi.

Duruşmayı bitirirken gülümseyerek, “Sanırım artık biraz uyumak isteyen birkaç kişi var” dedi.genel-24