YouTube, kullanıcı gizliliğini koruma mekanizmasını yapay zeka (AI) içeriğini içerecek şekilde genişletiyor. Video akışı devi Perşembe günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların yapay zeka tarafından oluşturulan, yüzlerini veya seslerini simüle eden içeriği bildirebileceklerini duyurdu. Kullanıcılar bu tür videoları, sorunlarını vurgulamak için bir form doldurmalarına, gizlilik ihlaline ilişkin kanıtları paylaşmalarına ve yükleyicinin ayrıntılarını paylaşmalarına olanak tanıyan çevrimiçi bir raporlama sistemi olan Gizlilik Şikayeti Sürecini kullanarak bildirebilir. Bir şikayet gönderildikten sonra çeşitli parametrelere göre manuel olarak incelenir ve şikayetin meşru bulunması durumunda video silinir.

YouTube, kullanıcıların yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği raporlamasına olanak tanıyor

Bir toplulukta postalamakYouTube, hem yüzü hem de sesi kopyalayan, yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler için gizlilik talebi sürecini genişlettiğini açıkladı. Şirket, Kasım 2023’te duyuruldu platforma sorumlu yapay zeka yeniliğini tanıtmayı amaçladığını söyledi. O dönemde kullanıcıları yanlış bilgilerden ve derin sahtekarlıklardan korumak için sunmayı vaat ettiği birkaç yeni özelliği listeliyordu.

Deepfake’ler, başka bir bireyin kimliğine bürünmek üzere dijital olarak değiştirilmiş sentetik medya (AI veya başka bir şekilde oluşturulan) olarak anlaşılabilir. Son zamanlarda deepfake vakaları önemli ölçüde arttı. YouTube artık kullanıcıların, yüzlerini veya seslerini simüle eden, yapay zeka tarafından oluşturulan herhangi bir içeriği bildirmeleri için mevcut Gizlilik Şikayeti Sürecinden yardım almasına izin veriyor.

Kullanıcılar, kanalın kendilerinin kimliğine büründüğünü düşündüklerinde de kanalı şikayet edebilirler. Ancak bir içerik oluşturucunun videosu bu süreçten kaldırılsa bile bu, Topluluk Kuralları ihtarıyla aynı şekilde değerlendirilmeyecektir. Özellikle YouTube, üç ihtar alan içerik oluşturucunun kanalını devre dışı bırakıyor.

YouTube’un Gizlilik Şikayeti süreci nasıl işliyor?

YouTube’un Gizlilik Şikayeti Süreci formuna erişilebilir Burada. Kullanıcıların ilk olarak altı sayfadan geçirildiği ve platforma ulaşmadan önce gizliliklerinin ihlal edilip edilmediğini ve diğer tüm seçenekleri araştırıp değerlendirmediklerini tespit etmelerine yardımcı olan uzun bir süreçtir. Bunlar arasında kullanıcıya tacize uğrayıp uğramadığının, yükleyiciyle iletişime geçip geçmediğinin ve Topluluk Kurallarını inceleyip incelemediğinin sorulması da dahildir. Ayrıca sürecin kötüye kullanılmasının hesaplarının askıya alınmasıyla sonuçlanabileceği de söylendi.

Ancak gerçek gizlilik şikayetleri için kullanıcılar bu adımları izleyerek olayla ilgili ayrıntıları, kanıtları ve yükleyiciyle ilgili bilgileri paylaşmaları gereken uzun bir forma ulaşabilirler. Form gönderildikten sonra YouTube olayın geçerliliğini değerlendirir. Geçerlilik sağlandıktan sonra video platformdan silinir.genel-8