Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, “Kaspersky Lab liderliğine karşı bugünkü eylem, siber alanımızın bütünlüğünü sağlama ve vatandaşlarımızı kötü niyetli siber tehditlere karşı koruma kararlılığımızın altını çiziyor” dedi. ifade. Yaptırımlar bu kişilerin ABD’de iş kurmasını zorlaştırıyor. Gibi TechCrunch notlarCEO ve kurucu Eugene Kaspersky, yaptırım uygulanan kişiler listesinde yer almıyor ve şirketin kendisi de yok.

Perşembe günü Ticaret Bakanlığı Kaspersky’nin ABD’de yeni işler yapmasını yasakladı. Yasak ayrıca Kaspersky’nin antivirüs yazılımının mevcut kullanıcılarının yazılım güncellemelerini indirmesini de yasaklıyor. Kaspersky’nin yazılımını kullananların alternatif bulmaları için 29 Eylül’e kadar süreleri var. İçinde basın bülteniTicaret Bakanlığı, Kaspersky yazılımını kullanan herkesi “potansiyel siber güvenlik kapsamı eksikliği nedeniyle kişisel veya diğer hassas verilerin kötü niyetli aktörlerin eline geçmesini sınırlamak için yeni sağlayıcılara hızla geçiş yapmaya” çağırdı.

Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanan kişiler arasında Kaspersky Lab ve Kaspersky Group’un yönetim kurulu üyeleri de yer alıyor. Ticaret Bakanlığı, Kaspersky’nin ABD, Rusya ve Birleşik Krallık operasyonlarını, “Rus hükümetinin siber istihbarat hedeflerini desteklemek için Rus ordusu ve istihbarat yetkilileriyle işbirliği” nedeniyle Varlık Listesine aldı.

2017 yılında Wall Street Journal rapor edildi Rusya’nın bir hükümet yüklenicisinin kişisel bilgisayarından gizli bilgiler çaldığı. Ulusal Güvenlik Ajansı ile çalışan yüklenici, dosyaları Kaspersky’nin antivirüs yazılımının yüklü olduğu kişisel bilgisayarında uygunsuz bir şekilde saklamıştı. İçinde beyanı New York TimesKaspersky olayla ilgili bilgisi veya olayla ilgisi olduğunu reddetti. Aynı yılın sonlarında İç Güvenlik Bakanlığı yasakladı tüm federal kurumların Kaspersky ürünlerini devlet sunucularında kullanmasını engelleyin.genel-2