Bir NASA astronotu, uzay yürüyüşü sırasında ISS'nin dışında çekilmiş bir fotoğrafta.

Bir NASA astronotu, uzay yürüyüşü sırasında ISS’nin dışında çekilmiş bir fotoğrafta.
Fotoğraf: NASA

Dün NASA’nın canlı yayını, bir ISS astronotunun planlanmış bir uzay yürüyüşü öncesinde potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan dekompresyon hastalığı (DCS) yaşadığını yanlış bir şekilde gösterdi.

NASA, Çarşamba günü saat 18:32’de ISS’de bir acil durum yayınladı ve yer kontrolünden gelen bir ses, artan basınca maruz kaldıktan sonra hipobarik tedavi için uzay giysisine isimsiz bir “komutan” yerleştirilmesini istedi.

Yüzlerce kişi canlı yayını izliyordu ve ses, astronotun durumunun kritik olduğuna inanmalarını sağladı. Sesteki ses, “Hipobarik maruz kalma büyük bir sorun ve muayenesine bakıldığında, bazı ciddi DCS darbeleri olduğundan endişeleniyorum” dedi. “Ona mümkün olan en kısa sürede elbisesini giydirmeye çalışmanızı ve bu süreçte mümkün olan en iyi şekilde oksijen vermenizi tavsiye ederim.”

Yaklaşık bir saat sonra uzay ajansı açıklığa kavuşturuldu ISS’de acil bir durumun bulunmadığı; NASA, X’e bunun yerine yayınlanan sesin yerdeki bir simülasyon kanalından geldiğini ve “mürettebat üyelerinden birinin dekompresyon hastalığına bağlı etkiler yaşadığını gösterdiğini” yazdı.

NASA, “Bu ses, mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzayda çeşitli senaryolar için eğitim aldığı devam eden bir simülasyondan yanlışlıkla yanlış yönlendirildi ve gerçek bir acil durumla ilgili değil” diye ekledi. “Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatı o sırada uyku dönemindeydi. Hepsi sağlıklı ve güvende.”

Bükülme olarak da bilinen dekompresyon hastalığı, genellikle tüplü dalış sırasında basınçtaki değişiklikle ortaya çıkar ve bazen uzay yürüyüşleri sırasında astronotları etkileyerek kan dolaşımında kabarcıklar oluşturabilir.

NASA, astronotlar Tracy Dyson ve Matt Dominick için Perşembe günü arızalı bir elektronik kutusunun kaldırılmasını tamamlamak üzere bir uzay yürüyüşü planlamıştı. NASA, mürettebatın ISS hava kilidinden çıkmasının beklenmesinden yaklaşık bir saat önce duyuruldu uzay yürüyüşünün uzay giysisindeki rahatsızlık nedeniyle ertelendiği belirtildi. İki olayın birbiriyle bağlantılı olmaması muhtemeldir, ancak oldukça talihsiz bir tesadüftür.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin X ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfası.genel-7