XDefiant, Ubisoft’un oynaması ücretsiz birinci şahıs nişancı türüne yönelik en son atılımıdır. Pek çok kişi, piyasaya sürülmeden önce oyunu “Call of Duty Killer” olarak abartsa da ben biraz daha temkinli davrandım. Ubisoft’un, oyun trendlerini takip etme ve ardından bir oyunu sonuç vermediğinde kısa sürede çöpe atma konusunda bir becerisi vardı. Üstelik hiçbir oyunun bir diğeri tarafından “öldürüldüğünü” görmemeyi tercih ederim. Sevdiğimiz oyunların zamanla daha iyi hale gelmesi için hayranları oyun oynamaya teşvik eden, yaratıcılığı ve yenilikçiliği teşvik eden, seriler arasında gerçek bir rekabet görmek istiyorum. Bunun yerine, XDefiant’ın arkasındaki ekipler, oyunun yalnızca beceriye dayalı eşleştirmenin olmaması nedeniyle ortaya çıkmasını umuyor gibi görünüyor.

XDefiant incelemesi: Oynanış

Watch Dogs, Splinter Cell ve The Division gibi Ubisoft şirketlerinden gruplar XDefiant’ta oynanabilir. (Resim kredisi: Cole Martin/Windows Central)

Call of Duty ve XDefiant arasında pek çok karşılaştırma olsa da ben Ubisoft’un XDefiant’ını Blizzard’ın Overwatch’ıyla karşılaştırmayı tercih ediyorum. Her iki oyun da yalnızca çok oyunculudur, her ikisi de oynaması ücretsizdir ve her ikisi de oyuncuların, maç boyunca ortaya çıkan bir nihai ile birlikte özel yeteneklere sahip bir karakter seçmesini gerektirir. XDefiant’ın oyuncu grupları The Division, Splinter Cell ve Watch Dogs gibi diğer sevilen Ubisoft serilerindeki karakterlerden ilham alıyor.

Maçlar sırasında oyuncuların kullanabileceği yetenekler diğer serilere de dayanmaktadır. Örneğin Bölümün Temizleyiciler grubu, koridorları temizlemek için alev silahına sahip bir drone kullanabilir. Diğer gruplar görünmezlik sağlayan giysiler, konuşlandırılabilir kalkanlar ve takım desteği için tıbbi ekipmanlarla donatılmıştır. Şu anda mevcut beş grup var ve Ubisoft’un XDefiant’ın zaman içinde ek gruplarla büyümesini amaçladığı açık. Suikastçıların, Avatar’ın ve hatta Star Wars’tan Kay Vess’in bir noktada kadroya katılacağını görebilir miyiz? Potansiyel kesinlikle mevcut.

XDefiant, lansman sırasında çok sayıda oynanabilir mod sunuyor ancak Team Deathmatch veya Attrition çalma listeleri yok. (Resim kredisi: Cole Martin/Windows Central)genel-20