Doğru hava tahminleri tarım gibi endüstriler için kritik öneme sahiptir ve aynı zamanda sert hava olaylarından veya doğal afetlerden kaynaklanan zararların önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı olmak açısından da önemlidir. Ancak tahminleri doğru yapmak son derece zordur. Bu nedenle WeatherXM’in kurucuları son 12 yıldır hava durumu tahminlerini daha doğru hale getirmenin yollarını arıyor.

2012 yılında Manolis Nikiforakis, Stratos Theodorou ve Nikos Tsiligaridis, topluluk üyelerinin tabandan hava durumu güncellemeleri sağlamasına olanak tanıyan bir uygulama başlattı. Daha sonra Atina havaalanı gibi hava koşullarına duyarlı sektörlerdeki kurumsal müşterilere danışman olarak çalıştılar. Şimdi, blockchain üzerine inşa edilmiş sistemler aracılığıyla yerel hava durumu verilerini toplayan ve paylaşan, topluluk tarafından izlenen hava durumu istasyonlarından oluşan bir ağ olan WeatherXM’i inşa ediyorlar.

WeatherXM CEO’su Nikiforakis, TechCrunch’a, girişimin halihazırda 80’den fazla ülkede 5.000 kendi hava durumu istasyonunu kurduğunu söyledi. Bu istasyonlar yerel yer hava durumu bilgilerini topluyor ve WeatherXM’in kendi kripto para birimi $WXM ile ücretlendirilen gönüllüler tarafından izleniyor. Toplanan tüm veriler, ticari olarak kullanmak isteyen işletmelere yönelik ücretli tekliflerle kişisel olarak ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır.

Nikiforakis, “Biz açık kaynağın güçlü savunucularıyız” dedi. “İnanıyoruz [WeatherXM’s mission] İnsanların ve uzmanlıkların birden fazla farklı kesimiyle işbirliği yapılmadan bir amaca hizmet edilemez. Tüm bu verileri herkesin erişimine açık hale getiriyoruz. Her hava durumu istasyonunun ne bildirdiğini gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.”

Başlangıç, Lightspeed’e bağlı erken aşama blockchain odaklı bir fon olan Faction tarafından yönetilen ve daha fazla VC’nin yanı sıra Borderless Capital, Alumni Ventures ve Red Beard Ventures gibi VC’lerin katılımıyla 7,7 milyon dolarlık A Serisi tur topladı. yatırımcı türleri. Başlangıç, sermayeyi ekibini genişletmek ve ticari kullanıcılarından para kazanmaya başlamak için kullanacak.

Faction’ın ortaklarından Tim Khoury, şirkete yatırım yapmaya çekildiğini çünkü bunun hem topluluğa katılmaya istekli insan arzı hem de şirketin talep ettiği topluluk odaklı bir blockchain projesi için cazip bir kullanım durumu sunduğunu söyledi. üretiyordu. Daha doğru hava durumu verileri için potansiyel TAM’ın da zararı olmadı.

Khoury, “Birçok derin ağın çöküşü talep tarafıdır” dedi. “Gerçekte üretilen veya üretilen şeye talep yoksa bu durumda ağı zaman içinde ayakta tutamazsınız.”

Doğru tahmin edilemeyen fırtınalar sırasında bodrum katı birçok kez su altında kalan biri olarak bu anlaşma hemen ilgimi çekti. Ancak WeatherXM’in stratejisinin blockchain ve kripto token yönü başlangıçta kafamı karıştırdı.

Nikiforakis bana bu yerel hava durumu ağının çalışabilmesinin tek yolunun kripto teşvik yapısı olduğunu söyledi. Bir meteoroloji istasyonunu denetleyen her kişiye ödeme yapmak, fikri ağın etkili olması için ulaşması gereken boyuta göre ölçeklendirmeyi çok maliyetli ve karmaşık hale getirecektir. İlk uygulamaları aracılığıyla insanların hava durumu verilerini ücretsiz olarak sağlamaya istekli olduklarını keşfettiklerini, dolayısıyla WeatherXM’in yapısının kullanıcıları biraz daha teşvik etmeyi amaçladığını söyledi.

“[Using crypto] aynı zamanda bunu koordine etmeye de yardımcı olur [weather stations] Nikiforakis, en çok önemsediğimiz alanlarda, yani gelişmekte olan ülkelerde ve kırsal ülkelerde konuşlandırıldığını söyledi. “Kripto ödülleri bir koordinasyon aracı olarak çalışıyor. Birçok yönden bu bir topluluk projesi, dolayısıyla kripto bir yönetim aracı olarak hareket ediyor. İnsanlar projenin işleyişini etkileyen kararlar için bu tokenı kullanarak oy verebilirler.”

Her ne kadar konu blockchain veya kripto söz konusu olduğunda iyimser olmadığımı kabul etsem de, bu yapıyı burada kullanmak çok mantıklı. Bu aynı zamanda startup’ın, blockchain teknolojisinin gerçekten etkili olmasını gerektiren verileri açık kaynak haline getirme konusundaki odağını da tamamlayıcı niteliktedir.

Bu haftanın başlarında, toplulukların iklimle ilgili acil durumlara ve felaketlere nasıl hazırlanabileceğine odaklanan bir panelin moderatörlüğünü yapıyordum ve birçok kez gündeme gelen şeylerden biri, kamu ve özel kuruluşların daha kolay bilgi sahibi olabilmeleri için bunun gibi verilerin açık kaynak olması gerektiğiydi. Hem iklim felaketlerini planlamak hem de onlara daha iyi yanıt vermek için birlikte çalışın.

WeatherXM’in, özellikle yetersiz hizmet alan veya kırsal alanlardaki istasyonlarından gelen tüm verileri açık kaynak haline getirmesi, büyük bir bütçe veya kaynağa ihtiyaç duymadan iklim olaylarının artan tehdidi ve hasarıyla mücadele eden topluluklar için avantajlı olabilir.

Buradaki misyonun üstesinden gelmek kolaydır, ancak hava durumunu blockchain’e getirmenin gerçekten bir fark yaratmak için yeterli talebi alıp almayacağını göreceğiz.

Nikiforakis, “Meteorolojinin genel olarak iyileşmesi ve sektörün ilerlemesi için teknolojimiz ve fikirlerimiz etrafında bir ekosistem yaratmamız gerekiyor” dedi. “İşlerin silolar halinde gerçekleştiği ve kimlik bilgilerine veya ödemeye sahip olan herkese erişim izni verilmediği eski yöntemden hoşlanmıyoruz. Akıntının tersine gidiyoruz. Verileri herkese açıyoruz.”genel-24