Birleşik Krallık, endüstriyi, akademiyi ve hükümeti birbirine bağlamak için yeni bir bağımsız yarı iletken grubu kuruyor.

Birleşik Krallık Yarı İletken Enstitüsü, ülkelerin dünya elektroniğinin çoğunun temelini oluşturan bileşenler olan çiplere yönelik desteği artırdığı bir dönemde sektör için “tek temas noktası” olarak hareket edecek.

Yeni enstitü, uzmanlık becerileri kazandırmaya, sektörü doğru araçlar ve altyapıyla donatmaya ve çip şirketlerine pazar hazırlığı desteği sağlamaya odaklanacak.

UKTN Birleşik Krallık Yarı İletken Enstitüsü’nün sonbaharda bir lansman yapmayı hedeflediğini ve başlangıçta geçici bir CEO’nun görevi üstleneceğini biliyor.

Önümüzdeki on yıl içinde sektöre 1 milyar £’a kadar finansman vaat eden, uzun zamandır beklenen yarı iletken stratejisinin yayınlanmasının üzerinden bir yıl geçti.

Strateji, Birleşik Krallık teknoloji endüstrisinden karışık bir yanıt aldı; bazıları, hükümet desteği olarak 52,7 milyar dolar sağlayan ABD CHIPS Yasası gibi diğer ülkelerle karşılaştırıldığında finansmanı “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

O tarihten bu yana hükümet, Yarı İletken Danışma Paneli’ni oluşturdu ve Birleşik Krallık genelinde 4,8 milyon £ ile Southampton ve Bristol’deki iki araştırma merkezine 22 milyon £ aktardı.

Mart ayında İngiltere de katıldı Cips Ortak Taahhüdüülkenin Brexit’ten sonra bıraktığı AB girişimi Horizon Europe’a yeniden katılmasının ardından şirketlere 1,3 milyar Euro’luk bir finansman potuna erişim sağlıyor.

Birleşik Krallık Yarı İletken Enstitüsü, geçen yıl kurulan bir lobi grubu olan Chips Coalition tarafından memnuniyetle karşılandı.

Koalisyonun üyelerinden biri olan techUK ticaret derneğinin CEO’su Julian David, “Chips Koalisyonu, bu çabada hükümetle işbirliğine devam etmeyi ve bu Enstitünün Birleşik Krallık’ın büyümesi üzerinde yaratacağı olumlu etkiye tanık olmayı dört gözle bekliyor” dedi.

Hükümet ile sanayi arasındaki mevcut kanal olan Yarı İletken Danışma Paneli’nin eş başkanı Jalal Bagherli, yeni enstitünün “Birleşik Krallık yarı iletken stratejisini ilerletmede çok olumlu bir adım” olduğunu söyledi.

Daha önce hükümetin sektörü desteklememesi halinde ABD’ye taşınabileceğini belirten yarı iletken şirketi Pragmatic’in genel müdürü de yeni enstitüyü memnuniyetle karşıladı.

Pragmatic CEO’su David Moore şunları söyledi: “Enstitü, gelişmiş malzemeler ve yarı iletken üretimine yönelik büyük ölçekte çığır açıcı yeni yaklaşımlar da dahil olmak üzere, Birleşik Krallık’ın küresel sahnede liderlik edebileceği alanları desteklemek için yeni altyapı inşa etmek için önemli bir fırsatı temsil ediyor.”

Geçtiğimiz Aralık ayında Pragmatic, üretim tesislerinin genişletilmesini finanse etmek için 182 milyon £ yatırım aldı.

Teknoloji Bakanı Saqib Bhatti, “Yarı iletkenler ekonomimizin ilerlemesini sağlayan tüm teknolojinin temelini oluşturuyor” dedi. “Stratejimiz, İngiliz çip sektörünün en iyi yaptığı şeye odaklanarak sektörü büyütmek ve dayanıklı hale getirmek üzerine kuruluydu.”

Bhatti, Birleşik Krallık Yarı İletken Enstitüsü’nün “yetenekli araştırmacılarımızı yarı iletken biliminin en ileri noktasındaki konumumuzu güvence altına almaya odaklamak için yarı iletken sektörünü birleştireceğini” ekledi.genel-11