TechCrunch’a göre, Perplexity AI’nin en son büyük bağış toplama etkinliğinin yerini hızla başka, daha da büyük bir sermaye yığını alabilir. Evet, girişimin 1 milyar doların biraz üzerinde bir değerlemeyle elde ettiği 62,7 milyon dolar, 2,5 ila 3 kat daha büyük bir değerlemede 250 milyon dolarlık bir artışla hızla bastırılabilir.

Neler oluyor? Şirketin yaklaşık 20 milyon dolar değerinde yıllık sürekli gelire ulaştığı bildirilen hızlı gelir artışı. Tabii ki 1 milyar dolar, bu 50 kat gelir demektir, ancak şirket yeterince hızlı bir büyüme hızına sahipse, mevcut ARR’si için 150 kata kadar ödeme yapan yatırımcılar, geçmişte benzer fiyatlı bahisler olsa bile kağıt üzerinde göründüğü kadar çılgın olmayabilir. 2021 dönemi sıklıkla mücadele etti.

Şaşkınlık hakkındaki abartılı reklam büyük bir mesele çünkü bu, bazı startup’ların çok büyük girişim yatırımlarını çekecek kadar iyi performans sergilediğini gösteriyor. İyi. Bir süredir sahip olduğum bir endişe, yapay zeka patlamasının yalnızca yerleşik şirketleri zenginleştireceği ve yeni bir teknoloji devleri sınıfı yaratmaya yetecek kadar startup’ı yukarı kaldıramayacağı yönünde; Benim görüşüme göre, kalıcı bir teknoloji tanrıları sınıfına sahip olmak, uzun vadeli inovasyonu teşvik etmenin en iyi yolu değildir. Ve bence bu arama, genel olarak, teknoloji devleri birbirleriyle anlamlı bir şekilde rekabet edemediğinde ne olacağına dair iyi bir gösterge.

Yapay zeka alanında Amazon, Microsoft, Meta ve Adobe’den gelen haberler bu hafta Big Tech’in yapay zeka anını yemeye çalışacağını hatırlattı gibi geldi. Star Wars’u kötü duruma düşürecek kafa karışıklığı, Microsoft veya Alphabet’in piyasa değerlerine bir kuruş daha eklemesini engellemek için temel umutlarımızdan biri olabilir. Oynat tuşuna basın, sohbet edelim!genel-24