Spotify, Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılar için Apple’ın ödeme sistemi dışında yapılan abonelikler için ne kadar ödeyeceklerine ilişkin uygulama içi fiyatlandırma bilgilerinin yer aldığı iOS uygulamasının yeni bir sürümünü sundu ancak Apple bunu bir kez daha engelledi.

Spotify, Apple’ın bir yetki talep etmeyeceği ve harici bağlantılardan yapılan satın alımlardan aldığı komisyonu Apple’a ödemeyeceği için talebi reddettiğini söyledi. Bu yılın başında alınan AB kararının bir parçası olarak, Apple’ın müzik akışı uygulamalarının harici satın alma bağlantıları içermesine izin vermesi gerekiyor. Ancak Apple’ın güncellenmiş kurallar uygulama geliştiricilerinin Müzik Yayını Hizmetleri Yetkisini kullanması gerekeceğini ve bu satın alımlardan hâlâ komisyon aldığını söylüyor.

Apple sözcüsü Hannah Smith, Apple’dan Spotify’a gönderilen mesajı şöyle aktardı: “Bu yetki, uygulamanız harici bir bağlantı içermese bile gereklidir (veya harici bir bağlantı sunmanızı da gerektirmez). Ancak siz Müzik Akışı Hizmetleri Yetkisi’nin (EEA) şartlarını kabul edip incelemeye yeniden gönderdikten sonra 8.9.33 sürümünü onaylayacağız.”

Buna göre TechCrunchUygulamanın en son sürümü, Spotify’ın web sitesindeki abonelik planlarına doğrudan bir bağlantı içermiyor; bu, şirketin, Apple’ın App Store aracılığıyla yapılan aboneliklerde aldığı yüzde 30’luk kesintiyi aşmasına izin vereceğini umduğu bir şeydi. Bunun yerine AB kullanıcıları, daha ucuz abonelik planları satın almak için Spotify’ın web sitesini bir web tarayıcısı aracılığıyla manuel olarak ziyaret etmeye yönlendirilecek.

Uygulamanın önceki bir sürümü yaptı web sitesi bağlantıları içeren bir özellik Spotify tarafından geçen ay sunuldu. Spotify’a göre Apple güncellemeyi onaylamadı ve başvuruyu “ne kabul etti ne de yanıt verdi”. Şirket, onay almaya çalıştığı en son sürümün, Apple’a 1,84 milyar Euro (yaklaşık 2 milyar dolar) ceza veren Avrupa Komisyonu kararında belirtildiği gibi “minimum” fiyatlandırma ve web sitesi bilgilerini içerdiğini söyledi.

Spotify sözcüsü Jeanne Moran, “Apple, Apple’a yeni bir vergi ödemediğimiz takdirde müşterilerimizle fiyatlarımız hakkında iletişim kurmaya çalıştığı için güncellememizi reddederek Avrupa Komisyonu’nun kararına bir kez daha karşı çıktı” dedi. Sınır. “Tüketicilere ve geliştiricilere olan saygısızlıkları, yalnızca yasayı küçümsemeleriyle eşleşiyor.”

AB’nin kararı, müzik hizmetlerinin iOS platformu dışında daha ucuz abonelik fırsatları sunmasını engelleyen App Store kurallarına ilişkin dört yıllık bir soruşturmanın ardından geldi. Spotify’ın 2019’da yüzde 30 oranındaki “Apple Vergisi”ne ilişkin olarak gündeme getirdiği antitröst şikayetinin teşvik ettiği bu soruşturma, Apple’ın geliştiricilerin müşterilerine daha ucuz alternatif hizmetler hakkında bilgi vermesini engelleyerek “piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığını” ortaya çıkardı.

Karar, Apple’ın müzik akışı geliştiricilerinin kendi kullanıcılarıyla özgürce iletişim kurmasına izin vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca Apple’ın, AB’deki müşterilerin güncel fiyat bilgilerini görebilmesi için Spotify’ın en son uygulama gönderimini onaylaması gerekecek. Spotify’ın halkla ilişkilerden sorumlu başkanı Dustee Jenkins, “Tüketicilerin gerçek, olumlu faydaları görebilmesi için Komisyon’un kararını uygulama zamanı geçti” dedi.

AB’nin antitröst davası yukarıda belirtilen DMA düzenlemelerinden ayrıdır ancak Apple, 2 milyar dolarlık para cezasına itiraz edeceğini söyleyerek her iki karara da sert tepki gösterdi. Avrupa Komisyonu, Epic CEO’su ve uzun süredir Apple eleştirmeni Tim Sweeney’nin şirketin DMA uyumluluk planlarını “saçma sapan” olarak adlandırmasının ardından Apple’ın Epic Games’in geliştirici lisansını iptal etme kararını geri almasına müdahale etmek zorunda kaldı.

25 Nisan 09:40 ET güncellemesi: Apple’ın Spotify’ın başvurusunu reddettiği kaydedildi.genel-2