Apple’ın önümüzdeki ay yapılacak lansman etkinliğinde OLED ekranlara sahip yeni iPad Pro modellerinin yanı sıra iki ekran boyutunda yeni bir iPad Air’i piyasaya sürmesi bekleniyor. Bir analist, daha büyük iPad Air varyantının ayrıntılarını az önce sızdırdı; bu, Apple’ın, şirketin iPad Pro’sundan kalan panelleri kullanarak sözde tablette kullanılan ekran teknolojisini yükselteceği yönündeki önceki iddialarıyla çelişiyor. Apple’ın artık 10,9 inç ve 12,9 inç iPad Air’i aynı ekran panelleriyle donatması bekleniyor.

Display Supply Chain Consultants (DSCC) CEO’su ve Kurucu Ortağı Ross Young, Apple’ın 12,9 inç iPad Pro’dan arta kalan paneller sayesinde 12,9 inç iPad Air’i Mini LED ekranla donatacağı yönündeki önceki tahminiyle çelişti. Daha önceki raporlara göre Apple’ın iPad Pro’yu OLED ekranlarla yükseltmesi muhtemelken, ekranların boyutunun da bir miktar artması bekleniyor.

Analist şimdi şunu söylüyor (aracılığıyla MacRumors) bir yalnızca abonelere özel gönderi X’te (eski adıyla Twitter), her iki iPad Air modelinin de tıpkı önceki modeller olan iPad Air (5. Nesil) gibi IPS LCD ekranlarla donatılacağını duyurdu. Young ayrıca kararın panel yükseltmesinin yüksek maliyetleri nedeniyle alındığını söylüyor.

Young’ın önceki tahmininden bu yana Apple, 7 Mayıs’ta ‘Let Loose’ adlı bir lansman etkinliği düzenleyeceğini ve burada yeni iPad Pro ve iPad Air modellerinin piyasaya sürülmesinin beklendiğini duyurdu. Cupertino şirketinin ayrıca yeni ‘sıkma’ hareketlerini destekleyen yeni bir Apple Pencil’ı tanıtacağı iddia ediliyor. Giriş cihazının aynı zamanda sahiplerin cihazı şirketin Bul ağı üzerinden takip etmelerine olanak tanıdığı da söyleniyor. Apple’ın etkinlik için hazırladığı görselde, şirketin logosunun içinde renklerle çevrelenmiş bir Apple Pencil yer alıyor.

Young’a göre Apple, söylentilere göre 12,9 inç iPad Air modelinde kalan Mini-LED panellerini yeniden kullanmak yerine bu yılın sonlarında yeni bir iPad tanıtabilir. Şu anda bunun bir iPad Pro mu yoksa iPad Air modeli mi olacağına dair bir söz yok. Analist, Apple’ın bu modeli muhtemelen 2024’ün 4. çeyreğinde piyasaya süreceğini söylüyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8