io9 ile konuştum Kült yönetmen Don Coscarelli Ne zaman 2018’de anılarını yayınladı. Artık yönetmen Hayalet I-IVbirlikte Bubba Ho-Tep, Canavar UstasıVe John, Sonunda Ölüyor, yeni bir şey deniyor: kurgu. Daha doğrusu, Kurgu– “dünyadan hikayeleri” araştıran kısa öykülerden oluşan bir kitap Hayalet.”

Kitap ve son zamanlarda üzerinde çalıştığı konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için Coscarelli ile görüntülü sohbet yoluyla buluştuk. Aşağıda konuşmamızın özetlenmiş ve düzenlenmiş bir versiyonu yer almaktadır.


Cheryl Eddy, io9: Kurgu dünyasına doğru genişliyor Hayalet filmler. Kitabı yazmanın doğuşu neydi?

Don Coscarelli: Anılarımı yazarken gerçekten çok eğlendim. Benim için sorun şu ki, yazmak Harlan Ellison’ın ünlü sözü değil miydi: “Yazmak, yazmaktır.” [the hardest work in the world]”? Senaryolarda oturup ekrana bakıyorum ve bu gerçekten çok zor olabiliyor. Ancak [the memoir] Kolaydı çünkü sadece hayatım hakkında yazıyordum; tekrar gözden geçirmek eğlenceliydi ve süreçten keyif aldım. Ben de şöyle düşündüm: “Bu günlerde biraz kurgu yazmayı denemeliyim.” Sonra bu fikri yeniden gözden geçirmeye devam ederken şunu düşündüm: “Alçakta asılı meyveleri tercih edin. biraz yazacağım Hayalet hikayeler” çünkü bu benim için kolay olurdu, anlıyor musun?

Bazı karakterleri ve hangilerinin ilginç olabileceğini düşünmeye başladım; Bunu kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon olarak hayal ettim. Reggie ile ilgili ilk kitabı yazmaya başladım ve film yazarken yaptığınız endişeler olmadan hikaye yazmak çok eğlenceliydi. Film yazmak gerçekten çok zor çünkü her zaman şunu düşünüyorsunuz: “Bekle, bu karaktere odaklanamıyorum çünkü o rolü kimi oynayacağım?” Sonra tüm bu zamanı bir senaryo yazmaya harcıyorsunuz ve bu bir filme dönüştürülmüyor ve bir nevi dolabınıza giriyor ve sanki üzerinde çalıştığım ve kimsenin yapmayacağı bir yığın yazı projem var. hiç baktın mı? Bu yüzden kurgu kitabını tamamladıktan sonra insanlara okumaları için verebileceğim somut bir şey yarattığımı düşündüm. Bir yazarın bakış açısına göre bu daha iyi bir yol gibi geldi açıkçası… filmlerden farklı olarak bu tür yazılarda sınır yoktur. Ve bu benim için tamamen ferahlatıcıydı. Eğlenceliydi. Senaryo yazımının aksine gerçekten eğlenceliydi.

Hayalet

Hayalet
Resim: Don Coscarelli’nin izniyle

io9: Hangi karakterlere odaklanacağınıza nasıl karar verdiniz?

Coscarelli: Açıkçası, belki biraz daha az gelişme göstermiş bazı temel karakterlerle gitmek istedim. Reggie anahtar bir karakterdi ve [Reggie Bannister, the actor who plays him] tüm filmlerde önemli bir işbirlikçi oldu. Bana bu folklor grubunda nasıl olduğuna dair hikayeler anlattığını hatırlıyorum ve grup hızla yükselmeye başlıyordu. [his] Taslak tebliği geldi ve Vietnam Savaşı’na gitti. Reggie’nin karakterine her zaman çok zıttı. [Phiction tells] tamamen kurgusal bir hikaye; Vietnam’da ne yaptığını gerçekten bilmiyorum ama Reggie karakterinin orada genç bir adam olarak nasıl olacağına dair benim hayalimdi.

io9: Reggie, Reggie hakkındaki hikayeyi okudu mu?

Coscarelli: Evet. İyi eleştiriler aldım! Tanrıya şükür, bu konuda çok endişelendim. Ama o bunu sevdi.

Reggie!

Reggie!
Resim: Don Coscarelli’nin izniyle

Ayrıca orijinaldeki birkaç karaktere yaklaşmak istedim. Hayalet ekran başında çok az zaman geçiren ve bunları biraz geliştiren. Bunların hepsi güncel çalışmalar – bunların hiçbiri filmi yaptığım zamandaki düşüncelerime dayanmıyor – ama her zaman merak ettim, nasıl oldu? [the “Caretaker” character who dies early in the film] Anıtkabirde çalışmaya mı gideceksin? O kimdi? İlginç olacağını düşündüm [if we learned] nereden geldi? Sahip olduğum bu tuhaf kariyerimde çok şey öğrendiğim şeylerden biri şu: Cenaze evlerinde, morglarda ve krematoryumlarda çok fazla deneyimim var. Garip bir şekilde bu işin öğrencisi gibiyim. Ve ne zaman bir mumyacının ne yaptığı hakkında ilginç bir hikaye duysam, her zaman kulaklarım dikilirdi. Ben de şöyle düşündüm: “Bu karakterin hikayesinden öğrendiğim bazı şeyleri aktarmak ilginç olacak.” Yani “Morg Kapısının Arkası” hikayesinde de durum böyle. “Tobe” öyküsünde orijinalden başka bir karakterdi Hayalet. Tamamen açıklama için oradaydı, sonra gitti ve ondan bir daha haber alamadık. “Belki görebilir” diye düşündüm. Hayalet Olaylara farklı bir bakış açısıyla bakıyoruz.” Bu, karakterin yolunu çizmeye çalışmanın ilginç bir yoluydu. Hayaletve onun biraz katılabileceği belirli noktalarda olmasını sağlayın.

Biliyor musun, ben de oradaydım Hayalet Uzun yıllardır oyun ya da dünya. Ve yıllar geçtikçe bu benim kendi doğamı anlamamı sağlıyor. Her zaman keyif alıyorum olası olmayan kahramanlar ve kahramanlar… hiçbiri sizin geleneksel Stallone, Schwarzenegger tipleriniz değil.

Kült Film Yapımcısı Don Coscarelli Hayaleti Ekrandan Sayfaya Nasıl Getirdi başlıklı makale için resim

Resim: Don Coscarelli’nin izniyle

io9: Kitabın giriş bölümünde, her zaman karşılaştığınızdan emin olduğum bir soruyu ele alıyorsunuz: “Ne zaman başka bir tane yapacaksın?” Hayalet film?” Cevabınız temelde “Asla” olacaktır. Bu artık olmayacağı anlamına mı geliyor Hayalet hiç ekranda mı? Bu destekleyeceğiniz bir şey mi?

Coscarelli: Bak, sen Bilmek bir gün yeniden yapımı olacak. Bu konuda birçok spekülasyon ve konuşma yapıldı ancak somut bir şey yok. Son zamanlarda kenarlarda zıplıyorum. Ben yönetmenle birlikte Hayalet YağmacıDavid Hartman, Bill Thornbury için bir müzik videosunun ortak yönetmenliğini yaptıkaktör [who plays Jody] içinde Hayalet. O bir country müzik yeteneği. Bunu yaptık ve neredeyse bir şey yapıyormuşuz gibi hissettim. Hayalet film. Tüm oyuncularla çok iyi arkadaşım ve bazen fikirler hakkında konuşuyoruz. Yapay zekayla onlarca olabilir Hayaller orijinal oyuncular hala gelecek. [Laughs]

io9: Umalım ki olmasın! [Laughs] Ama sen istemek olmayan başka bir uzun metrajlı film yapmak istiyorum Hayalet?

Coscarelli: Ah evet. Sürekli olarak farklı projeler üzerinde çalışıyorum. Hollywood’un tanrıları arasında benim yerim şu; belli bir bütçe karşılığında senaryolarımı yazmam ve ardından onu olağan şüphelilerin önüne çıkarmam gerekiyor. Ve hepsi hayır dediğinde, bunu bağımsız bir temelde yapmanın bir yolunu bulun. Bu her zamankinden çok daha zor; Dış pazar eskiden temel unsurdu ve çok fazla fırsat ve finansman sağlıyordu. Artık konuştuğunuz her yabancı distribütör, uluslararası distribütör hemen gidiyor. “Evet, onu bir yayıncıya satmamız gerekiyor; yayın haklarını sattınız mı? Bunlar müsait mi?” Bu bir meydan okuma… Bence bir sonraki filmi yapmanın bir yolunu bulacak girişimci, parlak genç bir film yapımcısı olacak. Cadılar Bayramı, Evil Dead, veya Hayalet ve YouTube’da kendileri dağıtıp bundan para kazanıyorlar. Dağıtım fırsatları var ve film yapacak teknoloji de mevcut. Ancak siz o “etkileyicilerden” biri olmadığınız sürece hiç kimse bundan büyük bir şekilde nasıl para kazanılacağını tam olarak çözemedi. Bana öyle geliyor ki birileri bunu yapabilir; eğer gerçekten şok edici, yenilikçi ve şaşırtıcı bir şey yapabilirseniz, bundan para kazanmanın bir yolu olabilir, biliyorsunuz.

Ayrıca Adair Cole adında genç ve harika bir yazarla bir dizi teklifi üzerinde çalışıyorum. Son zamanlarda birkaç gösteri sattı ve büyük umutlar beslediğimiz bu proje doğaüstü. Dolayısıyla bunu piyasaya süreceğiz.

Kült Film Yapımcısı Don Coscarelli Hayaleti Ekrandan Sayfaya Nasıl Getirdi başlıklı makale için resim

Resim: Don Coscarelli’nin izniyle

io9: Gelecek vaat eden korku yaratıcılarına tavsiyeleriniz olsaydı bunlar ne olurdu?

Coscarelli: İnsanların artık görsel olarak kendilerini ifade edebilmeleri harika bir şey. Super 8 filmi kullandığımız dönemde bu çok zordu; ancak teknoloji imkansızdı. Artık her şey oldukça basit, özellikle de araçlar açısından. Tek önerim şu: Hillary Clinton’un dediği gibi bir köy gerekiyor. Birbirini destekleyen arkadaşlardan oluşan küçük bir film paketi oluşturmanız gerekiyor çünkü film yapmak için birden fazla kişiye ihtiyacınız var. Çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok, ancak vizyonunuzu ortaya koymanıza yardımcı olma konusunda sizi destekleyebilecek dört veya beş kişiniz varsa, bu önemli bir şeydir.

Kült Film Yapımcısı Don Coscarelli Hayaleti Ekrandan Sayfaya Nasıl Getirdi başlıklı makale için resim

Resim: Don Coscarelli’nin izniyle

io9: Koleksiyonluk ciltli versiyonu Kurgu maalesef tükendi, ancak hayranlar Amazon’dan ciltsiz kitap ve Kindle sipariş edebilir mi?

Coscarelli: Evet, 30 Nisan’da satışa çıkıyor.

io9: Kitabın sonunda bir alay var, muhtemelen Kurgu ikinci bölüm geliyor. Bunun gerçekleşmesini umduğunuz bir şey mi?

Coscarelli: Ah, evet. Bu harika insanların varlığı kariyerimin ve hayatımın nimetlerinden biri. Hayalet filmi, hikayeyi ve karakterleri seven hayranlar. Instagram’da şunu gördüm [a fan posted that he] kitabını biraz açmak için mezarlığa götürdü. Ve sonra tüm süreç boyunca şöyle devam etti: “Unutma Hayalet II? Liz karakteri vardı ve ben Liz Takımındayım. Onun hakkında bir hikaye görmek istiyorum! Onun hakkında bir hikaye yapabilir miyim bilmiyorum ama eminim diğerlerinden bazıları Hayalet kendileriyle ilgili hikâyesi olmayan oyuncular beni rahatsız etmeye başlayacak: “Neden onun hakkında bir hikâye yazmadın? Benim karakter?” … Elbette biraz daha fazlasını yapmak eğlenceli olurdu.


Ön sipariş verebilirsiniz bir kopyası Kurgu Amazon’da Don Coscarelli tarafından ve takip etmeye devam et Hayalet hakkındaki haberler Hayalet İnternet sitesi. Hayalet yayınlanıyor Bedava, tavuskuşu, Tubi, Plüton TVVe Pleks.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7