Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri bu hafta laboratuvar testlerinde mağazadan satın alınan pastörize süt örneklerinde H5N1 kuş gribi türlerinden genetik materyal bulunduğunu bildirdi. Yetkililer, bu örneklerin canlı virüs içermediğini ve ticari süt tedarikinin hâlâ güvenli olması gerektiğini söylüyor. Ancak sonuçlar, virüsün süt çiftliklerinde önceden belirtilenden daha fazla yayıldığını gösteriyor.

Araştırmacılar, hedef mikroplara ait genetik materyalin izlerini arayan son derece hassas kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) testini kullanarak mağazadan satın alınan sütte H5N1’i keşfettiler. Daha da önemlisi, bu testler canlı, bulaşıcı virüsün varlığını doğrulamak için kullanılamaz. FDA’nın erken değerlendirmesi, bu testlerin sütte yalnızca inert H5N1 kalıntılarını tespit ettiği yönündedir. Ancak kurum artık kesin olarak bilmek için ek “altın standart” testler yapmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda sağlık yetkilileri, ticari sütün H5N1’in insanlara yayılmasına yardımcı olma ihtimalinin düşük olduğuna inanmaya devam ediyor.

Ajans, “FDA ve USDA, şu anda mevcut olan bilgilere dayanarak ticari süt tedariğimizin şu iki nedenden dolayı güvenli olduğunu belirtti: 1) pastörizasyon süreci ve 2) sütün hasta ineklerden uzaklaştırılması veya imha edilmesi.” söz konusu Salı günü durumla ilgili son güncellemesinde.

Bugüne kadar sekiz eyaletteki en az 30 çiftlikte ineklerde oldukça patojenik H5N1 vakaları bulundu. Bu türler, yabani ve evcil kuşlar arasında neden olabilecekleri büyük hastalık ve ölümler nedeniyle oldukça patojenik olarak adlandırılmaktadır. Şimdiye kadar enfekte inekler genellikle ciddi hastalıklardan kaçındı, ancak birçoğunda süt üretiminde azalma veya renk değişikliği ve iştahsızlık gibi belirtiler görüldü. Bu çiftlik salgınlarıyla bağlantılı kedilerde H5N1 vakalarının yanı sıra en az bir insan vakası da görüldü, ancak her iki türde de herhangi bir ölüm bildirilmedi.

Genetik kanıtlar Pazar günü dış bilim camiasına açıklandı öneriyor kuşlardan ineklere ilk yayılma olayının Aralık 2023 gibi erken bir tarihte gerçekleşmiş olabileceği, aylar önce bilinen ilk vakalar yerel yetkililer tarafından bildirildi. Mağazadan satın alınan sütte H5N1’in keşfi de eklenince, salgınların şu anda tahmin edilenden çok daha yaygın olduğu görülüyor.

Scripps Araştırma Çeviri Enstitüsü’nün kurucusu Eric Topol, “İneklerdeki yayılma inandığımızdan çok daha fazla” diyor. söylenmiş Salı günü CNN’de.

H5N1 gibi kuş gribi türleriyle ilgili en büyük endişe, bir gün virüsün insanlar arasında kolayca yayılmasına olanak tanıyacak ve aynı zamanda birçok kişide ciddi hastalıklara neden olacak doğru mutasyon çeşitlerini geliştirebilecekleridir. Dolayısıyla ineklerde ne kadar uzun süre kalabilirse, bazı türlerin adapte olma ve insanlar da dahil olmak üzere memeliler arasında bulaşma konusunda daha iyi olma olasılığı da o kadar yüksek olur.

Süt tedarikimiz güvende olabilir ve insanlara yönelik genel risk devam edebilir şimdilik düşükBu son gelişmeler, işler daha da kötüye gitmeden H5N1’i durdurmanın kolay olmayacağını gösteriyor.genel-7