TF Securities International analisti Ming-Chi Kuo’nun paylaştığı ayrıntılara göre, Apple Vision Pro üretimi Apple tarafından kesildi. Şirketin ilk ‘uzaysal bilgisayarı’ bu yılın başında ABD’de 3.499 dolarla (yaklaşık 2,9 lakh rupi) piyasaya sürüldü ve önümüzdeki aylarda diğer pazarlara da ulaşması bekleniyor. Analist, şirketin karma gerçeklik kulaklığına olan talebin piyasaya sürülmesinden bu yana düşmesi nedeniyle Apple’ın önceden tahmin edilenden daha az birim satmayı beklediğini söylüyor.

Son Medium gönderisinde Kuo eyaletler Son anketi, Cupertino şirketinin Apple Vision Pro siparişlerini 700.000’lik “piyasa konsensüsünden” 800.000 adede düşürdüğünü gösteriyor. Analiste göre Apple bunun yerine 400.000 ila 450.000 adet karma gerçeklik kulaklığı satmayı bekliyor. Vision Pro şu anda ABD’de mevcut ve şirket henüz onu diğer pazarlara tanıtma planlarını duyurmadı.

Kuo, Apple’ın müşteri talebine ilişkin muhafazakar görüşünün 2024 yılı için Apple Vision Pro üretimini kesmesine yol açtığını belirterek, ABD’deki talebin şirketin daha önce beklediğinden çok daha düşük düştüğünü de sözlerine ekledi. Sonuç olarak analistlere göre şirket, ABD dışındaki pazarlardaki talep tahmininde daha muhafazakar olabilir.

Kuo, düşük talep nedeniyle Apple’ın önümüzdeki yıl Vision Pro sevkiyatlarında yıllık bazda bir düşüş görmeyi beklediğini söylüyor. Analist ayrıca şirketin bir sonraki karma gerçeklik kulaklığı için planlarını “incelediğini ve ayarladığını” ve birinci nesil Apple Vision Pro’nun sözde halefinin daha önce beklendiği gibi 2025’te piyasaya sürülmeyebileceğini iddia ediyor.

Şirketin ABD dışındaki pazarlarda Apple Vision Pro’yu piyasaya sürme planlarını henüz duyurmadığını belirtmekte fayda var. Apple CEO’su Tim Cook daha önce cihazın 2024’te Çin’de satışa sunulacağını doğrulamıştı ancak Vision Pro’nun ülkede piyasaya sürülmesi için bir zaman çizelgesi belirtmemişti. Cihazın diğer bölgelere de ulaşması bekleniyor ve önümüzdeki aylarda daha fazla ayrıntının açıklanması bekleniyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8