Neredeyse yedi yıl önce eşim ve ben, neredeyse bir aylık çocuğumuzla düğün yapmak için tedbirsiz bir yolculuğa çıktık. O ilk günlerde çocuğumuz ağladı. Çok fazla. Yüksek sesle. Bir SUV’un sınırları içinde bu, dünyamızı anlamayan, birleşik genetiğimizle dolu bu küçük etli çuvalın sıkıntılarını gidermek için umutsuzca ve çoğu zaman boşuna, sürekli kenara çekilmek kabusu anlamına geliyordu.

“Akıllı kukla” gibi şeylerin olduğu yer burasıdır IruyoBir çocuğun uyuduğunu fark etme yeteneğine sahip olduğu iddia edilen iki parçalı, yumuşak bir animatronik oyuncak, görünüşte devreye giriyor. Iruyo, Nissan tarafından bir reklam ajansı ve bir perakende bebek ürünleri zinciri ile ortaklaşa tasarlandı (bu yüzden zaten yola çıktık) Harika bir başlangıç) Nissan’ın sürücü destek özelliklerini tanıtmaya yönelik bir pazarlama kampanyasının parçası olarak, buna göre kablolu. Iruyo’nun çocuğunuzun gözlerini izlemek ve ne zaman uyuduğunu size bildirmek için otomobil üreticisinin radar ve kamera algılama yeteneklerine benzer bir teknoloji kullandığı bildiriliyor. İşte, bu reklamda bolca yer alın:

İşte, elleri ve kollarıyla duygulandıran ve çocuğunuz için şarkılar söyleyebilen kukla benzeri bir robot olan büyük Iruyo var. Uyuduklarını tespit ederse bu bilgiyi daha küçük bir Iruyo’ya iletir; bu Iruyo önünüzde oturur ve görünüşe göre çocuğunuz uykuya daldığında gözlerini kapatır, böylece onun dinlendiğini bilirsiniz. Bilirsin, aynayı ne için kullanırsın ama daha pahalı ve daha az bilgilendirici.

Ah evet, çocuk uyuyor ya da muhtemelen başka bir şey.
Resim: Nissan

kablolu bir dizi “belirli sesli komutun” Iruyo’yu ce-e veya alkış çalması için tetikleyebileceğini yazıyor. Ağlayan bir bebeğin ikili sorununu ve bir ebeveynin gözlemleyebildiği ancak araba koltuğu kendilerine dönük olmadığı için gözlemleyemediği mutlu bir çocuğa sahip olma konusundaki güçlü ihtiyacını çözmek için tasarlanmış gibi görünüyor.

Burada birkaç sorun var. Öncelikle, çocuğum gözlerini kapattığında gözlerini kapatabilen tüylü bir avatar hiçbir şeyi çözmeyecek. Çocuğumun uyuduğunu mu yoksa uyanık mı olduğunu bilmekten daha fazla nedenden dolayı yüzünü görebilmem gerekiyor – bir şekilde, Iruyo’nun çocuğumun her yere kustuğunu veya kusmaya çalıştığını bana bildirecek donanıma sahip olduğundan çok şüpheliyim. Araba koltuğunu en son temizlediğimde kaçırdığım patates kızartmasının sertleşmiş kalıntılarını yuttum.

SAKİN KENDİNİ ÇOCUK.
Resim: Nissan

Diğer bir konu ise, cidden, tam bir panik krizi modunda bir bebeği sakinleştirmeyi hiç denediniz mi? Alkışlayan bir robot ya da buna benzer bir şey, Belki, bazen oraya gitmelerini engelleyin, ancak genellikle sıkıldıkları için çığlık atmazlar. Çığlık atıyorlar çünkü kaka yaptılar ve popoları bu sabah orada olmadığına yemin ettiğiniz bebek bezi döküntüleriyle kaplı ya da aç oldukları için ya da mideleri ağrıyor ya da bebek bezleri tuhaf bir şekilde toplanmış ve bu onları çimdiklemek ya da milyonlarca başka olası sebep.

Bir bebeğin yüz ifadelerini tahmin etmek zor ama ben buna “temkinli olma” diyorum.
Resim: Nissan

Ve o yerdeyken – gözleri sımsıkı kapalıyken ve anlayamadıkları, çaresiz bir sefalet içinde feryat ettiklerinde – berbat, sallanan bir robot oyuncağın hoparlörünün teneke sesi onları sakinleştirici caz müziğinden daha fazla sakinleştirmez. En iyi seçeneğiniz ve tek başvurunuz, Bob Seger’in “Rüzgâra Karşı” şarkısını açıp bagajdaki bebek bezini değiştirebilmeniz için bir an önce kapanacak bir yer bulmanız için dua etmek, yoldan geçen ebeveynlerin bilinçli sempatisine ve aynı zamanda da öfkeli öfkesine katlanmak. Bu geziyi yapmaya karar verdiğin güne lanet ederken çocuksuz olana.

Ancak bu konuda ne kadar şüpheci olsam da hiçbir çocuğun ve ebeveynlerinin de birbirine benzemediğini de kabul ediyorum. Belki Iruyo bazı insanlar için çalışabilir ve ayrıca seçeneklerin olmasının hiçbir zararı olmaz, değil mi?

Nissan’ın gerçekten ebeveynlerin ihtiyaçlarına mı cevap verdiği yoksa ebeveynliğin en karanlık, en uykusuz anlarında oluşan duygulara alaycı bir şekilde mi hitap ettiği açık değil. Büyük şirketler, ebeveynlerin ihtiyaçlarını çözmek için sürekli olarak teknoloji sunuyor, ancak her zaman bunu başaramıyorlar – Owlet’in neredeyse iki yıllık bir FDA yasağının ardından yeniden düzenlenmesi gereken bebek hayati izleme çoraplarına veya 1.700 $ FDA onaylı akıllı bebek beşiğine bakın görünüşe göre bu normal olandan daha iyi çalışmıyor. Elbette konu Iruyo’ya gelince tehlikede olan hiçbir yer yok. Sadece dolarların.genel-2