30 milyar doları kim kaçırır? Görünüşe göre Hollywood’un en iyi karar vericileri ve bekçileri.

Danışmanlık firması McKinsey, 2021’den başlayarak eğlence sektörünün tarihsel olarak dışlanmış kişileri temsilini ve dahil edilmesini araştıran bir dizi rapor yayınladı. Bu arada analistler, Hollywood’un kültürel açıdan daha kapsayıcı iş çözümlerini benimsemesi durumunda elde edebileceği potansiyel mali gelirin toplamını çıkardı: Göz kamaştırıcı bir rakam olan Siyahi eşitsizlik açığının kapatılmasından yılda 10 milyar dolar 12 milyar dolardan 18 milyar dolara Latin profesyonellere ve tüketicilere gerektiği gibi değer vermekten ve – bugün açıklanan son rapor – Asya ve Pasifik Adalı pazarından daha etkili şekilde faydalanılmasıyla 2 milyar ila 4,4 milyar dolar arası.

İkinci rakam, Asyalı Amerikalıların Asyalı olmayan Amerikalılara göre ortalama yüzde 30 daha fazla kazandığı ancak medyaya yüzde 35 daha az harcadığı ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine dayanarak hesaplanıyor. Bu arada, McKinsey’in API tüketicilerine yönelik yaptığı anket, tüketicilerin neredeyse yarısının daha özgün temsili olan film ve televizyona daha fazla para (%49) ve zaman (%47) harcayacağını ortaya çıkardı. Açıkça söylemek gerekirse: Asyalı Amerikalıların çok parası var ve onları daha iyi yansıtsaydı medyaya daha fazla para harcarlardı.

Gibi filmlerle Herşey Her Yerde Aynı Anda Ve Parazit ve benzeri televizyon dizileri Biftek Ve Kalamar Oyunu Çok sayıda ödül ve Dwayne Johnson, Taika Waititi ve Mindy Kaling gibi sanatçıların ünlüler listesinde yer almasına rağmen, Asyalıların ve Pasifik Adalıların mevcut pop kültüründe eşi benzeri görülmemiş düzeyde bir şöhret ve prestije sahip oldukları doğru. Ancak akılda tutulması gereken birkaç uyarı var; Birincisi, ilerleme görecelidir; neredeyse her şey birkaç on yılda bir bir avuç önemli rolden daha iyidir, özellikle de bu temsil Bay Yunioshi, Apu ve Long Duk Dong gibi karakterleri içeriyorsa.

İkincisi, filmlerde API temsili 2002 ile 2022 arasındaki 20 yılda yüzde 3’ten 20’ye sıçramış olsa da, bu temsilin son zamanlardaki yüzde 85’i Amerika Birleşik Devletleri dışında çekilen filmlerdedir ve bölümlü televizyonda da benzer eğilimler görülmüştür. AAPI’ler (ABD nüfusunun yüzde 6,2’si) kendi ülkelerinde yapılan içerikte hâlâ yüzde 50 oranında yeterince temsil edilmiyor (ABD yapımı filmlerde başrollerin yüzde 3,4’ü), bu da ekranda görülen API yüzlerinin deneyimleri ve deneyimleri yansıtmadığı anlamına geliyor. Burada yaşayan Asyalı Amerikalıların ve Pasifik Adalılarının bakış açıları.

Ayrıca, API temsilinde belirgin bir tür çarpıklığı vardır. API liderlerinin yer aldığı geniş kapsamlı yayın özelliklerinin neredeyse yarısı aksiyon/macera filmleridir (50 milyon dolardan fazla hasılat yapan filmler için bu rakam yüzde 71’e çıkar) ve API liderlerinin olduğu filmler (anlatılara sahip olmanın aksine) giderek daha fazla ırktan bağımsız olma eğilimindedir. API kültürel deneyimine özel) ne kadar geniş bir alana dağıtılırsa o kadar yaygınlaşır. Örneğin, 2018 ile 2022 arasındaki beş yılda, Amerikan filmlerinin %76’sı, en az bir API öncüsüyle (ör. Veda) geniş sürüm özelliklerinin yalnızca %37’sine kıyasla yarışa özgü olarak kabul edildi. Bu kültürel görünmezlik olgusu diğer ırk grupları arasında paylaşılmıyor; örneğin, McKinsey’nin Hollywood’da Siyahların temsiliyle ilgili 2021 raporu, Siyahların yönettiği filmlerin ırka özgü olma olasılığının ırktan bağımsız olmaktan iki kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Temsil verilerinin türe, üretim ülkesine, niteliksel analize göre ayrıştırılması, API olarak bilinen ve adın Pasifika (Yerli Hawaii ve Pasifik Adalı) kısmını belirsizleştirme veya tamamen silme eğiliminde olan şemsiye kimlik için özellikle önemlidir. 2018 ve 2022 filmlerindeki 310 API başrolünün yarısı Doğu Asya kökenli oyuncular tarafından canlandırıldı; Bu beş yılda Pasifika’nın 17 başrol oyuncusu, çoğunlukla aksiyon filmlerinde oynayan ve çoğunluğu Dwayne Johnson ve Jason Momoa olan sadece beş adam tarafından oynandı.

McKinsey yazarları, ekran üstü ve ekran dışı temsili geliştirmenin nedenleri hakkında şöyle yazıyor: “Araştırmamız ve analizimizin gösterdiği gibi, yöneticilerin fedakarlık yaparak hareket etmelerine gerek yok.” “Doğru yapmanın ödülü sektör için gerçek bir etki yaratabilir ve ödül daha da büyüyecek. İlerleme kolay olmayabilir, ancak hikaye anlatımının artan zenginliğine milyarlarca dolarlık bir fırsat eşlik ettiğinde iş durumu açıktır.”sinema-2