Bu bir Elon Musk’ın klasik hareketi. Tesla Salı günü net gelirini gösteren bazı oldukça kasvetli ilk çeyrek rakamlarını yayınladı. %50’den fazla düştü geçen yıldan. Ancak kazanç açıklaması sırasında Musk, elektrikli otomobil şirketi için “yeni” vizyonunu açıkladı. Tesla artık yeni “Siber Kabinler” ve mevcut araçlardan oluşan yapay zeka destekli bir araç çağırma robotaksisi filosu oluşturmaya odaklanıyor. otonom arabalar Tesla sahiplerinin istedikleri zaman gönderebilecekleri.

Musk, Tesla hakkında şunları söyledi: “Bunu Airbnb ve Uber’in bir birleşimi olarak düşünün.” kazanç çağrısı Salı. “Tesla’nın sahip olduğu ve filosunda işlettiği bir dizi araba olacak ve son kullanıcıya ait olan bir sürü araba olacak.”

İşler kötü gittiğinde Musk, şirketlerini daha önce kimsenin sahip olmadığı şeyleri inşa etme konusunda bahse girer. Elon, Tesla’ların garajda mümkün olduğunca az zaman geçirmesi için bir robotaksi filosu oluşturmak istiyor. Tesla sahipleri, arabalarını muhtemelen para kazanabilecekleri bir araç çağırma robotaksi programına dahil edebilecekler. Airbnb gibi, araç sahipleri de araçlarını yalnızca iyi puanlara sahip kullanıcılara veya yalnızca arkadaşlarına ve ailelerine kiralamayı seçebilir. Musk’a göre Tesla, bu yılın ağustos ayında sergilenecek yeni bir özel robotaksiyi de içeren bu filoyu işletecek.

Eğer bu size tanıdık geliyorsa bunun nedeni Musk’un yıllardır bu robotaksi filosundan bahsetmesidir. 2019’da olacağını söyledi 2020’de bu otonom arabalardan bir milyondan fazlası yabancıları alıyor. Evet, bu olmadı.

Robotaksiler hala Musk’ın Tesla’yı bir yapay zeka ve robotik şirketi olarak görme vizyonunun bir parçası. Zaman çizelgeleri konusunda genellikle iyimser olan CEO, Tesla’nın insansı robotu Optimus’un 2025 yılına kadar yurt dışında satışa sunulmasını bekliyor. Musk, piyasaya sürüldüğünde Optimus’un “diğer her şeyin toplamından daha değerli olacağını” yineledi.

Tesla, 2024’ün ilk çeyreğindeki zayıf performansını çeşitli faktörlere bağlıyor. onun içinde üç aylık güncelleme, yönetim Kızıldeniz çatışmasını, Gigafactory Berlin’deki kundakçılık saldırısını ve güncellenmiş Model 3’ün Fremont’taki kademeli rampasını seslendirdi. Genel anlamda Tesla, geçen yıl pek çok Amerikalı rakibin EV yarışından çekilmesi nedeniyle Küresel EV satışlarındaki düşüşe de dikkat çekti.

Musk, Tesla’nın otonom sürüş bölümü için bir yıl süren mücadelelerin ardından şirkete otonom sürüş konusunda bahse giriyor. Kaliforniya DMV bu yıl Tesla’ya dava açtı araçlarının tamamen kendi kendine gidebileceğini iddia ediyor pazarlama materyallerinde ise durum henüz böyle değil. Tesla kısa süre önce araçlara yönelik bir sorumluluk reddi beyanı içeren kablosuz güncellemeler yayınladı. sürücülerin yine de dikkat etmesi gerekiyor “Otomatik pilot” modunu kullanırken.

Musk ayrıca 2025’in başında gelecek yeni ve uygun fiyatlı Tesla modellerini de duyurdu. Bu arabalar mevcut üretim hatları üzerine inşa edilecek ve Tesla, bunların üretim maliyetlerini düşüreceğini söylüyor. Ancak bu durum, bu arabaların mevcut Tesla’lardan ne kadar farklı olacağı sorusunu gündeme getiriyor. Musk, bu yeni araçlar hakkında ayrıntılı bilgi vermesi istendiğinde bir analistin sorusundan kaçındı.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Çarşamba günü Gizmodo tarafından görülen bir analist notunda “Elon Musk nihayet odadaki yetişkin olarak öne çıktı ve en önemlisi artık 2025 üretimi ve teslimatı için planlanan daha düşük maliyetli bir araçla Tesla’nın büyüme stratejisinin temelini attı” dedi. .

Tesla’nın hisseleri, ilk çeyrekteki zayıf performansına rağmen Çarşamba sabahı New York’ta saat 10:20 itibarıyla %14 oranında artış gösterdi. Yatırımcılar, Musk’un yapay zeka destekli bir gelecek vizyonunun yanı sıra yeni, daha ucuz modellerin üretime geçeceği beklentisiyle heyecanlandı. Bahsetmiyorum bile, Tesla planlarını açıkladı yaklaşık 6.000 çalışanı işten çıkardı Salı günü Teksas ve Kaliforniya’da. Bu, hisse senedi fiyatına zarar vermez ancak Tesla’nın bu cesur vizyonları hayata geçirme yeteneğini etkileyebilir.genel-7