Elon Musk şu anda Avustralya’da X’i bıçaklanan bir adamın videosunu kaldırmaya zorlayan hükümet yetkilileriyle mücadele ediyor geçen hafta. Bir Avustralya mahkemesi, videonun Avustralya’da coğrafi olarak engellenmesi yerine küresel olarak kaldırılmasına karar verdi. Ve Gizmodo, Musk’un zayıf içerik denetleme seçimlerini son derece eleştirse de geçmişteMusk’ın bu sefer haklı olabileceğini kabul etmeliyiz.

Bu hukuki mücadelenin merkezinde yer alan video, 15 Nisan’da Sidney dışındaki Christ the Good Shepherd Kilisesi’nden yapılan canlı yayın sırasında, 16 yaşındaki bir çocuğun kilisenin lideri Piskopos Mar Mari Emmanuel’i bıçakladığı sırada çekildi. izlemesi şiddetli ve nahoş, ancak herhangi bir kanın görülebileceği anlamında sansasyonel değil. ABD’nin başlıca haber kaynakları NBC Haberleri videoyu herhangi bir bulanıklaştırma veya düzenleme olmadan oynattı. 53 yaşındaki Piskopos Emmanuel saldırıdan sağ kurtuldu ve şunları söyledi: çocuğu affeder onu kim bıçakladı?

Avustralya haber kaynakları da bazen de olsa bıçaklanma görüntüleri paylaştı bulanıklaştırma ile veya başka zamanlar videoyu duraklatma bıçak temas etmeden önce. Ancak Avustralya’nın e-Güvenlik Komisyonu, videonun tamamının dünyanın her yerindeki X’ten kaldırılması çağrısında bulundu ve davayı gören Avustralya mahkemesi, geçici olarak kabul edildi nihai bir karar verilinceye kadar.

Musk “sansür” diye bağırdı ve bu, tüm çilenin inanılmaz derecede basit bir tanımlaması olsa da, bu durumda onunla aynı fikirdeyiz. Sorun elbette yargı yetkisindedir. Avustralya, diğer ülkelerdeki kullanıcılar için neye izin verilip verilmemesi gerektiğini dikte edebilir mi?

İlişkili basın görüntülerin X’te küresel olarak gizlendiğini bildiriyor, ancak durum böyle görünmüyor. Video hala mevcut bazı hesaplarve bu videoların bir anormallik mi olduğu, yoksa X’in sadece mahkeme kararına itaatsizlik mi ettiği belli değil. X Salı günü e-postayla gönderilen sorulara yanıt vermedi.

Durum ne olursa olsun ABD merkezli haber kaynakları videoyu YouTube gibi diğer sosyal medya sitelerinde göstermeye devam ediyor. Ya Avustralya’nın e-Güvenlik Komisyonu NBC News kliplerinin kaldırılmasını sağlamaya çalışırsa? O zaman bu konuda ne hissederdik? Ne olursa olsun, e-Güvenlik Komisyonu Meta’ya videoları Facebook ve Instagram’dan kaldırmasını söyledi ve şirket bunu hiçbir direnişle karşılaşmadan yaptı.

X, içerik şiddet içerse bile Avustralya’nın diğer ülkelerde bilginin yayılmasını dikte etmemesi gerektiğini savunuyor. Musk’ın haklı olduğunu kabul etmek bize acı verse de bu mantıklı görünüyor.

X’in Hükümet İşleri hesabında şöyle yazıyordu: “X, bir ülkenin kendi yargı alanı dahilindeki yasalarını uygulama hakkına saygı duysa da, e-Güvenlik Komiseri, X kullanıcılarının küresel olarak hangi içeriği görebileceğini belirleme yetkisine sahip değildir.” 19 Nisan.

Günün sonunda bunların hepsi günlük olarak ne tür içerik görmek istediğimize dair yargılama çağrılarıdır. İşler uluslararası sınırlar ve yerel yasalar nedeniyle karmaşık hale gelmeden önce bile, neyin haber değeri ve izin verilebilir olarak kabul edildiğini tanımlayan parlak bir çizgi yok. Bu kararlardan bazıları YouTube, Facebook ve X gibi şirketlerin yürürlüğe koyduğu hizmet şartlarına göre belirleniyor. Ayrıca her sosyal medya sitesinin neye izin verildiği konusunda kendi kurallarına sahip olmasına izin vermek mantıklı görünüyor, bazıları ise daha fazla sansür taraftarı. diğerleri ise daha fazla grafik içerik barındırıyor.

Musk’ın, şirketi hala Twitter olarak bilindiği dönemde satın aldığından beri X’te yaptığı seçimlerden nefret ettiğimi itiraf etmeliyim. Orada paylaşım yapmayı bıraktım Ağustos 2023 On yıldan fazla bir süredir yoğun bir kullanıcı olarak kaldıktan sonra, nefret ve aşırılığın dönüştüğü çöplüğü desteklemek istemediğim için. Hala ara sıra haberler çıktığı için sık sık bakıyorum. Ancak “Sizin İçin” sayfamdaki tweetlerin çoğu bu noktada sadece enfiye videoları. Hoş olmayan bir durum ve eğer iş için onu izlemek zorunda kalmasaydım, tamamen dururdum.

Ancak X’in denetleme politikalarından nefret etsem de, herhangi bir hükümetin, kabul edilen yasal sınırlar dahilinde olduğu sürece orada ne tür videoların yayınlanacağını dikte edebilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Yine bu korkunç videoların çoğuna halkın büyük bir ilgisi var.

Açık olmak gerekirse, X hakkında “ifade özgürlüğü” söz konusu olduğunda Musk’ın motivasyonları saf olmaktan uzaktır. Musk, otoriterlerin talebi üzerine içeriği sansürlemeye fazlasıyla istekli olmuştur. Türkiye ve Hindistan yerel yasalar hakkında birçok rasyonelleştirme sağlarken. Ancak Musk, ülkedeki geleneksel muhafazakarların desteğini kaybetmiş olsa bile bu durumda Avustralya’ya meydan okumakta haklı. Avustralya’nın en üst düzey muhafazakar politikacısı Peter Dutton, Musk’ı eleştirdi hafta sonu boyunca ve X’in platformdaki çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleriyle mücadelede işbirliği yapmadığına dikkat çekti.

“Pedofillerin kendi ağları aracılığıyla cinsel istismara uğrayan çocukların resimlerini ve videolarını dağıtmasına izin veriyorlar. Polisin soruşturmasını engelliyorlar. Dutton, Avustralya’daki yerel televizyona verdiği demeçte, “Dolayısıyla burada ilgilenmemiz gereken birçok husus var” dedi. Avustralya Mali İncelemesi.

Dutton, X’teki bir yöneticinin geçen yaz verdiği tuhaf ifadeye atıfta bulunuyor: Belki de cinsel taciz materyallerini paylaşan bazı kişiler bunu yapıyorlar çünkü onlar bu. bu içeriğe öfkelendim. Şok edici ifade ABD’de pek ilgi görmedi ancak Avustralya’da büyük olay yarattı.

Avustralya kendi yasalarına göre yönetilmelidir; bu, Avustralya’daki kişilerin belirli bir videoyu ne zaman görüp göremeyeceğini seçmesine izin verildiği anlamına gelir. Ancak diğer birçok ülke bu tür şiddet içerikli videoları haber değeri olarak değerlendirirken Avustralya dünyanın geri kalanının ne göreceğini belirleyemez. Bu çok ileri bir adım ve her ne kadar kendi çıkarlarının ötesinde çok az prensibi olan ikiyüzlü Elon Musk ile aynı tarafta olmak tuhaf olsa da, bu durumda inmemiz gereken yer burası.

genel-7