Şirket, gelecek özellikten beş ekran ortaya çıkardı. İlk ekranda, olası bekleme süresi için daha düşük bir mesajla birlikte “Çağır” yazan büyük bir düğme görüntülenir. Bir sonraki ekranda, bekleyen yolcuya giden rotayı takip eden küçük bir sanal aracın bulunduğu 3 boyutlu bir harita var. Uber uygulamasına çok benziyor ama daha çok Tesla tarzı.

Tesla’nın araç çağırma uygulaması, ortalama araç çağırma uygulamanıza benziyor.
Resim: Tesla

Yolcu beklerken aracın iklimini tercih ettiği sıcaklığa ayarlayabilir. Bekleme süresi ve aracın maksimum yolcu kapasitesi gibi diğer ayrıntılar da dahildir. Araç vardığında görünüm, müzik seçimi için sağlanan diğer kontrollerle birlikte varış noktasına giden rotaya geçer.

Sonuçta oldukça standart görünümlü bir araç çağırma uygulaması. Ve tüm sürüşü gerçekleştiren aracın robotik doğasına özel olarak atıfta bulunan hiçbir şey yok.

Musk uzun süredir bir Tesla robotaksi olasılığıyla dalga geçiyor, hatta şirketin üçüncü Ana Planının tanıtıldığı 2023 etkinliği sırasında tamamen kapalı bir aracı sergiliyordu. Yıllar önce, Tesla sahiplerinin otonom arabalarını yolcu alıp bırakmak için göndererek pasif olarak gelir elde edebileceklerini tahmin etmişti.

Musk uzun süredir Tesla robotaksi olasılığından bahsediyordu

Sözde “Tesla Ağı”, Musk’un Master Plan İkinci Kısmında anlatılmıştı. “Ayrıca Tesla telefon uygulamasındaki bir düğmeye dokunarak arabanızı Tesla’nın paylaşılan filosuna ekleyebileceksiniz” diye yazdı, “ve siz işteyken veya tatildeyken sizin için gelir yaratmasını sağlayarak, önemli ölçüde telafi edebileceksiniz” diye yazdı. ve bazen potansiyel olarak aylık kredi veya kira maliyetini aşıyor.”

O zamandan bu yana Musk’ın tam otonom araçlarla ilgili pek çok öngörüsü gerçekleşmedi. Günümüzde Tesla’nın Otopilot ve Tam Otomatik Sürüş sistemleri, sürücülerin yola dikkat etmesini ve gerektiğinde kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektiriyor. Sürücüler, sürücünün yardım ettiği sırada meydana gelen kazalardan da sorumludur ve şirket, ölümcül kazalardan kaynaklanan çok sayıda hatalı ölüm davasıyla mücadele etmektedir.

Kazanç raporunda Tesla, robotaksinin “amaca yönelik inşa edilmiş” olacağını söyledi; bu, otonom araç endüstrisinde, sıfırdan kendi kendine sürüş yapacak şekilde inşa edilmiş ve genellikle direksiyon simidi ve pedallar gibi geleneksel kontrollerden yoksun araçları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. .

Şirket ayrıca, 2023’teki yatırımcı etkinliğinde ilk kez ön izlemesini yaptığı “kutusuz” üretim stratejisini kullanacağını da söyledi. Süreç, tek parça dökümle başlayıp yalnızca boyanması gereken parçaları boyayarak otomobil yapımını hızlandırabilir. ve geri kalan parçaların hepsini tek seferde bir araya getirmek.genel-2