Londra merkezli Blue Skies Space, yeni veri analizi uydusunun fırlatılmasını desteklemek için bir finansman turunda 2 milyon £ topladı.

Şirket, uzay teknolojisi yoluyla bilimsel veri toplama konusunda uzmanlaşmıştır. Blue Skies Space şu anda yıldızlardaki ultraviyole dalga boyunu ölçecek sensörlerle donatılmış bir uydu olan Mauve’yi fırlatmak için çalışıyor.

Kurucu ortak ve CEO Dr Marcell Tessenyi’ye göre bu aktiviteyi izlemek, bilim adamlarının “güçlü yıldız patlamalarının ötegezegenler üzerindeki etkisini ve yaşamı barındırma umutlarını anlamalarına” yardımcı olacak.

Tessenyi, “Küçük, çevik uydulardan oluşan filomuz, bilim adamlarının yeni bilim alanlarını her zamankinden daha hızlı başlatmasına olanak tanırken, aynı zamanda büyük talep gören ve genellikle aşırı talep gören devlet kurumları tarafından inşa edilen daha büyük tesisleri tamamlıyor” diye ekledi.

Bilim adamları ve araştırma grupları, yıllık üyelik yoluyla Blue Skies Space teknolojisi tarafından toplanan verilere erişebilir.

Şirket, yeni finansmanın sağlanmasıyla birlikte Mauve’un lansmanını “2025 başlarında” yapmayı hedeflediğini söyledi. Ayrıca şu anda geliştirilmekte olan diğer uyduların konuşlandırılmasını da hızlandıracak.

Finansman turu Japonya’nın SPARX Grubu, Mitsubishi UFJ Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve SFC Capital’den geldi.

SPARX’tan Tadashi Kito, Blue Skies Space’in “benzersiz veri hizmetinin uzay araştırmaları için heyecan verici yeni fırsatlar getireceğini ve bugün yalnızca hükümetlerin hizmet verdiği bir ortamda ilk ticari teklif olacağını” söyledi.

Devamını oku: Seraphim Space erken aşamadaki girişimler için ikinci fonu başlattıgenel-11