DARPA, tamamı ajansın Dayanıklılık ile Karmaşık Ortamlarda Robotik Özerklik (RACER) programının bir parçası olan yeni otonom araçlarının başarılı testlerini Çarşamba günü duyurdu. Testler etkileyici görünse de, küçük bir görsel ayrıntı karşısında kendimizi büyülenmiş halde bulduk: 12 tonluk tankın parlayan yeşil gözleri.

RACER Ağır Platform (RHP) araçları muazzamdır, 12 ton ağırlığında ve 20 fit uzunluğundadır. Araçlar aşağıdakiler kullanılarak programlanır: Textron M5 ABD Ordusu tarafından halihazırda birçok sürücüsüz araçta kullanılan temel sistem, yalnızca 2 ton ve 11 fit uzunluğunda nispeten küçük olan RACER Filo Araçlarını (RFV’ler) tamamlamayı amaçlıyor.

Washington Üniversitesi ve NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ekiplerinin yardımıyla yapılan araç testleri, 2023’ün sonlarında Teksas’taki askeri eğitim tesislerinde gerçekleştirildi ancak DARPA tarafından henüz duyuruluyor. Bugün.

Teksas testlerinden videolar artık şu adreste mevcut: YoutubeBu devasa araçların arazi koşullarında tamamen otonom sürüşünü gösteriyor. Ve yine aracın parlayan yeşil gözlerine bakmaktan kendimizi alamıyoruz. Gösterinin tamamına neredeyse Pixaresque bir his veriyorlar. Sadece şu küçük yüze bak.

RACER Deneyi 4 — RACER Ağır Platform (RHP) Öne Çıkan Video

DARPA ayrıca yeni bir video yayınladı. Youtube otonom modda uyarlanabilirlikleri açısından dikkate değer olan daha küçük RFV testlerini gösteriyor. Testleri yapan ekiplerin bu alanda hiçbir deneyimi yoktu, bu da durumu mümkün olduğunca yeniye yakın hale getiriyordu. Amaç elbette bu tür araçların tamamen yabancı bir ortamda nasıl performans gösterebileceğini görmekti.

RACER, tamamen boş RFV’ler kullanarak, zırhlı manevralara alışkın olan çeşitli, karmaşık Teksas arazisine özgü çok çeşitli bitki örtüsü örtüsü, ağaçlar, çalılar, kayalar, yamaçlar, engelli hendekler ve dere geçişlerini içeren 15 mil karelik bir arazi alanında otonom hareket gösterdi. DARPA basın açıklamasında şunları söyledi.

RACER Deneyi 4 – Teksas’taki otonom bir arazi koşusunun kokpit görünümü

DARPA, ciddi anlamda 1983’te Stratejik Bilgi İşlem Girişimi ile başlayarak onlarca yıldır otonom araçlar üzerinde çalışıyor. Ve ABD ordusunun ne kadar ilerlediği inanılmaz. Test sırasında, Otonom Kara Aracı 1985 yılı, yollardaki azıcık karla karışırdı. Ancak 2020’lerde bu tür bir engelin sorun olmayacağı açık.

RACER program yöneticisi Stuart Young şunları söyledi: “İki farklı tipte araca sahip olmak, yol koşullarından çok daha öngörülemez olan karmaşık, görevle ilgili arazi ortamlarında RACER’ın platformdan bağımsız özerklik hedefine doğru ilerlememize yardımcı oluyor.” Çarşamba.

DARPA, hâlâ bakmaktan kendimizi alamadığımız parlayan yeşil gözlerle ilgili e-postayla gönderilen sorulara yanıt vermedi. Ancak geri dönüş alırsak bu yazıyı güncelleyeceğiz. Yeşil gözlerin hangi amaca hizmet ettiğini biliyor musunuz? Bunu yorumlarda duymak isteriz.genel-7