Adobe araştırmacıları yeni bir üretken yapay zeka modeli geliştirdiler. VideoGigaGAN Bu, bulanık videoları orijinal çözünürlüklerinin sekiz katına kadar yükseltebilir. Bir şekilde tanıtıldı 18 Nisan’da yayınlanan makaleAdobe, VideoGigaGAN’ın diğer Video Süper Çözünürlüğü (VSR) yöntemlerinden daha üstün olduğunu, çünkü çekime herhangi bir “Yapay Zeka tuhaflığı” getirmeden daha ince taneli ayrıntılar sağlayabildiğini iddia ediyor.

Özetle, Üretken Rekabetçi Ağlar (GAN’lar), hareketsiz görüntüleri daha yüksek bir çözünürlüğe yükseltmede etkilidir, ancak titreme ve diğer istenmeyen yapılara neden olmadan aynı şeyi video için yapmakta zorlanır. Diğer yükseltme yöntemleri bunu önleyebilir ancak sonuçlar o kadar keskin veya ayrıntılı değildir. VideoGigaGAN, her iki dünyanın da en iyisini sunmayı amaçlamaktadır; GAN modellerinin daha yüksek görüntü/video kalitesi ve çıkış karelerinde daha az titreme veya bozulma sorunu. Şirket sağladı burada birkaç örnek çalışmalarını tam çözünürlükte gösteren.

Adobe’nin sağladığı demo kliplerdeki bazı ince ayrıntılar, örneğin aşağıdaki örnekteki cilt dokusu ve kırışıklıklar gibi tamamen yapay görünmektedir, ancak sonuçlar etkileyici derecede doğal görünmektedir. Çözünürlüğü iyileştirmek için üretken yapay zekanın kullanıldığını söylemek zor olurdu, bu da “fotoğraf nedir” tartışmasını videoyu da içerecek şekilde genişletebilir.

Yapay zeka, hareket sırasında titremeyen cilt dokusu ve ince kaş kılları ekledi. Etkileyici bir şekilde organik görünüyor!
Resim: Adobe ve Resim: Adobe

Bu yalnızca bir araştırma ön izlemesidir, dolayısıyla Adobe’nin VideoGigaGAN’ı Premiere Pro gibi Creative Cloud yazılımı aracılığıyla tüketicilere sunacağına dair bir garanti yoktur. Şirket daha önce Ekim 2023’teki MAX etkinliği sırasında düşük çözünürlüklü GIF’lerin ve video çekimlerinin kalitesini benzer şekilde artıran ayrı bir difüzyon tabanlı üst örnekleme deneyinin önizlemesini yapmıştı: Project Res-Up. Hem Microsoft hem de Nvidia kendi VSR yükseltme teknolojilerini de geliştirdikleri için Adobe bu çalışmada yalnız değil.genel-2