Samsung, 2024’ten itibaren Galaxy S24 serisiyle başlayarak telefonlarını yapay zekaya dayalı daha fazla özellik ile yükseltme trendine hızlı bir şekilde girdi. Şirketten görmeyi beklediğimiz bir sonraki büyük telefon, 2024 katlanabilir modelleri olacak ve en premium olanı Galaxy Z Fold 6 olacak.

Zaten tahmin edebileceğiniz gibi Samsung, büyük ihtimalle S24 serisiyle birlikte gelen tüm Galaxy AI özelliklerini içerecek. Bu sadece mantıklı görünüyor, çünkü daha eski ve daha ucuz modeller bile One UI 6.1 güncellemesiyle bu AI işlevselliğinin çoğunu aldı.
Ancak sokakta konuşulan şu ki Galaxy Z Katlama 6 (ve Z Flip 6) çok daha kapsamlı yapay zeka yetenekleriyle gelecek.

Beklenen Galaxy Z Fold 6 AI özellikleri

Kişiselleştirilmiş Özetler

Bu yükseltilmiş sürümün farkı, kullanıcının yapay zekaya özetin nötr bir tonda mı, olumsuz bir tonda mı yoksa olumlu bir tonda mı olmasını istediğini söyleyebilecek olmasıdır. Kullanıcılar bu tonalite yönlerini uzunlukla da birleştirebilecekler. Örneğin, Galaxy AI’den size “uzun ve olumsuz” veya “kısa ve nötr tonda” bir özet vermesini isteyebilirsiniz.

Ancak patent, bu özellikle daha da etkileyici bir kişiselleştirme düzeyini tanımlıyor. Rapora göre özetler kullanıcının tercihlerine, bilgi düzeyine ve hatta siyasi eğilimlerine göre kişiselleştirilebiliyor. Görünüşe göre bu, kullanıcının şu ana kadar kullandığı tüm Galaxy cihazlarındaki veri geçmişi verilerine erişimle sağlanacak.

Galaxy S24 AI’nin tüm özellikleri

Canlı Çeviri

Canlı Çeviri, Google’ın metin ve ses çeviri yeteneklerinden farklı, telefon görüşmeleri için gerçek zamanlı bir çeviri özelliğidir. Google’ın video içeriğindeki metin ve sese odaklanan sisteminden farklı olarak Samsung’un bu özelliği, işlem gereksinimleri nedeniyle hafif bir gecikmeyle de olsa telefon görüşmeleri sırasında canlı çeviri sağlıyor.

Çeviri, cihazın kendisinde gerçekleşir ve veri gizliliği sağlanır. Şu anda 13 dili (ve 17 lehçeyi) destekleyen Samsung, Canlı Çeviri özelliğinin alımına bağlı olarak daha fazlasını ekleyebilir. Bu yenilik, dil engellerini aşarak güvenli iletişim sunarak işletmeler için potansiyel bir nimet sunuyor.

Sohbet Yardımı

Sohbet Yardımı, Canlı Çeviri’ye benzer ancak kullanıcıların tanıdık bir özelliği olan yabancı diller için metin çevirisiyle çalışır. Buradaki daha özel kısım, ton konusunda size yardımcı olarak mesajlar oluşturmak için yapay zekayı kullanan Tone Tweak’tir.

Mesajınızı değiştirmek için Chat Assist’i kullanabilir ve yapay zekadan bunu daha rahat, resmi veya istediğiniz şekilde yapmasını isteyebilirsiniz.

Tercüman

Sizin dilinizi konuşmayan (ve siz de onun dilini konuşmayan) birinin yanında olduğunuzda kullanılması amaçlanan başka bir çeviri aracı. Ekranı iki eşit parçaya bölüyor ve her iki taraf da diğerinin anlayabileceği bir dilde söylediklerinin transkripsiyonunu alıyor.

Süper zarif bir ayrıntı, birbirinizin önünde durmanız durumunda üst yarının ters yöne bakmasını sağlayan bir düğmenin olmasıdır.

Transkript Desteği

Bu özellik, kullanıcıların ses kaydetmesine ve gerçek zamanlı transkripsiyon almasına olanak tanır. Buna ek olarak Galaxy AI, iki ek özellik sunarak işlevselliği geliştiriyor: ses kaydı transkriptlerinden madde işareti biçiminde özetler oluşturmak ve Notes uygulamasında konuşmacı etiketi doğruluğunu artırmak.

Samsung Notes’ta Not Yardımı

Galaxy AI, alışveriş listeleri gibi yinelenen ihtiyaçlarınıza göre önceden var olan şablonlar sunabilir. Yapay zeka, kullanım kalıplarını izler ve ilgili şablonlar önererek notların düzenlenmesinde verimliliği artırır. Ayrıca bu şablonlar, özetler ve simgeler içeren kişiselleştirilmiş kapaklarla birlikte gelir.

Galaxy AI ayrıca notları daha düzenli hale getirmek için yeniden sıralar ve iyileştirir. Örneğin, madde işaretleri eklemeyi unuttuysanız ve yalnızca bir dizi metni not aldıysanız, Samsung Notes uygulaması bunu sizin için düzeltecektir.

Aranacak Çevre

Bu, ister videoda ister fotoğrafta olsun, ekranda görünen herhangi bir nesneyi çevrimiçi olarak aramanıza olanak tanıyan bir özelliktir. Ayrıca Samsung buna “Aramak İçin Daire” adını verirken, aramak istediğiniz öğeleri karalayabilir veya üzerlerine dokunabilirsiniz.

Yolda eller serbest iletişim asistanı

Bu özellik, kullanıcıların telefonlarına veya araba ekranına bakmalarına gerek kalmadan sesli olarak metin özetleri almalarına olanak tanıyor. Ayrıca asistan, kullanıcıların bir listeden seçim yapmasına ve sürüşe konsantre olurken yapay zekanın mesajlaşmayı yönetmesine olanak tanıyan önerilen eylemler sunuyor.

Kamera için Galaxy AI özellikleri

AI Fotoğraf Düzenleme:

  • Öneriyi Düzenle: AI, fotoğraflar için otomatik düzenleme önerileri sunar.


  • Yapay zeka destekli düzenleme: Kullanıcılar, otomatik önerilere ek olarak bulanıklığı, yansımaları gidermek veya netliği artırmak için fotoğrafları manuel olarak ayarlama seçeneğine sahiptir.


  • Üretken düzenleme: Üretken düzenleme, fotoğraflardaki öğelerin tahribatsız olarak kırpılmasına, nesnelerin kaldırılmasına ve yeniden düzenlenmesine olanak tanır.

Yapay Zeka Yakınlaştırma

Galaxy telefonlarındaki AI Zoom, özel bir telefoto kameranın optik yakınlaştırma özelliğini kullanmak yerine, dijital olarak yakınlaştırma yoluyla çekilen fotoğraf ve videoların görüntü kalitesini iyileştirmeye çalışır.

Anında Ağır Çekim

Galaxy AI, ek kareler oluşturarak normal bir videoyu ağır çekime dönüştürebilir. Bununla birlikte, bu özellik çoğu zaman oldukça sarsıcı ve biraz hileli olabilir.

Özet

Gördüğünüz gibi şu ana kadar yalnızca bir yeni AI özelliğinin gelmesi bekleniyor. Galaxy Z Katlama 6. Ancak kişiselleştirilmiş özetler oldukça etkileyici görünüyor ve Samsung’un kullanıcılarına sunduğu yapay zeka özelleştirme düzeyinin daha da büyüyebileceğini, diğer bazı yapay zeka özelliklerini, özellikle de metne dayalı olanları yayıp geliştirebileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca, Samsung’un yapay zeka ile akıllı teknolojiyi birleştirme konusunda yaratıcı bir yol bulacağını tamamen bekliyoruz (ve umuyoruz) Galaxy Z Katlama 6büyük katlanır ekranı. Samsung’un Z Fold 6 ve Z Flip 6’yı Temmuz ayında duyurmasını bekliyoruz, bu nedenle yapacak daha çok şeyimiz var. O zamana kadar, AI özellikleriyle ilgili daha fazla sızıntı ve söylenti için bizi takip etmeye devam edin. Galaxy Z Katlama 6!telefon-1