30 yıldan biraz fazla bir sürede, yalnızca yıldız sistemimizdeki gezegenleri bilmekten, kozmosa yayılmış 5.000’den fazla uzak dünyayı keşfetmeye geçtik. Şu ana kadar hiçbiri Dünya’ya benzemedi. Ancak Dünya benzeri bir gezegen başka bir yıldızın etrafında dönüyorsa, bizim değerli soluk mavi noktamızdan farklı görünebilir. Aslında morun cesur bir tonunu verebilirdi.

Carl Sagan Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, evrende yaşam belirtileri ararken mor dünyaların da aranması gerektiği çağrısında bulunuyor. Yeni bir kağıt ‘da yayınlandı Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri: Mektuplar, araştırmacılar, mor bakterilerin çok çeşitli koşullara maruz kaldıklarında diğer gezegenlerde de gelişebileceğini ve yaşadıkları dünyaların belirgin bir “ışık parmak izi” üretebileceğini savunuyorlar.

Carl Sagan Enstitüsü müdürü Lisa Kaltenegger, “Etrafımızda her gün karşılaştığımız şeylere tam olarak benzemiyorsa, teleskoplarımızın yaşamı kaçırmadığından emin olmak için yaşam belirtileri için bir veri tabanı oluşturmamız gerekiyor” dedi. -yeni çalışmanın yazarı, şunları söyledi: ifade.

Mor bakteriler, hem su hem de karasal ortamlarda yaşayan, çok az görünür ışık veya oksijenle veya hiç görmeden hayatta kalabilen fotosentetik mikroorganizmalardır. Sığ sular, kıyılar ve bataklıkların yanı sıra derin deniz hidrotermal menfezleri gibi bugün Dünya’nın bazı yerlerinde hala mevcutlar. Aslında, mikrobiyal yaşam yaklaşık üç milyar yıl önce Dünya’da ilk kez ortaya çıkmaya başladığında, mor bakteriler muhtemelen en yaygın yaşam formlarından biriydiönceki araştırmalara dayanmaktadır.

Yeni çalışmanın arkasındaki ekip, 20’den fazla mor kükürt ve mor kükürt olmayan bakterinin örneklerini topladı ve büyüttü. Araştırmacılar daha sonra mor bakterilerin biyopigmentlerini ve hafif parmak izlerini ölçtüler ve değişen koşullara ve bulut örtüsüne sahip Dünya benzeri gezegenlerin modellerini oluşturdular. Çalışmaya göre, simüle edilen ortamlarda hem ıslak hem de kuru mor bakteriler yoğun renkli biyolojik imzalar üretti.

Bilim insanlarına göre mor bakteriler, Samanyolu’ndaki en yaygın yıldız türü olan daha soğuk kırmızı cüce yıldızların yörüngesindeki gezegenlerde gelişmeye daha uygun olabilir. Carl Sagan Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı olan Lígia Fonseca Coelho, yaptığı açıklamada, “Burada zaten belirli niş alanlarda gelişiyorlar, yeşil bitkiler, algler ve bakterilerle rekabet etmediklerini hayal edin” dedi. “Kızıl bir güneş onlara fotosentez için en uygun koşulları sağlayabilir.”

Araştırmacılar, bulgularına dayanarak, bir ötegezegenin yansıyan ışığında çok çeşitli organizmaların ve minerallerin üreteceği farklı renkleri ve kimyasal izleri katalogluyorlar. Bunu yaparken ekip, yeni nesil teleskopları, evrendeki farklı yaşam biçimlerini, hatta Dünya’daki hayata pek benzemeyenleri bile bulmak için gereken araçlarla donatıyor.

Kaltenegger, “Çevremizdeki bu büyüleyici dünyalara gözlerimizi yeni açıyoruz” dedi. “Mor bakteriler o kadar çeşitli koşullar altında hayatta kalabilir ve gelişebilir ki, birçok farklı dünyada morun yeni yeşil olabileceğini hayal etmek kolaydır.”

Daha fazla: Uzaylılar Süpernova Zamanlı İşaretler Yoluyla Dikkatimizi Çekmeye Çalışıyor Olabilirgenel-7