Fortnite video oyunu yapımcısı Epic Games, jürinin ABD teknoloji devinin Android mobil platformundaki uygulamalar için bekçi olarak gücünü kötüye kullandığını tespit etmesi üzerine Kaliforniya’daki bir federal yargıcı, Google’ı Play Store’unu daha fazla rekabete açmaya zorlamaya çağırdı.

Epic, teklifini Perşembe günü San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı James Donato’ya sunduğu bir mahkemede sunarak kısmen Google Play Store’un kullanıcılara uygulamaları indirme konusunda daha fazla özgürlük tanımasını talep etmek ve Google’ın cihaz üreticileriyle anlaşma yapma yeteneğini sınırlamak istedi. rakip uygulama mağazalarının önceden yüklenmesini kısıtlayın.

Epic, Cuma günü yaptığı açıklamada, Epic Games Store’un “gecikme ve engeller olmadan” Android’e getirilmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi. Şirket ayrıca tüketicilerin ve geliştiricilerin “rekabet karşıtı ücretler ve kısıtlamalardan bağımsız olarak uygulama içi satın alımları nasıl gerçekleştirip sundukları” konusunda daha fazla kontrole sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Epic’e yanıt veren Google, Cuma günü yaptığı açıklamada, mahkeme dosyasının “bir kez daha şunu gösterdiğini” söyledi: [Epic] sadece Google Play’in faydalarını ödemeye gerek kalmadan istiyor.” Google, “Android, Apple ve diğer rakiplerin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya olan açık bir mobil platformdur” dedi.

Donato, Aralık ayında Alphabet’in sahibi olduğu Google’a karşı jüri kararıyla sonuçlanan gişe rekorları kıran bir antitröst davasına başkanlık etti.

Donato, Epic’in teklifini kabul etmek zorunda değil ve Google’da kalıcı bir emir verilmeden önce zorlu bir mücadelenin yaşanması muhtemel. Ancak yeni başvuru, Google’ın uygulama geliştiricileri ve tüketiciler üzerinde kontrol uygulama becerisinin bir sonraki önemli testini oluşturuyor.

Aralık ayında jüri, Google’ın, geliştiricilerin uygulamalarını Google Play Store dışında özgürce dağıtma yeteneğini yasa dışı bir şekilde engellediğini ve uygulamalar içindeki işlemlere ilişkin ödemeler üzerinde aşırı sıkı bir kontrol uyguladığını söyledi. Google, birçok uygulama ve uygulama içi satın alma işlemine endüstri standardı %30 komisyon uygulamaktadır.

Google, uygulama mağazası uygulamalarını savundu ve yanlış bir şey yapmadığını reddetti. Şirketin Epic’in teklifine yanıt vermek için 3 Mayıs’a kadar son tarihi var. Epic’in davası maddi tazminat talep etmedi.

Epic CEO’su Tim Sweeney, Google’ın Aralık ayındaki anlaşmasının Play Store rekabetini yeniden canlandırmaya yetmediğini söyledi.

Kuzey Carolina merkezli Epic Games, Şubat ayı itibarıyla Çinli Tencent’in %40 hissesine ve Walt Disney’in yaklaşık %9 hissesine sahip olduğu özel bir şirkettir.

Google, Aralık ayında ayrı olarak Play Store kısıtlamalarına ilişkin eyalet ve tüketici iddialarını çözmek için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Şirket daha sonra uygulama ve oyun geliştiricilerinin tüketicilere uygulama içi satın alımlar için alternatif bir faturalandırma seçeneği sunma yeteneklerini genişlettiğini söyledi. Google, ABD’de bir yıldan fazla bir süredir “seçim faturalandırması” pilot uygulaması yaptığını söyledi.

Google, Aralık ayındaki antitröst jürisi kararına itiraz edeceğini ve Donato tarafından emredilen ve davayı yıllarca uzatabilecek her türlü reforma ayrı ayrı itiraz edebileceğini söyledi.

Epic’in 2020 yılında Apple’a karşı açtığı ve Apple’ın App Store’daki kontrolüne meydan okuyan benzer bir dava, jürisiz bir duruşma ve temyiz sonrasında halen devam ediyor.

© Thomson Reuters 2024


(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8