VERCELLI – Amazon’un teknolojiye yaptığı yatırımların değerlendirmesini yaptığı her yıl düzenlenen “Geleceği Teslim Etmek” etkinliği kapsamında, yaklaşık 6 bin m2 alana sahip Vercelli dağıtım merkezinde yeni bir İnovasyon Laboratuvarı açıldı. e-ticaret devinin depolarında kullandığı teknolojiler tasarlanıyor, geliştiriliyor ve mükemmelleştiriliyor: verimliliği artırabilen ve insan işini daha az tekrarlı hale getirebilen robotik kollar ve gelişmiş robotlar. Biri Vercelli’de olmak üzere dünya çapında üç İnovasyon Laboratuvarı bulunuyor: Biri Jeff Bezos’un 1994 yılında şirketi kurduğu Seattle’da, diğeri ise 2 binden fazla çalışanın istihdam edildiği Boston’da.

Küçük bir laboratuvardan küresel bir mükemmeliyet merkezine

Mühendis Stefano La Rovere’nin girişimiyle 2017 yılında açılan ve yıllar içinde hayata geçirilen Vercelli merkezi, bugün bilim adamlarının ve mühendislerin üretim süreçlerini hızlandırmak ve daha verimli ve daha güvenli hale getirmek için yeni yöntemler icat etmekle meşgul olduğu uluslararası bir mükemmellik merkezidir. Dünyanın her yerindeki lojistik merkezlerinde çalışanlar. Ama aynı zamanda bilim insanları, mühendisler ve programcılardan oluşan ekiplerden bakım konusunda uzmanlaşmış kişilere kadar personelin eğitimine devam ederek onların becerilerini geliştirmelerine ve yeni robotik makinelerin düzgün çalışmasına olanak sağlamak. «Bir deponun bir köşesinden doğduk. 100 bin metrekarelik bir alandaydık ve ekip tek kişiden oluşuyordu: Ben. Bana güvendiler ve zaman bizi haklı çıkardı” diye açıklıyor Amazon’da Küresel Robotik, Mekatronik ve Sürdürülebilir Paketleme Direktörlüğü görevini yürüten Laboratuvarın yöneticisi La Rovere. «Teknolojiye yaklaşımımız iki temel prensibe dayanmaktadır: güvenlik ve sürekli eğitim. Çalışanlarımızın güvenliğini sağlamanın ve onlara yeni beceriler geliştirme fırsatları sunmanın başarımız açısından kritik öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu ilerlemeler yalnızca verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha güvenli ve daha etkili işyerleri yaratılmasına da katkıda bulunuyor.” Gelecekte robotların işçilerin yerini alacağını düşünmeye eğilimliyiz ancak La Rovere bize güvence vermek istiyor. «Amazon’da teknolojinin tanıtımı 700’den fazla yeni iş olanağı yaratarak tekrarlanan veya yorucu faaliyetlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı oldu. Spesifik olarak, bu faaliyetleri yürüten operatörlerin yerleri değiştirilmedi, daha önce var olmayan daha karmaşık görevlerde çalıştırıldılar. Süreçleri kontrol eden teknisyenlerden mühendislere ve bakım çalışanlarına kadar her seviyede ortaya çıkan bir trend. Her şeyden önce bir gerçek: Avrupa düzeyinde, faaliyetlerin basitleştirilmesi ve daha fazla güvenlik açısından iyileştirmelerden yararlanan 50.000’den fazla iş var”.

Her hakkı saklıdır

Geleceğin robotları ön izlemede

Yıl sonuna kadar Amazon, Avrupa sipariş karşılama merkezleri ağı genelinde robotik ve yapay zekaya dayalı 1000’den fazla yeniliğin uygulanmasını tamamlamış olacak. Ve şirketin yalnızca 2024 yılında, büyük makinelerin yanı sıra üretim süreçlerinin büyük verilerle optimize edilmesine olanak tanıyan iyileştirmeleri de içeren 120 yeni otomasyon teknolojisini tanıtmayı planladığını açıklıyorlar. Bunlardan biri Monitron olarak adlandırılıyor ve AWS (Amazon Web Services) tarafından geliştirilen, bir taşıma bandına yapıştırılan, depolarda kullanılan robotlar hakkında veri toplayan ve bunu yapay zekanın herhangi bir anormalliği engellemek için analiz ettiği buluta gönderen küçük bir sensördür. AWS İtalya Ülke Müdürü Alessandra Antonelli, “Şu anda 129’dan fazla depoda bulunan ve Amazon’un yalnızca 2023’te 22,5 milyon euro tasarruf etmesini sağlayan bir yenilik” dedi. Her şeyden önce büyük ölçekli makineler için alanın olduğu sürekli bir döngü inovasyon süreci. Bunlardan ilk kez tanıtılan ve hala Alfa aşamasında (ilk prototip oluşturma aşaması) bulunanlardan biri, çok hızlı Evrensel Robotik Etiketleyici; paketleri, hatta düzensiz şekilli olanları bile etiketleyebilen ve onları çok kısa bir sürede tanımlayabilen bir robot kol. ikincisi tür ve en uygun etiket boyutunun seçilmesi. Laboratuvarda bize gösterilen diğer yenilikler arasında, bazıları halihazırda dağıtım merkezlerinde faaliyette olan, boş konteyner yığınlarının altından hareket eden ve bunları merkezlere taşıyarak lojistik işlemlerini azaltan, tekerlekli bir taşıyıcı robot olan Otomatik Kılavuzlu Araba (AGC) da bulunmaktadır. çalışanların uzun mesafelerde ağır yükleri itmesi veya taşıması ihtiyacı. Ve yine, saniyeden çok daha kısa bir sürede özelleştirilmiş kağıt torbalar oluşturabilen, en küçük öğeleri tarayabilen ve hızlı ve hassas paketleme için gereken kağıt miktarını hesaplayabilen otomatik paketleme teknolojileri.

Amazon’un stratejisi

Endüstriyel İnovasyon Fonu İnovasyon Laboratuvarı, gelişmekte olan teknoloji şirketlerini doğrudan yatırımlar yoluyla destekleyen 1 milyar dolarlık fon olan Amazon Endüstriyel İnovasyon Fonu’nun (AIIF) daha geniş bir stratejisinin bir parçasıdır. Fon, son 5 yılda 700 milyon Euro’nun üzerinde bir taahhüdü garantiledi ve aynı zamanda depolar ve lojistik departmanlarındaki deneyimi geliştiren yeni girişimlere yapılan yatırımları da finanse etti. 2023’ten bu yana İnovasyon Fonu başkanı Franziska Bossart’ın bize açıkladığı gibi, her zaman şirketin stratejisinin bir parçası olan, robotik ve otomasyonda kullanılan üretken yapay zekadan da bahsediliyordu. Otomasyonu iyileştirebilecek süreçler: robotların ve mekanik kolların algılanmasından manipülasyonuna ve kontrolüne kadar. Başka bir deyişle, robotik ve otomasyonun tüm parçalarını bir araya getirerek daha etkili hale getirmeye yardımcı olmak için üretken yapay zekayı kullanmak.” Yenilik Fonu’nun, Milano ve Torino Politeknikleri, Pisa’daki Scuola Superiore Sant’Anna ve Cenova’daki İtalyan Teknoloji Enstitüsü dahil olmak üzere en önemli İtalyan üniversitesi ve araştırma merkezleriyle işbirliği yapmasına yol açacak bir strateji.

İtalya’nın Amazon ekosistemindeki stratejik rolü

İnovasyon Laboratuvarı, Amazon’un İtalya ve İspanya Ülke Müdürü Mariangela Marseglia’nın açıkladığı gibi, ülkemizdeki toplam 16,9 milyar Euro’yu aşan yatırım ve 18.000’den fazla kalıcı iş yaratılmasıyla Amazon’un ekonomik operasyonlarının geliştirilmesindeki stratejik rolünü doğrulamaktadır. «Ülkemizin yalnızca Amazon için önemini değil, aynı zamanda şirketin büyümesinde oynadığı merkezi işlevi de kanıtlayan bir başarı». İnovasyon Laboratuvarı halka açılıyor Operasyon İnovasyon Laboratuvarı önümüzdeki aylarda rehberli turlar için kapılarını şirketlere, okullara ve üniversitelere açacak ve geleceğin robot teknolojilerinin perde arkasına bir bakış sunacak. Amaç, toplumla sürekli diyalog içinde teknolojik yenilik için bir referans noktası olmaktır.genel-18