Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bildirildiğine göre taraf değiştirmeye karar verdi ve TSMC’de “belirsizlik ve değişkenlik” gördüğü için artık ana yapay zeka çip üreticisi olarak Samsung Foundry’yi tercih etti.

Meta, TSMC’yi Geride Bırakarak Kore Devi Samsung’un Özel Yapay Zeka Yarı İletkenleri Kampına Geçerek Cesur Bir Hareket Yapıyor

Meta son zamanlarda bilgisayar ihtiyaçlarını karşılamak için özel bir çip oluşturmayı hedefleyerek yapay zeka gelişmelerini hızlandırıyor. Firma, NVIDIA’nın H100’lerinin büyük bir müşterisi oldu ve bu yıl 350.000’den fazla birim satın aldı. Ancak hızla gelişen yapay zeka ortamıyla birlikte Meta, yapay zeka bilişimini kendi ellerine almaya karar verdi ve Samsung Foundry’yi firmanın hedefi için bir sonraki önemli ortak olarak güvence altına almak üzere Güney Kore’ye doğru yola çıktı.

KoreaTimes tarafından hazırlanan bir rapora göre, Mark Zuckerberg’in Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile Meta’nın yapay zeka alanında Samsung Foundry ile genişletilmiş işbirliğini tartışmak üzere bir toplantı düzenlediği bildirildi. Üstelik Zuckerberg, Samsung Foundry’yi “dünyanın en büyük çip üreticisi” olarak sınıflandırarak, Samsung’un Meta’nın sektördeki geleceğinde önemli bir rol oynayacağını iddia etti. Meta’nın yeni bir dökümhane ortağına geçme kararı Koreli dev için gerçekten de bir başarı çünkü son zamanlarda pazarlarda yeni müşteriler edinme ve onların güvenini kazanma konusunda oldukça aktifler.

MITA Yapay Zeka Çipi

Meta’nın CEO’su, Samsung Foundry ile işbirliği yaptığını duyurmasının yanı sıra, Tayvan devi TSMC’ye karşı bazı eleştirilerde bulundu ve firmanın Tayvan’a olan bağımlılığının “değişken” olduğunu ve uzun vadede sürdürülebilir olmadığını iddia etti. Meta kesinlikle bölgedeki jeopolitik koşullar nedeniyle “tehdit altında” hissediyor; bu nedenle Samsung Foundry’ye geçmek doğru seçim gibi görünüyor ancak bu, TSMC’nin ABD ile Çin arasındaki düşmanlıkların ortasında geleceğine ilişkin soru işaretlerini artırıyor.

Meta, kendi optimize edilmiş şirket içi bilgi işlem gücünü geliştirmek amacıyla Meta Eğitim ve Çıkarım Hızlandırıcı (MTIA) çipi ile kendi AI çiplerini yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Firma, özel çip çalışmalarını hızlandırmak için özel mali kaynaklara ve Ar-Ge ekiplerine sahip ve görünen o ki Samsung Foundry’yi seçmek firmanın son hamlesiydi. Meta, AGI geliştirmede de yoğun bir şekilde yer aldı. Yeni Llama-3 modelini oluşturmanın yanı sıra, firmanın yapay zeka ile ilgili faaliyetlere derinden dahil olduğunu gösteriyor.

Haber kaynağı: KoreaTimes

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17