TechCrunch’ın teknoloji endüstrisindeki kayda değer olayları kapsayan düzenli haber bülteni Week in Review’a (WiR) hoş geldiniz arkadaşlar.

Bu hafta Google, üretken yapay zeka hakimiyetine yönelik devam eden hedefi kapsamında iki yeni açık büyük dil modeli olan Gemma 2B ve Gemma 7B’yi piyasaya sürdü. LLM’leri, amiral gemisi GenAI modelleri ailesi olan “Gemini’den ilham alan” olarak tanımlayan şirket, her birini ticari ve araştırma amaçlı kullanıma sundu.

Başka bir yerde, güç durumdaki veritabanı şirketi MariaDB, 37 milyon dolarlık bir anlaşmayla özel hale getirilebileceğini açıkladı. Paul, bağlayıcı olmayan teklifin MariaDB’nin SPAC aracılığıyla halka açılmasından 14 ay sonra geldiğini yazıyor.

Başka pek çok şey oldu. Hepsini WiR’ın bu sayısında özetliyoruz – ancak önce, her Cumartesi gelen kutunuza WiR bültenini almak için kaydolmanız gerektiğini hatırlatalım.

Haberler

Trajedi: Bu haftanın başlarında, eski YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin 19 yaşındaki oğlu Marco Troper, UC Berkeley’de aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle ölü bulundu.

Kek satışı: İflas eden elektrikli motosiklet girişimi Cake’in geleceği hala belirsiz, ancak Sean’ın bildirdiğine göre ABD envanterinin çoğunluğu Florida’daki bir adama gidiyor.

Sağlık Hizmetleri isabetini değiştir: ABD’nin en büyük sağlık teknolojisi şirketlerinden biri olan Change Healthcare, yakın zamanda sistemlerine bir siber saldırı gerçekleştiğini doğruladı.

Rivan’da işten çıkarmalar: Rivian, giderek zorlaşan elektrikli araçlar pazarında maliyetleri düşürmek amacıyla maaşlı iş gücünün %10’unu işten çıkarıyor ve R2 adı verilen daha uygun fiyatlı EV’nin geleceği üzerinde daha da fazla baskı oluşturuyor.

Dunzo’nun satın alınması: Manish’in haberine göre Hintli e-ticaret devi Flipkart, son haftalarda Reliance Retail tarafından desteklenen yerel teslimat girişimi Dunzo’yu potansiyel olarak satın alma konusunda görüşmelerde bulundu.

Daha fazla gizlilik: Signal artık kullanıcı adlarının kullanıma sunulmasıyla telefon numaranızı gizli tutmanıza olanak tanıyor.

YouTube’un zaferi: Nielsen’in son raporuna göre YouTube, ABD’deki TV yayınlarının hakimi konumunda.

Değerleme kesintisi: Manish, Byju’s yakın zamanda başlatılan 200 milyon dolarlık hak ihracının tamamen onaylandığını söylüyor ancak startup’ın kurucusu, edtech grubu ile en büyük hissedarlarından bazıları arasındaki anlaşmazlığın ortasında bazı büyük yatırımcılarını katılmaya çağırdı, diye yazıyor Manish.

Finansman

Kazançlı bakım: Fransa merkezli Planity, kuaför salonlarına yönelik hizmet olarak yazılım ürününü genişletmek için 48 milyon dolar topladı.

Tuğla döşeme robotları: Hollandalı girişim Monumental, inşaat için tuğla döşemeye yardımcı olan robotik arabaları ve kolları için 25 milyon dolarlık bir dilim aldı.

Analiz

Tehdit altındaki bölüm: Alex ve Ron, müşteri veri şirketi Segment’in kurumsal ana şirket Twilio tarafından neden satışa sunulabileceğini inceliyor. Aktivist baskının bunda çok etkisi var.

Podcast’ler

Açık Eşitlikekibi, Reddit’in yaklaşan halka arzının yanı sıra eğitim teknolojisi girişimi Loora, Biptimus ve Dili için bazı etkileyici artışlardan bahsetti.

Kurmak Zola’nın kurucu ortağı ve CEO’su Shan-Lyn Ma ile düğün endüstrisinin devasa ağına daldılar. Ma, bir arkadaşına hediye almaya çalışırken düğün kayıtlarının hâlâ geçmişte kaldığını fark ettikten sonra neden bu işi kurmaya karar verdiğini anlattı.

Ve Zincirleme tepki vardı Steve Kaczynski, “The Everything Token” kitabının ortak yazarı ve web3 sabah programı “Coffee with Captain”ın ortak sunucusu.

Bonus turu

Yeni AI çip girişimi: SoftBank Group’un Masayoshi Son’unun, AI çipleri alanında Nvidia gibi şirketlerle rekabet edebilecek yeni bir girişim kurmak için 100 milyar dolar aradığı bildiriliyor.

OnePlus saatlere geri dönüyor: OnePlus’ın yakında çıkacak olan Watch 2’si – şirketin yıllardır ilk akıllı saati – “tam Akıllı Modda” dudak uçuklatan 100 saat vaat ediyor.genel-24