Rivian, giderek zorlaşan elektrikli araçlar pazarında maliyetleri düşürmek amacıyla maaşlı iş gücünün %10’unu işten çıkarıyor ve R2 adı verilen daha uygun fiyatlı EV’nin geleceği üzerinde daha da fazla baskı oluşturuyor. Kurucu ve CEO RJ Scaringe, şirket geneline gönderdiği bir e-postada sınırlı sayıda üretim dışı saatlik çalışanın da işten çıkarılacağını söyledi.

Bu, Rivian’ın işgücünün %6’sını kestiği Temmuz 2022’den bu yana EV şirketi için üçüncü tur işten çıkarmalar. Şirket, Şubat 2023’te yüzde 6 oranında işten çıkarma daha yaptı.

Şirket, 2023’te ürettiği ve sevk ettiği elektrikli araç sayısını 2022’ye kıyasla iki kattan fazla artırdı. Ancak Rivian yine de yıl içinde 5,4 milyar dolardan fazla zarar etti ve Çarşamba açıklandı 2024 yılı boyunca yalnızca aynı miktarda (57.000) elektrikli araç üretmeyi beklediğini söyledi.

Sonuç olarak Rivian, düzeltilmiş bazda 2024’te yaklaşık 2,7 milyar dolar kaybetmeyi beklediğini ve “şirket çapında maliyet dönüşüm programını sürdürmeye” karar verdiğini söyledi. Bu, araçlarının tasarımında ve mühendisliğinde yapılan değişiklikleri, üretimi daha verimli hale getirmeyi ve daha fazla çalışanı işten çıkarmayı içeriyor. Şirket, sermaye harcamalarının 2024’te 1,75 milyar dolara ulaşmasını beklediğini açıkladı; bu rakam, yeni nesil teknolojilere, Georgia fabrikasına ve pazara açılma operasyonlarına yapılan ek yatırımlar sayesinde geçen yıl harcadığı 1,03 milyar dolardan bir artış olacak.

Şirketin üretim ve kar kaybı beklentisi, işten çıkarmalarla birleştiğinde, Rivian hisselerinin mesai sonrası işlemlerde %15,6’dan fazla düşmesine neden oldu.

Kurucu ve CEO RJ Scaringe şirkete gönderdiği bir e-postada, “İşletmemiz, tarihsel olarak yüksek faiz oranları ve jeopolitik belirsizlik de dahil olmak üzere zorlu bir makroekonomik ortamla karşı karşıyadır ve umut verici geleceğimizi garanti altına almak için şimdi anlamlı değişiklikler yapmamız gerekiyor” dedi. “Peregrine ve R2’nin piyasaya sürülmesinin yanı sıra pazara açılma yeteneklerimize yatırım yapmak da dahil olmak üzere işimizin büyüme alanlarına stratejik olarak öncelik vermeliyiz.”

Bu hikaye gelişiyor. Güncellemeler için tekrar kontrol edin.genel-24