Japonya’nın Yakuza suç örgütünün sözde lideri olan Takeshi Ebisawa, Çarşamba günü gizli DEA ajanlarına, sonunda İran’a ulaşacağına inandığı nükleer malzemeleri satmaya çalışmakla suçlandı. Ebisawa’yı yakalayan DEA neden oldu? Yakuza lideri ilk önce onlara uyuşturucu ve karadan havaya füze satmaya çalıştı.

Haber, Ebisawa’nın 2020 yılında gizli görevlilere radyasyonu ölçen Geiger sayaçlarıyla birlikte “kayalık maddelerin” fotoğraflarını göndermeye başladığını iddia eden New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı’ndan geliyor. 60 yaşındaki Ebisawa örnekler bile gösterdi ABD’li savcılara göre, Tayland’da büyük bir silah ve uyuşturucu kaçakçısı gibi davranan bir ajana nükleer malzeme satıldığı iddia edildi.

Gizli ajanlar, Ebisawa’yı İranlı bir generalin nükleer silah programında kullanması için aracı olarak hareket ettiklerine inandırdı. İran uzun süredir nükleer silahlar üzerinde çalışıyor, ancak eski Başkan Barack Obama’nın müzakereleri sayesinde program 2015 ve 2016’da kısa süreliğine durduruldu. Ancak Trump uluslararası yarışmadan çekildi 2018 yılında anlaşmaİran’ın nükleer silah geliştirmeye devam etmesine izin veriyor.

Ebisawa ilk kez tutuklandı Nisan 2022’de New York ve eroin karşılığında karadan havaya füze satın almaya çalışmakla suçlanıyor. Ebisawa, ABD yetkilileri tarafından uyuşturucu suçlamalarıyla karşı karşıya olan 61 yaşındaki Taylandlı Somphop Singhasiri olarak tanımlanan bir diğer sanıkla birlikte suçlanıyor.

Savcılar, Ebisawa’nın 4 Şubat 2022’de gizli ajanlarla bir video konferans düzenlediğini ve bu ajanların elinde U3O8 formunda “2.000 kilogramdan fazla Toryum-232” ve “100 kilogramdan fazla uranyum” bulunduğunu açıkladığını iddia ediyor. U3O8 bileşiği genellikle 2003’teki Irak Savaşı’na giden süreci yaşayan herkesin aşina olduğu bir isim olan “sarı kek” olarak biliniyor. Irak lideri Saddam Hüseyin’in kendi nükleer silah geliştirme programı için Nijer’den sarı kek satın almaya çalıştığı iddia ediliyordu. daha sonra dayandığı ortaya çıktı sahte belgeler.

Çarşamba günü sunulan yeni iddianamede, Tayland polisinin ABD yetkililerine, nükleer silah yapımında kullanılmış olabileceğini söyledikleri uranyum ve silah kalitesinde plütonyum da dahil olmak üzere nükleer malzemeleri ele geçirmesinde yardım ettiği belirtiliyor. Ebisawa’nın satmaya çalıştığı nükleer malzemelerin de Burma’dan temin edildiği iddia ediliyor. Myanmar olarak bilinir.

“İddia edildiği gibi, bu davadaki sanıklar, İran’ın nükleer silah olarak kullanacağını umarak uranyum ve silaha uygun plütonyum teklif edecek kadar ileri giderek uyuşturucu, silah ve nükleer malzeme kaçakçılığı yaptı. DEA Yöneticisi Anne Milgram, kamuya yaptığı açıklamada, “Bu, insan hayatını hiçe sayarak faaliyet gösteren uyuşturucu kaçakçılarının ahlaksızlığının olağanüstü bir örneğidir” dedi. çevrimiçi yayınlandı.

Milgram, “DEA’nın erkek ve kadınlarını ve bu savcılık ekibini, bizi bu tür kötülüklerden korumak için yaptıkları yorulmak bilmez çalışmalarından dolayı takdir ediyorum” diye devam etti.

DEA, Ebisawa’yı uyuşturucu kaçakçılığı iddiasıyla ilgili olarak en az 2019’dan beri araştırıyor. Ancak Çarşamba günkü iddiaya göre onun İran’ın nükleer silah üretmesine yardımcı olacak malzemeleri satmaya çalıştığına dair duyuru, durumu kesinlikle artırıyor.

Ebisawa’nın Perşembe günü öğlen ET’de ABD Bölge Hakimi Colleen McMahon huzuruna çıkması planlanıyor. Yakuza lideri olduğu iddia edilen kişi, uluslararası nükleer malzeme kaçakçılığı, narkotik ithalatı ve kara para aklama da dahil olmak üzere yedi suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Ebisawa ayrıca, makineli tüfekler ve yıkıcı cihazlar da dahil olmak üzere ateşli silahlara sahip olmak için komplo kurma suçlamasıyla da karşı karşıya bulunuyor; bu da ömür boyu hapis cezasına yol açabilir.genel-7