Meta, başka bir gizlilik koruma katmanını daha yayınlıyor olabilir Naber bu, insanların hizmetteki profil fotoğrafınızın ekran görüntülerini almasını önleyecektir.

Yaklaşan bu özellik, Android’deki en son WhatsApp beta sürümünde keşfedildi. WABetaBilgisi. Buna göre Ayarlar menüsünün Gizlilik bölümünde yer alacaktır. tomsguide. Engelleme aracına eriştikleri için profil resminin ekran görüntüsünü almaya çalıştılar ancak bunu yapmaları engellendi. Yayın, ekranın alt kısmında “uygulama kısıtlamaları nedeniyle” ekran görüntüsü alamadıklarını belirten bir bildirimle karşılandı.

Raporda açıklandığı gibi WhatApp, yaklaşık beş yıl önce kullanıcıların “başkalarının profil fotoğraflarını” kaydetmesini engelleme seçeneğini sunmuştu. Kötü aktörlerin sahibinin izni olmadan görüntüleri paylaşmasını engellemesi gerekiyordu; ancak ekran görüntüsü alma işlemi bunu tamamen atlar. WABetaInfo, ekran görüntüsü alma yeteneğinin doğrudan engellenmesinin, WhatsApp’ın hizmetinde “kullanıcı gizliliği ve rızası kavramını” daha da güçlendirmesine olanak sağladığını savunuyor. Görünen o ki, adı geçen kötü aktörlerin insanların fotoğraflarını dolandırıcılık, taklit veya taciz amacıyla kullanmasını istemiyor.

Analiz: Küçük ama önemli bir konu

Şimdi şunu merak ediyor olabilirsiniz: “WhatsApp profil resminin izinsiz ekran görüntüsünü almak gerçekten bu kadar büyük bir sorun mu?”

Yaptığımız kısa araştırmaya göre, profil fotoğraflarının ekran görüntüsünü almanın kullanıcı tabanını rahatsız eden büyük bir sorun olmadığı, ancak küçük bir grubun sahip olduğu bir endişe olduğu görülüyor. Reddit’te bu konuyla ilgili endişelerini dile getiren birçok kişinin gönderisini gördük. Gizlilik alt dizinindeki biri Hatta WhatApp profil resminin ekran görüntüsünü kimin aldığını bulmanın mümkün olup olmadığını sordu.

Ayrıca Medium’da yazar Bilge Tekin’in, kavramı öneren ilginç bir gönderisini de bulduk. WhatsApp için Ekran Görüntüsü Kısıtlama özelliği 2021 yılında. Tekin’in fikri, sohbet odalarında ekran görüntüsünün alınmasını engelleyerek işi bir adım daha ileri götürdü. İnsanlara fikrini denediğinde, test uzmanlarının başkalarının özel konuşmaları paylaşmasını kısıtlama seçeneğine sahip olmaktan hoşlandığı görülüyordu.

Kabul edelim ki, bu örneklerin hiçbiri Meta tarafından finanse edilen bir bilimsel çalışmadan veya resmi bir anketten gelmiyor. Anlayabildiğimiz kadarıyla bu olguyu inceleyen geniş çaplı bir çalışma yapılmadı. Ancak en azından kullanıcı tabanının bu niş alt kümesine hitap ederek WhatsApp’a rakipleri karşısında avantaj sağlayabilir. Ne Telegram’da ne de Signal’in böyle bir özelliği yok. Ayrıca, seçeneğe sahip olmanın zararı olmaz.

Yeni aracı denemek ilginizi çekiyorsa öncelikle şuraya katılmanız gerekir: Google Programı Beta Programı ve ardından WhatsApp’ın beta sürümünü yükleyin. Şu anda yalnızca seçilmiş bir grubun erişimi olduğu için engelleme güncellemesi sizin için mevcut olmayabilir, ancak WABetaInfo bunun önümüzdeki haftalarda daha fazla kullanıcıya sunulacağını belirtiyor.

Biz varken, mutlaka katılın TechRadar’ın kendi WhatsApp kanalı En son incelemelerimizi doğrudan telefonunuza almak için.

Bunları da beğenebilirsingenel-6