Huawei’nin, çok sayıda donanım özelliği yükseltmesine sahip üç yeni model içeren yeni amiral gemisi P70 akıllı telefon serisini 2024 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor. Daha önceki bir raporda, üst düzey versiyon olarak kabul edilebilecek P70 Art’ın, hibrit 1G6P lens ve daha fazlasını içeren etkileyici bir kamera konfigürasyonuyla birlikte gönderileceği öngörülmüştü. Bu bilgilere bakılmaksızın Huawei’nin üç modelde de hangi yonga setini kullanacağına ilişkin herhangi bir güncelleme sağlanmadı. Sonuçta rekabetçi kalabilmek için şirketin Kirin 9000S’den daha yetenekli bir şey piyasaya sürmesi gerekiyor ve en son Kirin 9006C bunun kanıtı olabilir.

Huawei’nin P70 serisi için Kirin 9006C SoC’yi kullanması beklenmiyor ancak yeni bir 5nm silikonun duyurulması daha olası görünüyor

Huawei ve SMIC’in 7nm bariyerini aşabileceği ve daha iyi bir düğümde seri üretim yapabileceğine dair şüpheler vardı. Öte yandan raporlar, Çinli yarı iletken firmasının bu 5nm yonga setini üretmek için mevcut derin ultraviyole işlem (DUV) makinelerini yeniden kullanacağını, ancak sürecin EUV donanımını kullanmaya kıyasla son derece pahalı olacağını belirtti.

Ne olursa olsun, her iki kuruluş da yakın zamanda tanıtılan Qingyun L540 dizüstü bilgisayarlara güç veren ve 8 çekirdekli CPU kümesine sahip Kirin 9006C’yi piyasaya sürdü. Huawei ve SMIC’in ABD yaptırımları varken nasıl 5 nm’lik bir çip üretmeyi başardıkları belirtilmese de, her iki şirketin de bunu mümkün kılmayı başarması kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği bir başarı.

Bu aynı zamanda Huawei’nin aynı 5nm teknolojisini kullanmaya geçeceği ve yaklaşan P70 serisinde bulunan yeni bir akıllı telefon yonga seti üreteceği inancını da güçlendiriyor, ancak resmi adı ile ilgili ayrıntılar az. Huawei’nin P70 serisi üzerinde geliştirme çalışmalarına başladığı bildirildi ve şirketin, gözleri daha az yorması için daha düşük bir PWM değerini de destekleyen yüksek yenileme hızına sahip ekranlar için tedarikçilerle anlaştığı belirtildi.

Aralık ayı bitmek üzereyken ve 2024 başlamak üzereyken, Huawei’nin P70 serisiyle çıtayı nasıl yükselttiğini ve akıllı telefon pazarına nasıl heyecan getirdiğini çok yakında öğreneceğiz. Hatırlatmak gerekirse, eski Çin devinin gelecek yıl 100 milyon telefon satması bekleniyor, bakalım şirket bu yeni dönüm noktasına ulaşabilecek mi?

Haber kaynağı: Huawei

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17