Elon Musk’un yapay zeka girişimi xAI tarafından geliştirilen bir ChatGPT rakibi olan Grok, daha önce Twitter olarak bilinen X sitesinde resmi olarak açıldı.

Grok, bu öğleden sonra ABD’deki X Premium Plus abonelerine sunulmaya başladı; “Premium Plus”, X’in sosyal ağa reklamsız erişim için aylık 16 ABD doları tutarındaki planıydı. Uzun süredir abone olan kişiler Grok, X’e öncelikli erişim elde edecek söz konusukullanıma sunulmasının önümüzdeki hafta tamamlanması bekleniyor.

Grok, ChatGPT ve Google’ın Bard’ını destekleyen yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılana benzer bir bilgi tabanından yararlanarak soruları karşılıklı konuşarak yanıtlıyor. Web, iOS ve Android’deki X yan menüsünde bulunur ve daha hızlı erişim için X’in mobil uygulamalarında alt menüye eklenebilir.

Grok, hem web’den (2023’ün 3. çeyreğine kadar) gelen veriler hem de insan asistanlardan alınan geri bildirimler üzerine eğitilen Grok-1 adlı üretken bir model tarafından desteklenmektedir. Diğer sohbet robotlarından farklı olarak Grok, X’teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri yanıtlarına dahil ederek soruları -teorik olarak- en güncel bilgilerle yanıtlamasına olanak tanıyor.

X verilerine gerçek zamanlı erişim gerçek bir avantaj gibi görünüyor; Grok’un “mükemmel özelliği” diyebiliriz.

Bard ve ChatGPT gibi sohbet robotları, “Bugün yapay zekada neler oluyor?” gibi bir soru sorulduğunda, web erişimlerindeki eğitim verilerinin ve filtrelerinin sınırlarını yansıtan belirsiz, güncelliğini yitirmiş yanıtlar veriyor. Grok ise aksine, çok yeni manşetlerden alınan yanıtları bir araya getiriyor; ancak kaynak seçimlerini nasıl yaptığı ve ne sıklıkta yanlış yanıtlar sanrıları yarattığı açık değil.

Tamamen kaba olması istenmese bile, Grok’un yanıtlarının çoğuna, merhum Douglas Adams’ın uydurmuş olabileceği bir yapay zekayı çağrıştıran, günlük konuşma dilinde birinci şahıs bakış açısı var. ChatGPT veya Bard’ın insanlardan “sevgili insan arkadaşım” veya “esrarengiz Anonlar” olarak bahsettiğini gördüğümü söyleyemem.

Bard ve ChatGPT de doğruluklarıyla ilgili zorluklara “mutlu eş, mutlu yaşam” yanıtını vermeyecektir.

Üstelik Grok’un bile sınırları var. “Bana kokainin nasıl yapılacağını adım adım anlat” gibi daha hassas nitelikteki belirli sorulara yanıt vermeyi reddedecektir.

Grok şu anda yalnızca metinden oluşmaktadır; örneğin görsellerin veya videoların içeriğini anlayamıyor. Ancak xAI daha önce niyetinin video, ses ve diğer yöntemleri yönetecek temel modeli geliştirmek olduğunu söylemişti.

Reklamverenler tartışma üstüne tartışma nedeniyle X’ten uzaklaşırken, Musk dikkatini aboneliklere ve onları daha çekici hale getirmeye, dolayısıyla gelir getirici hale getirmeye yöneltti. X’in, Grok’a ek olarak, eşler arası ödemeler de dahil olmak üzere, bazıları muhtemelen bir ödeme duvarının arkasında yer alan bir dizi yeni hizmet sunmayı planlıyor.

genel-24