Hayao Miyazaki bunu açıkladığında Oğlan ve Balıkçıl Studio Ghibli’nin ABD’li distribütörü GKIDS, onun son filmi olabilir, önünde büyük bir görev olduğunu biliyordu; çok özel bir dublaj kadrosu Filmin İngilizce versiyonu için.

Dublajlar animasyon filmi dünyasında tartışmalı bir konu olsa da GKIDS ve Ghibli bu zorluğun üstesinden gelmek için her zaman inanılmaz işbirlikçileriyle ortaklık kurdu. Şahsen ben çok büyüğüm Howl’un Hareketli Kalesi (Başrollerde Christian Bale ve Emily Mortimer var) ve Porco Rosso (Michael Keaton liderliğinde) Ghibli’nin diğer birçok favorisi arasında dub defans oyuncusu. Oğlan ve Balıkçılancak distribütör için eşsiz bir fırsat sundu. GKIDS başkanı Dave Jesteadt yakın zamanda konuştu Bağımsız Tel Miyazaki’nin son filmi olduğu düşünülen filmi ele alma konusunda (Efsanevi film yapımcısı görünüşe göre o zamandan beri fikrini değiştirmiş).

Jesteadt IndieWire’a “Bu çok karmaşık bir film” dedi. Oğlan ve Balıkçıl II. Dünya Savaşı sonrası annesinin ölümüyle boğuşan, sürdürülmesinde özel bir rol üstlendiği sihirle dolu bir kırsala taşınan genç bir çocuk olan Mahito’yu konu alıyor. Hayal gücünü yalnızca Miyazaki’nin başarabileceği şekilde yakalayan fantastik ve çarpıcı bir resim ve bunu açıklamak zor. Jesteadt şöyle devam etti: “Miyazaki’nin tüm bunların ne anlama geldiğini açıklayacağı bir röportaj yapacağını hiç sanmıyorum.” “Ama pek çok soru sorduk ve pek çok yanıt aldık… Nesnelerin neyi temsil etmesi veya ne anlama gelmesi gerektiğine dair iskelet anahtar gibi hissettiren bir şeye sahip olduğum için kendimi gerçekten ayrıcalıklı hissediyorum.”

Cevapların çoğu doğrudan Miyazaki’den değil, Ghibli’nin kurucu ortağı ve yapımcısı Toshio Suzuki’den geldi. GKIDS’in bu sürüm için ve özellikle de Heron rolünün belirlenmesi için takip edilmesi gereken çok net talimatları vardı. Jesdteadt, IndieWire’a, filmin Miyazaki’nin son filmi olması amaçlandığından, Japonya’da önceki filmlerden birçok eski seslendirme sanatçısının, ustanın çalışmasının doruk noktasını işaretlemek için seslendirme karakterlerine geri döndüğünü açıkladı. Doğal olarak GKIDS de aynı şeyi yaptı ve daha önce İngilizce dublaj yapan çeşitli oyunculara ulaştı; buna Howl’u seslendiren Bale de dahil. Howl’un Hareketli Kalesi, baba rolünü tekrar seslendirerek Japon Howl benzerinin aynısını yaptı. Oğlan ve Balıkçıl. Mark Hamill (gökyüzünde kale) ayrıca Mahito’nun torununun önemli rolünü oynamak için geri döndü. Öne çıkan diğer Ghibli dub mezunları arasında Willem Dafoe (Yerdeniz’den Masallar) Ve Dan Stevens (Kulağakaçan ve Cadı).

Howl's Moving Castle'da Christian Bale Howl'u seslendirdi

Howl’u Christian Bale seslendirdi Howl’un Hareketli Kalesi
Resim: GKIDS

Ancak iş Heron’a gelince, görev basitti ve tamamen mantıksızdı, ama biz onu bir nevi seviyoruz. Başlangıçta Heron’un tasarımını gören Jesteadt, daha yaşlı bir oyuncuyu tercih etmeyi düşündü ancak Ghibli bunu veto etti: “Onlar, ‘Ah hayır, Japonya’da aslında 30 yaşında genç, ateşli bir şarkıcı tarafından çalınacak’ dediler. -aktör adam [Masaki Suda].’” Anahtar kelime: sıcak. Ghibli, GKIDS’ten buna uygun ve rol için ilham verici bir seçim olacak birini seçmesini istedi. Yani evet, A24’e girin ve yarasa Adam Bir süredir GKIDS’in radarında olan yıldız Robert Pattinson, “Ghibli ile konuştuğumuz şeylerden biri de onun filmdeki rolüydü. İyi zaman ve tipik matine idol filmografisine uymayan karakterleri canlandırma arzusu” dedi Jesteadt.

Oğlan ve Balıkçıl'daki Balıkçıl

Resim: GKIDS

Bale ve Keaton’dan sonra Ghibli dublaj kadrosuna katılan üçüncü Batman oyuncusu Pattinson doğal bir seçimdi. “Filmi kendisine tanıttığımızda heyecandan başı döndüğünü söyleyebilirim. Sadece film nedeniyle değil, aynı zamanda özellikle bu rolü üstlenme ihtimali nedeniyle proje konusunda oldukça heyecanlıydı. Ona bir tabak dolusu rol teklif etmedik; ona yalnızca Heron’u teklif ettik ve o, bunun kadar karmaşık ve incelikli bir rolle sunulduğu için çok ama çok heyecanlıydı,” dedi Jesteadt.

Ses yönetmeni Michael Sinterniklaas, daha önce hiç dublaj veya seslendirme işi yapmamış birini işe alırken ilk başta biraz endişeliydi: “Pattinson’ın adı geçtiğinde onun iyi bir aktör olduğunu düşünmüştüm ama çalışmalarında onun iyi bir aktör olduğunu gösteren hiçbir şey yoktu. Bu çılgın şeyi yapabilirdim. Ancak Sinterniklaas’ın da açıkladığı gibi endişelenmesine gerek yoktu. “Los Angeles’taki stüdyomuza geldiğinde ‘Tamam, bu rolü düşünüyordum ve bazı şeyler kaydettim’ dedi. Bunu duymak istiyor musun?’ Ve iPhone’unu çıkarıp Memos uygulamasında yaptığı bazı şeyleri çalıyor ve bu zaten sesti. ‘Ah, bingo, karakteri zaten almışsın’ dedim.” Nihai sonuç gerçekten çığır açan bir performans; Pattinson açıkça Ghibli’ye ve tamamen kendisine ait olan vahşi Heron kişiliğine bürünerek eğleniyor.

Kol saati Oğlan ve Balıkçıl şimdi sinemalarda.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7