Çarşamba günü Google, bugüne kadarki en güçlü yapay zeka modeli olan Gemini’nin lansmanını duyurdu. Yeni model, farklı uygulamalar için optimize edilmiş farklı boyutlarda (Nano, Pro ve Ultra) mevcuttur ve Google, Gemini’nin OpenAI’nin ödeme yapan müşterilere sunulan GPT-4 modeliyle rekabet edebileceğini umuyor. Şirkete göre Gemini Nano, Pixel 8 Pro’da mevcut ve yeni cihaz içi AI özelliklerini güçlendirecek, Gemini Pro ise şirketin ChatGPT ile rekabet eden sohbet robotu Google Bard’da mevcut olacak.

İçinde Blog yazısıAlphabet CEO’su Sundar Pichai, Google Araştırma ve şirketteki diğer ekiplerle işbirliğini içeren geniş kapsamlı bir çalışmanın Gemini’nin geliştirilmesine yol açtığını söyledi. Pichai, “Sıfırdan çok modlu olacak şekilde inşa edildi; bu, metin, kod, ses, görüntü ve video dahil olmak üzere farklı bilgi türlerini genelleştirebileceği ve kusursuz bir şekilde anlayabileceği, bunlar üzerinde çalışabileceği ve birleştirebileceği anlamına geliyor” dedi.

Bu arada, hem Google Bard hem de şirketin Arama Üretken Deneyimi (SGE) hizmeti artık Gemini Pro tarafından destekleniyor. Chatbot’un Bard Advanced adlı yeni bir sürümü, gelecek yıl piyasaya sürüldüğünde Ultra modelini kullanacak, bu da yeteneklerinin de artmasının beklendiği anlamına geliyor. Şirket ayrıca Gemini’nin önümüzdeki aylarda Ads, Chrome, Duet AI ve Search gibi diğer ürünlere de geleceğini söyledi.

Performans açısından Gemini’nin halihazırda OpenAI’nin GPT-4’ü de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen yapay zeka modelleriyle rekabet edebilecek kapasiteye sahip olduğu görülüyor. A Beyaz kağıt Google tarafından yayınlanan rapor, sınıfının en iyisi Gemini Ultra modelinin belirli kıyaslamalarda GPT-4’ü geride bıraktığını gösteriyor.

Şirkete göre bu aynı zamanda etik, tarih, hukuk, matematik, tıp ve fizik de dahil olmak üzere 57 konuyu birleştiren devasa çok görevli dil anlayışı (MMLU) veri kümesinde uzmanları geride bırakan ilk model.

Rakip OpenAI’den farklı olarak yapay zeka teknolojisinden para kazanma konusunda geride kalan arama devi, 13 Aralık’tan itibaren Google Studio veya Google Cloud Vertex AI’daki Gemini API’sine erişim sağlayacağını duyurdu. OpenAI, müşterilerinden GPT-4’e ve kısa süre önce açıklananlara erişim için ücret alıyor GPT-4 Turbo modeli.

Kurumsal geliştiriciler ve geliştiriciler Gemini Pro’ya erişmek için Google Cloud aracılığıyla ödeme yapabilirler. Bu arada Gemini Nano, Android akıllı telefonlarda uygulama veya yeni hizmetler oluşturmak isteyen geliştiricilerin de erişimine açık olacak. Geliştiricilerin ve araştırmacıların gelecek yıl gelmesi beklenen en güçlü yapay zeka modeline erişmeleri için şirketten bir zaman çizelgesi hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8