Pil değiştirme Elektrikli araçlar biraz komünizme benzeyebilir: teoride iyi ama şu ana kadar gerçekten tutunduğu tek yer Çin.

Ancak komünizmden farklı olarak pil değişimi, geniş bir yelpazedeki insanlara özgürlük sunabilir ve geleneksel yerleşik pillerin yapamadığı şekillerde EV geçişine katılmalarına olanak tanıyabilir. Pil değiştirme modelinin tekrar gözden geçirilmesinin nedeni budur.

Bol en son örneğidir. Şirket Perşembe günü, otomobil üreticisinin Fiat 500e şehir otomobilinde pil değiştirme teknolojisini hayata geçirmek için Stellantis ile ortaklık kurduğunu duyurdu. İki şirket, Stellantis’in Free2move araç paylaşım hizmetindeki 100 arabanın Ample’ın modüler akülerini kabul edecek şekilde donatılacağı ilk aşamaya Madrid’de başlayacak.

Ample, istasyonlarını, takasın yalnızca beş dakika süreceği, yani fosil yakıtlı bir aracı doldurmak için gereken miktara kadar iyileştirmeyi başardı. Araç sahipleri için pil değiştirme hızı, elektrikli araçlara geçişi çok daha kolay hale getiriyor. Ample için değiştirme, pillerin hızlı şarja göre daha yavaş şarj edilmesine olanak tanıyarak elektrik maliyetlerini azaltıyor ve hücrelerin ömrünü artırıyor.

Filolar, filo sahiplerinin maliyetli varlıklarının çalışma süresini en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyan açık bir test ortamıdır. Bu nedenle Ample, araç ve araç paylaşımı yapan müşterilerden kamyon taşımacılığı şirketlerine kadar öncelikle filoları hedef aldı. Ancak girişim ve Stellantis, özel sahipler için pil değişiminin nasıl görünebileceğini araştırıyor.genel-24