NASA’nın 13 Ekim’de fırlatılan Psyche uzay aracı, bilimsel aletleri harekete geçirmek ve elektrikli iticileriyle rekor kırmak da dahil olmak üzere uzayda başarılı operasyonlar gerçekleştiriyor. Şu anda Dünya’dan milyonlarca kilometre uzakta bulunan uzay aracı, ilk görüntülerini çift kamera kullanarak yakaladı. Önemli kilometre taşları arasında manyetometre ve gama ışını spektrometresi gibi çeşitli cihazların test edilmesi ve derin uzay yolculuğu için Hall etkisi iticilerinin kullanılması yer alıyor. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU

Görev ekibi, 13 Ekim’de Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasından bu yana birçok başarıyı kutladı. Sonuncusu, uzay aracının kameralarının çalışmasıydı.

NASA‘ın Psyche uzay aracı çalışıyor. Yörünge aracı, 13 Ekim’de Dünya’dan ayrılmasından bu yana geçen sekiz hafta içinde birbiri ardına başarılı operasyonlar gerçekleştirdi, bilimsel araçları çalıştırdı, verileri eve doğru aktardı ve elektrikli iticileriyle derin uzay rekoru kırdı. En son başarı: 4 Aralık Pazartesi günü görev açıldı Ruh‘nin ikiz kameralarını kullandı ve ilk görüntüleri aldı; bu, “ilk ışık” olarak adlandırılan bir dönüm noktasıydı.

NASA Psyche'den İlk Görüntüler

Balık burcundaki bir yıldız alanını gösteren bu mozaik, NASA’nın Psyche uzay aracındaki her iki kamera tarafından 4 Aralık’ta elde edilen “ilk ışık” görüntülerinden oluşturuldu. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU

Zaten 16 milyon mil (26 milyon kilometre) dünyadanuzay aracı hedefine, yani aralarındaki ana asteroit kuşağındaki asteroit Psyche’ye varacak. Mars Ve Jüpiter – 2029’da. Ekip, amaçlandığı gibi çalıştıklarından emin olmak ve onları gerektiği gibi kalibre etmek ve ayarlamak için yeterli zaman olduğundan emin olmak amacıyla tüm bilim enstrümanlarını uzun yolculuğun başlarında test etmek istedi.

Bir çift özdeş kameradan oluşan görüntüleme cihazı, tamamı Balık takımyıldızındaki bir yıldız alanında toplam 68 görüntü yakaladı. Görüntüleme ekibi, görüntülerin uygun komut verme, telemetri analizi ve kalibrasyonunu doğrulamak için verileri kullanıyor.

NASA Psyche'ın İlk Görüntüleri Açıklamalı

Bu, yukarıdakiyle aynı görüntüdür ancak yıldız adları etiketlenmiştir. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Psyche görüntüleme cihazı lideri Jim Bell, “Bu ilk görüntüler yalnızca perde açıcıdır” dedi. “Bu gelişmiş cihazı tasarlayan ve çalıştıran ekip için ilk ışık heyecan vericidir. Bunun gibi yıldız görüntüleri olan kameraları incelemeye başlıyoruz, ardından 2026’da uzay aracının uçuşu sırasında Mars’ın test görüntülerini çekeceğiz. Ve son olarak, 2029’da hedef asteroidimiz Psyche’nin şimdiye kadarki en heyecan verici görüntülerini elde edeceğiz. Tüm bu görselleri kamuoyuyla paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Görüntüleyici, tümü bu ilk gözlemlerde test edilen birden fazla renk filtresi aracılığıyla fotoğraf çeker. Ekip, metal açısından zengin asteroit Psyche’nin bileşimini belirlemeye yardımcı olmak için, filtrelerle insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ışık dalga boylarındaki fotoğrafları kullanacak. Görüntüleme ekibi aynı zamanda asteroitin jeolojisini daha iyi anlamak için asteroitin 3 boyutlu haritalarını oluşturmak için de verileri kullanacak ve bu da Psyche’nin tarihi hakkında ipuçları verecek.


NASA’nın Psyche uzay aracı, bilim adamlarının daha önce hiç yakından görüntülenmemiş, metal açısından zengin bir asteroidi görmesine olanak sağlamak için son derece hassas kameralar kullanacak. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU

Güneş Sürprizi

Görevin başlarında, Ekim ayı sonlarında ekip, asteroitin nasıl oluştuğunu belirlemeye yardımcı olacak önemli veriler sağlayacak olan manyetometreyi çalıştırdı. Asteroitin bir zamanlar manyetik alana sahip olduğuna dair kanıt, vücudun bir gezegenin kısmi çekirdeği, erken bir gezegenin yapı taşı olduğuna dair güçlü bir gösterge olabilir. Bilgi, kendi gezegenimizin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Manyetometre açıldıktan kısa bir süre sonra bilim adamlarına beklenmedik bir hediye verdi: Güneş’in büyük miktarda mıknatıslanmış maddeyi dışarı attığı, koronal kütle atımı olarak adlandırılan yaygın bir olay olan bir güneş patlamasını tespit etti. plazma. O zamandan bu yana ekip bu olayların birçoğunu gördü ve uzay aracı asteroite doğru giderken uzay havasını izlemeye devam edecek.

İyi haber iki yönlüdür. Şu ana kadar toplanan veriler, manyetometrenin çok küçük manyetik alanları hassas bir şekilde tespit edebildiğini doğruluyor. Bu aynı zamanda uzay aracının manyetik olarak “sessiz” olduğunu da doğruluyor. Bu büyüklükte ve karmaşıklıkta bir sondaya güç veren elektrik akımları, bilimsel tespitlere müdahale edebilecek manyetik alanlar üretme potansiyeline sahiptir. Dünyanın kendine ait güçlü bir manyetik alanı olduğundan, bilim insanları uzay aracının manyetik alanı uzaya girdiğinde çok daha iyi bir ölçüm elde etti.


Psyche uzay aracı, Psyche metali açısından zengin asteroitin manyetik alan imzasını ölçmek için hesaba katılması gereken birçok kaçınılmaz manyetik alan kaynağı içerir. Görsel, çeşitli uzay aracı alt sistemlerinden ve araçlarından kaynaklanan 200’den fazla ayrı kaynağın toplamı olarak modellenen, uzay aracının manyetik alanının karmaşık doğasını göstermektedir. Manyetik kaynaklar, uzay aracından dışarı doğru uzanan iki güneş paneli kanadında değişken manyetik alanlar üreten akım döngülerinin yanı sıra sert mıknatısları da içerir. Bu kaynaklardan kaynaklanan manyetik alan çizgileri, güçlerine göre uzamsal olarak renk kodludur; burada kırmızı renkler daha yüksek alan güçlerini, mavi renkler ise daha düşük güçleri gösterir. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Bölgede

8 Kasım’da, bilim aletleriyle yapılan tüm çalışmaların ortasında ekip, dört elektrikli itici iticiden ikisini çalıştırarak bir rekor kırdı: Hall etkili iticiler derin uzayda. Şimdiye kadar yalnızca Ay yörüngesine kadar giden uzay gemilerinde kullanılıyorlardı. Ultra verimli iticiler, ksenon gazının yüklü atomlarını veya iyonlarını dışarı atarak, uzay aracını asteroide doğru itecek (2,2 milyar mil veya 3,6 milyar kilometrelik bir yolculuk) ve yörüngede manevra yapmasına yardımcı olacak.

Bir haftadan kısa bir süre sonra, 14 Kasım’da, uzay aracına yerleştirilen, Derin Uzay Optik İletişimi (DSOC) adı verilen bir deney olan teknoloji gösterimi kendi rekorunu kırdı. DSOC, Ay’ın çok ötesinden optik veri gönderip alarak ilk ışığa ulaştı. Cihaz, yaklaşık 10 milyon mil (16 milyon kilometre) uzaklıktan test verileriyle kodlanmış yakın kızılötesi bir lazer ışınladı; bu, optik iletişimin şimdiye kadarki en uzak gösterimiydi.

Psyche ekibi ayrıca üçüncü bilim aracı olan gama ışını ve nötron spektrometresinin gama ışını tespit bileşenini de başarıyla çalıştırdı. Daha sonra cihazın nötron tespit sensörleri 11 Aralık haftasında açılacak. Bu yetenekler birlikte ekibin asteroitin yüzey malzemesini oluşturan kimyasal elementleri belirlemesine yardımcı olacak.

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) Psyche misyonuna liderlik ediyor. Caltech’in Pasadena’daki bir bölümü olan NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı, misyonun genel yönetimi, sistem mühendisliği, entegrasyon ve test ile görev operasyonlarından sorumludur. Palo Alto, California’daki Maxar Technologies, yüksek güçlü güneş enerjisiyle elektrik tahrikli uzay aracı şasisini sağladı. ASU, kameraların tasarımı, üretimi ve test edilmesi konusunda San Diego’daki Malin Space Science Systems ile işbirliği içinde çalışarak görüntüleme cihazının operasyonlarını yönetiyor.

JPL, NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü bünyesindeki Teknoloji Gösterim Görevleri programı için DSOC’yi ve Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü bünyesindeki Uzay İletişimi ve Navigasyon programını yönetir.

Psyche, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen NASA Keşif Programı kapsamında seçilen 14. görevdir. NASA’nın Kennedy merkezli Fırlatma Hizmetleri Programı, fırlatma hizmetini yönetti.uzay-2