Bitcoin 7 Aralık Perşembe günü yüzde 0,43 gibi küçük bir kar elde etmeyi başardı. Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin 44.000 $ (kabaca 36,6 lakh Rupisi) işaretine çok yakın, tam olarak 43.922 $ (kabaca 36,6 lakh Rupisi) fiyat noktasında işlem görüyordu. Son 24 saat içinde Bitcoin’in değeri 252 $ (kabaca 21.009 Rupi) kadar kayda değer bir artış gösterdi. Piyasa analistleri boğa koşusunu inceleyerek Bitcoin’in 2023 yılını 50.000 $ (kabaca 41,6 lakh rupi) fiyat noktasının üzerinde işlemle bitirebileceğini öngörüyor.

“Teknik açıdan bakıldığında, BTC şu anda 44.000 $ (kabaca 36,6 lakh rupi) direnç seviyesinde bulunuyor. Genel momentum pozitif kalmaya devam ediyor ve herhangi bir geri dönüş ya da düşüş eğilimine dair net bir sinyal yok. CoinDCX araştırma ekibi Gadgets360’a, “Küçük geri çekilmeler ve düzeltmeler mevcut senaryo için sağlıklı kabul ediliyor” dedi.

Oldukça alışılmadık bir piyasa hareketinde Ether Perşembe günü herhangi bir kar görmedi. Yüzde 1,38’lik bir kayıpla Ether, 2.250 dolar (kabaca 1,87 lakh rupi) fiyat noktasında işlem görüyor.

“Ether, 2.130 Dolar (kabaca 1.77 lakh Rupisi) ve 2.450 Dolar (kabaca 2 lakh Rupisi) gibi iki önemli seviyenin arasında yer alıyor. CoinDCX ekibi, küçük geri çekilmeler ve düzeltmelerin mevcut senaryo için sağlıklı kabul edildiğini belirtti.

Diğer kâr getiren kripto para birimlerinin yanı sıra Binance Coin, Ripple, Cardano, Dogecoin ve Tron da varlıklarını gösterdi.

Polygon, Polkadot, Shiba Inu, Leo, Stellar ve Monero da küçük kazanımlar elde etmeyi başardı.

Kripto sektörünün genel değerlemesi son 24 saatte yüzde 0,56 arttı. Perşembe itibarıyla kripto piyasasının değeri 1,6 trilyon dolar (kabaca 1,33,37,600 crore Rupisi) seviyesinde bulunuyor. CoinMarketCap.

“Piyasa, Bitcoin’in dikkat çekici yükselişinin etkisiyle güçlü bir ‘Al’ hissiyatı sinyali veriyor. Shiba Inu ve Dogecoin de dahil olmak üzere memecoinler, yeni bir ivme dalgası yaşıyor ve daha geniş pazar yükselişinin ortasında önemli fiyat artışları yaşıyor. WazirX Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon, Gadgets360’a yaptığı açıklamada, yüzde 53’ün üzerinde bir pazar hakimiyetine sahip olan Bitcoin, yalnızca kripto ortamını şekillendirmekle kalmıyor, aynı zamanda ekosistem genelinde dikkate değer gelişmelerin önünü açıyor” dedi.

Bu arada, Ether ile birlikte kayıpla işlem gören diğer kripto para birimleri arasında Tether, Solana, Aavalanche, Chainlink, Litecoin, Bitcoin Cash, Cosmos ve Uniswap yer alıyor.

“Ancak JP Morgan’ın CEO’su, mantığa aykırı bir hareketle, Bitcoin gibi kripto varlıklara karşı güçlü hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Senato bankacılık komitesi duruşması sırasında CEO Jamie Dimon, kripto konusunda hükümetin kapatılması çağrısında bulundu. Kripto paraların doğaları gereği sansüre dayanıklılık özelliklerine sahip olduklarını belirtmekte fayda var. Birisi olumsuz görüşlere sahip olsa bile, Bitcoin gibi gerçekten merkezi olmayan bir kripto para biriminin işleyişini engelleme konusunda pratik zorluklarla karşılaşabilir.” CoinSwitch Piyasalar Masası Gadgets360’a söyledi.


Kripto para birimi düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir para birimi değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede verilen bilgiler, NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde mali tavsiye, alım satım tavsiyesi veya başka tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan tavsiye, tahmin veya makalede yer alan diğer bilgilere dayalı olarak yapılan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan hiçbir zarardan sorumlu olmayacaktır.

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8