tarafından yayınlanan bir rapor Galaksi Kulübü (aracılığıyla AndroidOtoritesi), amiral gemisi modellerinden düşük fiyatlı modellere kadar çeşitli Galaxy cep telefonlarının Google Play sistem güncellemelerini zamanında alamadığını söylüyor. Bu güncellemeler, Google ürünlerindeki özellikleri iyileştirir ve küçük bir güncellemeden büyük bir güncellemeye kadar değişebilir. Örneğin, yakın zamanda yapılan bir güncelleme, kullanıcının Google Cüzdan uygulamasına biniş kartı eklemek için QR kodunu taramasına olanak tanıyan bir özellik ekledi.
Raporda bahsedilen cihazlardan bazıları Galaxy S23 ve Galaxy Z Fold 5 gibi üst düzey modelleri içeriyor. Bu telefonların her ikisi de orta sınıf Galaxy A33 ile birlikte en son 1 Temmuz 2023’te Google Play güncellemesi aldı. Samsung, One UI 6.0/Android 14 güncellemesini çeşitli uygun Galaxy cihazlarına yayınlarken Google Play güncellemeleri eksik.
Galaxy telefonunuzun en son Google Play sistem güncellemesini ne zaman aldığını görmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Güvenlik > Güncellemeler > Google Play sistem güncellemesi. Bazı eski modeller daha da geridedir. Galaxy S20 serisi 1 Mayıs’tan bu yana Google Play sistem güncellemesi almadı. Bazı modeller manuel olarak daha yeni bir sürüme güncelleme yapmanıza olanak sağlar. Örneğin Galaxy Club, Galaxy A52 cihazına 1 Kasım Google Play sistem güncellemesini manuel olarak yükleyebildiğini, Galaxy A53 telefonunun 1 Eylül güncellemesine sahip olduğunu ve Galaxy A34’ün 1 Ağustos Google Play sistem güncellemesini desteklediğini söyledi. Galaxy Club’ın Galaxy S22 ve Galaxy S21 modellerinde Google Play sistem güncellemesinin 1 Ekim sürümü çalışıyor.
Tüm bu farklı Galaxy telefonları, Google Play sistem güncellemesinin farklı sürümleriyle yüklendiğinde, bir yerlerde bir hata olması gerektiği açıktır. Bir yıl önce de aynı durum yaşandı ve sonunda güncellemeler sanki Samsung yapmayı unuttuğu bir şeyi hatırlamış gibi sihirli bir şekilde yeniden başladı. Samsung’un olması gerektiği kadar dikkatli olmadığı anlaşılıyor, özellikle de ileri teknoloji telefonları beş aylık Google Play sistem güncellemelerini çalıştırıyorsa.telefon-1