Apple destekli çalışma, tüketici verilerini korumanın 'tek uygulanabilir yolunu' buluyor

Şifreleme, yanlış ellere geçse bile verilerinizi güvende tutar. Verileri depolandığında veya gönderildiğinde okunamaz hale getirir. Birçok uygulama şifreleme sunar ve uçtan uca şifreleme sayesinde birisi verilerinizi alsa bile özel anahtar olmadan okuyamaz.

Veri ihlallerinin arttığı bir dönemde, tarafından yaptırılan bir çalışma Elma Tüketici verilerini korumanın “tek uygulanabilir” yolunu buldu. Ayrıca 2023 yılının ilk dokuz ayında ABD veri ihlallerinin 2022 yılının tamamına göre %20 arttığı belirtildi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Stuart E. Madnick tarafından yürütülen çalışma, ihlallerin bu kadar yaygın hale gelmesiyle birlikte tüketici verilerini korumanın tek uygun yolunun uçtan uca şifrelemenin daha yaygın kullanılması olduğunu öne sürüyor.

Ancak araştırmada Apple’ın kendisinde herhangi bir veri ihlali bulgusu yer almıyor. Bu, şirketin iCloud hizmetinde depolanan veriler için uçtan uca şifrelemeyi genişleten yeni bir özelliği kullanıma sunmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleştirildi.

“Günümüzün birbirine bağlı dünyasında, neredeyse her kuruluş çok çeşitli satıcılara ve yazılımlara güveniyor. Sonuç olarak, bilgisayar korsanlarının yalnızca üçüncü taraf yazılımlardaki veya bir satıcının sistemindeki güvenlik açıklarından yararlanarak, bu kuruluşlara güvenen her kuruluş tarafından depolanan verilere erişim sağlaması gerekiyor. Reuters haber ajansına göre çalışma, “bu satıcıda” dedi.

Şifreleme verileri erişilemez hale getirir
Uçtan uca şifreleme, verileri saklayan şirketin veya herhangi bir bilgisayar korsanının ve hatta kolluk kuvvetlerinin, şifre gibi ek bilgilere sahip olmadan bir kullanıcının verilerini çözmesini imkansız hale getirir.

Ayrıca Oku

10 yaşındaki İngiliz çocuk Apple'ın bu emojiyi yeniden tasarlamasını istiyor
iPhone'un çoklu dokunmatik ekranı Touch ID'yi icat eden Apple yöneticisi emekli olabilir

Bu bağlamda İngiltere, ülkenin medya düzenleyicisi Ofcom’un kullanıcıların özel mesajlarına erişme yetkisine sahip olmasına izin verecek bir yasayı düşünüyor. Ayrıca WhatsApp ve Signal’in sahibi olan Meta gibi şirketleri uçtan uca şifreleme kullanımlarını genişletmemeye teşvik etti.

Araştırmada ayrıca teknoloji şirketlerinin değerli hedeflere hizmet sundukları için sıklıkla bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradığı da ortaya çıktı. Microsoft bu yıl Çinli bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı ve saldırıda onbinlerce ABD Dışişleri Bakanlığı e-postası çalındı.

FacebookheyecanLinkedInmakalenin sonugenel-9