Erken karmaşıklığın tehlikeleri büyük idari masraflar ve teknik borçlardır

Yeni başlayanların işleri olması gerekenden çok daha karmaşık hale getirmesinden oldukça sinirleniyorum. Müşterilerinden daha fazla fiyatlandırma katmanına ve iş modeline sahip şirketlerin sunum sunumlarını ne kadar sıklıkla gördüğüme inanamazsınız. Birkaç nedenden dolayı bu berbat bir fikir, ancak satış konuşması bağlamında: Erken karmaşıklık, yatırımcılar için büyük bir tehlike işaretidir.

Görünüşe göre karmaşık fiyatlandırma modellerinin ve iş stratejilerinin cazibesi çoğu zaman direnilemeyecek kadar cazip geliyor. Gerçekten de, değişken fiyatlandırma olasılığı, kademeli paketler veya akla gelebilecek her müşteri segmentinden elde edilen geliri en üst düzeye çıkarmayı vaat eden çekici derecede karmaşık seçenekler matrisi kim tarafından cezbedilmez ki? Bu bir işletme okulu öğrencisinin ıslak rüyası.

Ancak her yeni fikir ve fiyatlandırma katmanı, katlanarak artan karmaşıklığı da beraberinde getirir. Müşteri hizmetleri, muhasebe, ürün geliştirme ve hatta satış süreci ve açılış sayfaları, olması gerekenden çok daha karmaşık hale geliyor.

Karmaşıklığın bir zamanı ve yeri vardır ve erken aşamadaki girişimler için bu zaman genellikle “şimdi” değildir. Karmaşık fiyatlandırmayı çok erken uygulamaya koyan, büyüyen bir şirket, kendisini idari giderler batağına saplanmış halde bulabilir, satış anlaşmazlıklarıyla boğuşabilir ve potansiyel müşterileri karmaşık bir fiyatlandırma yapısıyla potansiyel olarak caydırabilir.genel-24