WhatsApp’ın bu yılın başlarında uygulamaya kullanıcı adları getirmek için çalıştığı söyleniyordu. Android’deki popüler mesajlaşma platformunun beta sürümünde, kullanıcıların profilleri için kullanıcı adı belirlemelerine olanak sağlayacak bir özellik yer aldığı görüldü. Meta’nın sahibi olduğu uygulama şu anda uygulamadaki diğer kullanıcıların kullanıcı adlarına göre aranmasına olanak sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Özelliğin, Android cihazlarda uygulamanın gelecekteki bir güncellemesi için geliştirilme aşamasında olduğu bildiriliyor.

WhatsApp özellik izleyicisi WABetaInfo’ya göre mesajlaşma uygulaması, kullanıcı adları özelliğini geliştirerek WhatsApp kullanıcılarının kullanıcı adlarını arayarak uygulamadaki diğer kişileri arayabilmesini sağlıyor. Telegram’daki kullanıcı adına göre arama özelliğine benzer şekilde, bu yeni WhatsApp güncellemesi potansiyel olarak kullanıcıların yabancılarla telefon numaralarını paylaşmadan iletişim kurmasına olanak tanıyabilir.

WABetaInfo rapor özelliğin Google Play Beta Programı aracılığıyla WhatsApp’ın 2.23.25.19 sürümünde yayınlanacağını söyledi. Ayrıca, kullanıcıların ad, kullanıcı adı veya numara aracılığıyla aranmasına olanak tanıyan arama çubuğunun görülebildiği uygulamanın ekran görüntüsünü de içeriyordu. Bu özellik, kullanıcıların artık uygulamada yeni bir sohbet başlatmak için numaralarını paylaşmalarına gerek kalmayacağı için WhatsApp’taki iletişimleri daha gizli hale getirecek. Kullanıcılar ayrıca benzersiz bir kullanıcı adı oluşturmayı, onu değiştirmeyi veya tamamen kaldırmayı da seçebilirler.

Kullanıcıları kullanıcı adına göre arama özelliği, gelecekteki bir güncellemenin parçası olarak kullanıma sunulacaktır. Bu özellikle veya piyasaya sürülmesiyle ilgili başka ayrıntı henüz mevcut değil.

Geçtiğimiz ay WhatsApp’ın, kanal abonelerinin kanalı açmak için kullanıcı adlarını girmelerine olanak tanıyacak kanal kullanıcı adları üzerinde çalıştığı da bildirilmişti. Ekim ayında uygulamanın iOS 2.23.20.71 için WhatsApp beta sürümünde yeni bir kullanıcı adı seçici üzerinde çalıştığı görüldü. Rapora göre alfabe, rakam ve bazı özel karakterleri kabul edecek benzersiz bir kullanıcı adı belirlemek isteğe bağlı olacak.

WhatsApp, mesajlaşma uygulamasında gizliliği artıran özellikler üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda, kilitli sohbetler için kullanıcıların hassas konuşmalarını bir kodun arkasına gizlemelerine olanak tanıyan yeni bir Gizli Kod özelliğini kullanıma sundu. Kilitli sohbetler, cihazın PIN’ini veya şifresini kullanarak ya da kullanıcının yüzünü veya parmak izini tarayarak seçilen konuşmaları zaten koruyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8