1 Mart’tan bu yana, telefonla aramayı yeni kuralların yönetmesi gerekiyor. CPF veya tüketici kredilerine uygun eğitim kurslarının telefonla pazarlamacıları, öğle yemeği molası sırasında (13:00 ile 14:00 arasında), akşam 20:00 ile 10:00 arasında ve cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde potansiyel müşterileriyle iletişim kuramaz.

Ayrıca, aynı profesyonel veya onun adına hareket eden bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcı tarafından bir kişiye 30 günlük süre içinde dört defadan fazla yaklaşılamaz. Bu sayım, arama denemelerini veya telesekreter mesajlarını dikkate alır.

Son olarak, otomatik çağrı ve mesaj gönderme sistemlerini kullanan profesyonellerin, Fransa ana karasında 0162, 0163, 0270, 0271, 0377, 0378, 0424, 0425, 0568, 0569, 0948 ve 0949 ile başlayan telefon numarası serilerini kullanmaları gerekmektedir. 06 veya 07 ile başlayan cep telefonu numaraları kişilere ayrılmıştır.

Bu yeni düzenleyici çerçeve, sabit hatlar üzerinden yapılan kampanyaların aşırılığını kısmen sınırlıyorsa, sorunu cep telefonlarına kaydırdı. UFC-Que Choisir tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen çevrimiçi bir ankete göre akıllı telefon, tele pazarlamacıların yeni hedefi haline geldi. Ankete katılan Fransızların neredeyse dörtte üçü (%72) haftada en az bir kez cep telefonlarından kendileriyle iletişime geçildiğini söylüyor. Neredeyse yarısı haftada en az bir, %17’si ise günde bir kısa mesaj aldığını söylüyor.

Orange ve Google’dan çağrı engelleyiciler

Neyse ki telefon tacizinin bu yeni biçimine karşı mücadele etmek mümkün. Cep telefonu operatörleri, mesajlaşma spam filtrelerinin çalışma modunu modelleyerek, abonelerine kendi müşteri alanlarından kırmızı listeye kaydolma veya çağrı alma tercihlerini yapılandırma fırsatı sunar.

Manevra rastgele sonuçlar için karmaşık olmaya devam ediyor. Mobil uygulamalar, özel tarifeli numaralar, ticari aramalar veya dolandırıcılık olarak tanımlanan aramalar gibi istenmeyen aramaları, ters dizinlere veya kullanıcı topluluklarından gelen geri bildirimlere dayanarak doğrudan engellemeyi amaçlamaktadır.

İOS veya Android için mevcut olan Orange Telephone, arayan profesyonellerin adlarını rehberinizde kayıtlı olmasalar bile görüntüleyerek aramalarınız üzerinde kontrolü yeniden kazanmayı amaçlamaktadır. Uygulama aynı zamanda bir aramanın ticari veya kötü niyetli niteliğini değerlendirmek için bir puan oluşturur ve aramanın özel tarifeli bir numara olması durumunda aramanın fiyatını belirtir.

Yalnızca Android cihazlar için ayrılmış olan Google Telefon uygulaması, istenmeyen aramaları engeller ve sizinle iletişim kurmaya çalışan kişiyi tanımlar. Bilinmeyen kişiler için, arayan kişiden kimliğini belirtmesini ve aramanın amacını belirtmesini isteyebilir.

Diğer çözümler Truecaller, Call Blocker veya Stop Calling Me olarak adlandırılmaktadır. Dikkatli olun, varsayılan telefon uygulamanız olmayı isteyeceklerdir. Seçiminizi yapmadan önce Play Store veya AppStore’daki indirme sayısını, derecelendirmeyi ve inceleme sayısını veya arayüzün dilini kontrol etmeniz önerilir. Ücretsiz olduklarında bu uygulamalar genellikle bir reklam modelini temel alır. Bu da toplanan kişisel verilerin gizliliği sorununu gündeme getiriyor.

Telefonla pazarlamacıları çılgına çeviren bir yapay zeka

Son olarak yapay zekayı kullanarak soğuk arama sorununu şaşırtıcı bir şekilde çözen bir Amerikan uygulamasıyla bitirelim. Açıklandığı gibi BFMTV, Jolly Roger Telephone, “zamanınızı boşa harcamak isteyen kişinin zamanını boşa harcamak” amacıyla teleprospektörlerle sizin adınıza iletişim kuracak sesli robotlar sunuyor.

Önerilen ses robotları arasında, ergenlik çağındaki kızı tarafından taciz edilen bir anne olan Sally’yi veya televizyondaki iki futbol maçı arasında muhatabına ayıracak çok az zamanı olan oldukça sarhoş Whiskey Jack’i buluyoruz. Ücretli (ayda iki dolar), yalnızca İngilizce hizmet şu an için Fransa’da mevcut değildir.

Soğuk aramada daha ileri gitmek içingenel-15