Bir cesur Asus ROG Ally Sahibi, yeterli beceri ve sabırla ünitenin hafızasını 16 GB’tan 32 GB’a iki katına çıkarırken aynı zamanda hızını da artırabileceğinizi gösterdi. Bunu neden yapmak istiyorsun? Bazı oyunlar daha fazla bellekten faydalanır, ayrıca daha yüksek bellek hızı da grafik hızını artırmaya yardımcı olur, çünkü bunun gibi cihazlarda ayrı bir VRAM yoktur, bunun yerine ana sistem belleğine dayanırlar.

Asus ROG Ally, son derece popüler olan Linux tabanlı Steam Deck’in izinden giderek ve yaklaşan Lenovo Legion Go ile rekabet ederek, en popüler Windows tabanlı el bilgisayarları arasında yer alıyor.

AMD Ryzen Z1 Extreme işlemcisi (entegre grafikli), 7 inç 1080p ekranı ve 16 GB 6.400 MHz LPDDR5 belleğiyle Steam Deck’ten çok daha güçlü bir ünitedir ve işlemci özellikleri açısından Legion Go ile eşleşir. Ancak daha fazlasını isteyen kullanıcılar için, eğer kendinizi cesur hissediyorsanız, Asus ROG Ally hafıza modu bir seçenek olabilir.

Bu mod, YouTuber SlickBuys Mods and Repairs tarafından onlarla birlikte gerçekleştirildi. gösteriliyor yeni takılan belleğin sistem tarafından tanınması ve düzgün çalışması. Ancak biraz sinir bozucu bir şekilde, öncesi ve sonrası kıyaslama yapmadılar; bu nedenle, 16 GB’tan 32 GB’a ve 6400 MHz bellekten 7.500 MHz belleğe geçişle gerçek dünyada herhangi bir performans artışı olup olmayacağı açık değil; bu, %17’lik bir artış.

Asus ROG Ally bellek modu 03

Modu gerçekleştirmek için anakarta erişebilmek amacıyla el cihazını tamamen sökmeleri gerekiyordu. Daha sonra hassas bir sıcak hava tabancası kullanarak altlarındaki lehimi eritmek için bellek yongalarını ısıtmaları gerekiyordu. Çıkarıldıktan sonra lehim bağlantılarının temizlenmesi, mevcut lehimin çıkarılması ve yüzeyin genel olarak güzel ve taze hale getirilmesi gerekir. Daha sonra yeni bellek yongalarını yerlerine yerleştirmenin ve önceden takılmış lehim toplarını eritmek için bunları tekrar ısıtmanın zamanı geldi. Aliexpress aracılığıyla 10 dolara satılan bir araç kullanılarak BIOS’un yeniden güncellenmesi de gereklidir.

Asus ROG Ally bellek modu 02

Özel bir uzman ekipman gerekmese de, bu açıkça kayma potansiyeli yüksek olan zahmetli bir süreçtir. Yine de, performans kazanımlarının ne olabileceğini tam olarak bilmeden, bunun 699 dolarlık bir el tipi oyun cihazı olduğu göz önüne alındığında, risk almak yerine bir profesyonelden bunu yapmasını isteme eğilimindeyiz. SlickBuys Mods and Repairs, dünyanın çeşitli yerlerinde yükseltmeyi sizin için gerçekleştirebilecek olası tamir atölyelerini önerir.

Böyle bir Asus ROG Ally modu sizi cezbeder miydi? Değilse, Lenovo Legion Go’nun herhangi bir değişiklik gerektirmeden oyun cihazınızda en az 7.500MHz bellek almasını beklemek isteyebilirsiniz. Bunun dışında Steam Deck OLED, harika ekranı, çok daha iyileştirilmiş pil ömrü ve uyumlu oyunların geniş listesi sayesinde şu anda oyun el bilgisayarları için en iyi seçimimizdir.oyun-2