Spotify’ın CEO’su Daniel Ek, çalışanlarına maliyetleri düşürmek amacıyla çalışanlarının yüzde 17’sini işten çıkaracağını söyledi. Son kazanç raporunda toplam çalışan sayısının 9.241 olduğu açıklanırken, kesintilerin 1.500’den fazla kişiyi etkilemesi bekleniyor.

Çalışanlara gönderdiği bir notta Ek, kesintilerin sorumlusunun yavaşlayan ekonomik büyüme ve artan maliyetler olduğunu söyledi: “Bugün hala gerçek etkiye sahip fırsatların yaratılmasına yardımcı olmak yerine işi destekleyen ve hatta iş yapan çok fazla insan var. Büyüdükçe, temel yaratıcılık ilkesinden çok uzaklaştık.”


Fotoğraf: nurphoto/gettyimages

Bu, Spotify’ın bu yılki üçüncü büyük işten çıkarma turu. Şirket Ocak ayında işgücünün %6’sını yani yaklaşık 600 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Daha sonra Haziran ayında şirket, podcast bölümünden 200 kişiyi daha işten çıkaracağını duyurdu. Spotify, maliyetleri düşürmenin yanı sıra yaz boyunca ABD de dahil olmak üzere birçok pazardaki bazı planlarının fiyatlarını artırarak geliri artırmak için adımlar attı.

The Wall Street Journal’a göre bu işten çıkarmalar, Spotify’ın çalışan sayısının pandemi sırasında önemli ölçüde artması ve çalışan sayısının son üç yılda neredeyse ikiye katlanmasıyla gerçekleşti.

Spotify’ın son işten çıkarmalarından etkilenen çalışanlara beş aylık kıdem tazminatı verilecek ve bu süre boyunca şirket onların sağlık bakımını karşılamaya devam edecek.genel-22