Apple, Çin’e olan bağımlılığını azaltmak amacıyla Hindistan’daki üretim varlığını genişletme planlarını yüksek sesle dile getiriyor. Şirket, 2017 yılında Wistron ve daha sonra Foxconn aracılığıyla Hindistan’da iPhone montajına başladı ve şu anda ülkede 14 tedarikçisi bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Foxconn, üretim yeteneklerini desteklemek için Hindistan’a 1,54 milyar dolarlık önemli bir yatırım yapacağını duyurdu.

Şimdi, göre İş Standardı (aracılığıyla Reuters), Japon elektronik parça üreticisi TDK Corp, Hindistan’da, özellikle kuzeydeki Haryana eyaletinde bir lityum iyon (Li-ion) pil hücresi üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor. Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrasekhar bu haberi X’te paylaşarak bu hareketin birkaç bin yeni iş yaratılmasına yardımcı olacağını söyledi.
Bu gelişme, Apple’ın Hindistan’da montajı yapılan iPhone’lar için pil hücreleri üretme ve Hindistan’daki iPhone üretimini 2024 yılına kadar ikiye katlama stratejisiyle paralellik gösteriyor. Konuya yakın kaynaklar, TDK tesisinde üretilen hücrelerin Apple’ın mevcut Li-Lite’lerine tedarik edileceğini belirtiyor. iyon pili montajcısı, Sunwoda Electronics. Sunwoda şu anda çeşitli küresel pazarlardan pil hücreleri ithal ediyor.

Apple için pil hücrelerinin ticari üretiminin önümüzdeki 12-18 ay içinde başlaması bekleniyor.

Apple’ın Hindistan’daki üretim üssünü genişletme kararı, tedarik zincirini çeşitlendirme ve Çin’e olan bağımlılığını azaltma arzusundan kaynaklanıyor. Bu hamle, ABD ile Çin arasındaki ticarette aksama potansiyeli göz önüne alındığında özellikle önemlidir. Apple’ın gelecekte herhangi bir ticari anlaşmazlık olması durumunda cihazlarının üretimini Hindistan ve Vietnam gibi ülkelere kaydırmak için acil durum planları geliştirdiği bildiriliyor.

telefon-1