Sam Altman’ın kovulmasına ve ardından OpenAI’nin CEO’su olarak yeniden işe alınmasına yol açan kurumsal iç çekişmenin dışında kalan bir hikaye, firmanın, bir nöromorfik işlem birimi (NPU) geliştirmekte olan Rain Neuromorphics adlı bir startup ile olan ilişkisini konu alıyordu. insan beyninin özelliklerini kopyalar.

Rain, beyinden ilham alan NPU’larının potansiyel olarak 100 kat daha fazla bilgi işlem gücü sunabileceğini ve yapay zeka eğitimi amacıyla, ağırlıklı olarak yapay zeka geliştiricileri tarafından kullanılan GPU’lardan 10.000 kat daha fazla enerji verimliliği sağlayabileceğini söylüyor.

Teorik olarak bu NPU’lar, akıllı telefonlar veya veri merkezinden uzakta bulunan araç bilgi-eğlence cihazları gibi taşınabilir “son teknoloji” cihazlar için işlem gücünde büyük bir artış sağlayabilir. Örneğin Samsung, yeni nesil amiral gemisi telefonu Galaxy S24’ün Yapay zekayla güçlendirilmiş olacakancak akıllı telefonların taşınabilir doğaları gereği işlem yetenekleri sınırlıdır.

Altman’ın çıkar çatışması

Sam Altman kovulup OpenAI’de yeniden işe alınmadan önce, bu ayın başlarında şirket, Brain’in NPU çiplerinden 51 milyon dolar değerinde satın almak için bir Niyet Mektubu imzalamıştı. Kablolu bildirildi. Sorunu daha da karmaşık hale getiren şey ise bu firmanın Altman’ın portföy şirketlerinden biri olması ve OpenAI CEO’sunun bizzat firmaya 1 milyon dolar yatırım yapmasıyla olası bir çıkar çatışmasını gündeme getirmesi.

X, VC’de Jason Calacanis’in dikkat çektiği OpenAI ve Altman’ın Rain’den çip satın almak için hazırladığı Niyet Mektuplarının bağlayıcı olmadığı ve anlaşmanın onaylanmasından uzak olduğu belirtiliyor.

“Yatırım şirketimizde ‘niyet mektuplarına’ ‘hiçbir şey olmayan mektuplar’ diyoruz çünkü bunlar, üzerine basıldıkları kağıt kadar bağlayıcıdır. Birisi bir LOI imzalarsa bu %99’dan fazla bağlayıcı değildir” diye yazdı. “Yatırımcılar bir LOI’nin her an sökülebileceğini biliyor.”

Diğerleri önerilen anlaşmadaki çıkar çatışmasına dikkat çekerek Altman’ın OpenAI’den ayrılmasının yönetim kurulunun kendilerine karşı samimi olmadığını söylemesi nedeniyle olduğunu belirtti.

“Sahip olduğu nörotrofik çip girişimlerine yapılan büyük avans ödemeleri, yapay zekanın güvenli bir şekilde gelişmesini sağlama hedefiyle uyumlu değil; bu, Sam’in ‘OpenAI hisse senedine sahip değilim’ yorumuyla şakalaşıyor ve bir tür kendi kendine- zenginleştirme,” Oxford AI uzmanı Ryan Carey paylaştı.

CFIUS, Suudi yatırımcıları Rain’den uzaklaştırdı

ABD hükümeti Rain’i yakından takip ediyor. İşlemleri potansiyel ulusal güvenlik riskleri açısından değerlendiren ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), Suudi merkezli Prosperity7 Ventures’ın Altman destekli Rain’e dahil olmasından endişe duydu ve onu yatırımlarını geri çekmeye zorladı. raporlara göre.

Prosperity7 Ventures, devlete ait Saudi Aramco’nun bir parçası olan Aramco Ventures’ın bir birimidir.

Yağmur 2022’de 25 milyon dolarlık finansman turunu tamamladı Prosperity7 tarafından yönetiliyor. Çinli teknoloji devi Baidu da şirketin yatırımcısı ancak CFIUS bunu bir sorun olarak işaretlemedi. CFIUS ve teknolojiyle ilgili ticari konulara aşina olan avukatlar Wired’a, zorla elden çıkarmanın nadir görülen bir hareket olduğunu ve “büyük ölçüde Çinli yatırımcılara ayrılmış bir çare” olduğunu söyledi.

Rain’in ürettiği çipler, teknoloji şirketlerinin kendi IP’lerini uluslararası hale getirmeye çalıştıkça popülaritesi artan RISC-V’nin açık kaynak mimarisini kullanıyor. Amerikan şirketlerine ve kurallarına bağlı.

NPU’lar oluşturan büyük çip geliştiricileri

Rain, Nöral İşleme Birimi (NPU) geliştiren tek şirket değil.

Intel’in yakında çıkacak “Meteor Lake” işlemcileri AI iş yükleri için ilk NPU’larını içerecek. IBM’in aynı zamanda bir NPU inşa ediyor ve araştırmaya milyarlarca dolar harcıyor Kneron ayrıca NPU çiplerini de piyasaya sürmeyi planlıyor 2023’ün sonuna kadar.

Ancak NPU’daki bu silahlanma yarışı, GPU’ların yakın gelecekte yapay zeka için daha az alakalı olacağı anlamına gelmiyor.

Analist firması Enderle Group’tan Rob Enderle, NPU’ların belirli yapay zeka görevleri için verimli olmasına rağmen, GPU’ların daha büyük yapay zeka modellerini eğitmek gibi daha zorlu görevleri yerine getirmedeki üstün performansı nedeniyle yapay zeka uygulamalarında GPU’ların yerini alması pek olası değil yakın zamanda yazdı.

“OpenAI’nin ChatGPT’si, eğitim ve çıkarım için genellikle GPU gerektiren devasa bir model. Onlar için bir NPU’nun hedefi daha bütünsel olabilir” diye yazdı. “Belirtilen hedeflerden biri, GPU sıkıntısıyla mücadele etmek, bu da çip üreticilerini çevreleyen NPU/GPU çözümüne göre daha iyi bir ölçeklendirme alternatifi isteyebilecekleri için daha yüksek bir performans düzeyine işaret ediyor.”

Telif Hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.

genel-13