Sonunda kendinize yepyeni bir PS5 (Dijital veya Disk Sürümü) aldınız ve oyun oynamaya başlamak için onu TV’nize bağlamaya hazırsınız. Ancak birlikte verilen HDMI kablosu 4K@120hz’yi destekliyor mu? Yeni konsolunuzdan ve TV kurulumunuzdan maksimum faydayı elde etmek için hangi kabloyu kullanmalısınız?

PS5, yeni konsol için tercih edilen kablo olan HDMI 2.1 kablosuyla birlikte geliyor. 4K@120hz çıkışı destekler ve hatta VRR’yi (Değişken Yenileme Hızı) kullanmanızı sağlar.

Gelin PS5’in HDMI desteğine ve bundan en etkili şekilde nasıl yararlanılabileceğine detaylı bir göz atalım.

Kutudaki HDMI Kablosu

PS5 ile birlikte gelen HDMI 2.1 kablosuna bir bakış.

PS5 ile birlikte geliyor HDMI2.1 Konsol çıkışının maksimuma çıkmasını sağlayan kablo 4K@120hz veya 1080@120hz. Bu kablo aynı zamanda kullanıcıların VRR (Değişken Yenileme Hızı) özelliğini etkinleştirmesine de olanak tanır.

VRR, görüntüdeki pürüzlü kenarların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve çerçeveler eğimliyken bile görüntünün çok daha düzgün görünmesini sağlar.

Konsol HDMI 2.0’ı da kullanabilse de maksimum doğruluk için HDMI 2.1 kablosuyla kullanılması amaçlanıyor. Sadece kutuyla birlikte gelen kabloyu kullanın ve herhangi bir nedenle satış sonrası bir kablo satın almak zorunda kalırsanız… HDMI 2.1’E BAĞLAYIN!


Artık PS5 ile birlikte hangi HDMI kablosunun geldiğini ve sağladığı avantajları biliyorsunuz. Bu hızlı kılavuzu beğendiyseniz PS5 ile ilgili diğer makalelere göz atmayı unutmayın.oyun-5