Bloomberg News’in Salı günü kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Sam Altman ve OpenAI yönetim kurulu eski CEO’sunu geri getirmek için görüşmeler başlattı ve girişimin destekçisi Microsoft, yönetim kurulundan talep etmeyi planladığı yönetişim değişikliklerini tartışıyor.

Bloomberg, konuya aşina olan kişilere dayandırdığı bir raporda, Altman ile en az bir yönetim kurulu üyesi olan Quora CEO’su Adam D’Angelo arasında görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Altman, geçici kurulda yönetici olarak geri dönebilir ve görüşmelere yapay zeka girişiminin bazı yatırımcıları da dahil edilebilir.

ChatGPT’nin sahibi Cuma günü sürpriz bir hareketle Altman’ı kovdu ve hafta sonu bitmeden OpenAI yatırımcısı Microsoft onu ve girişimin diğer kurucu ortağı Greg Brockman’ı işe aldı.

Ancak Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Pazartesi günü medyaya “Sam’in nerede olduğuna bakılmaksızın Microsoft ile çalıştığını” ve OpenAI’deki yönetimin değişmesi gerektiğini söylediği gibi işler akıcı görünüyordu.

Bloomberg, Microsoft’un OpenAI yönetim kurulundan istemeyi planladığı değişikliklerin yönetim kurulu büyüklüğünde bir artış ve üyeler için gereken deneyim seviyesinde bir artış içerebileceğini söyledi.

Quora’dan D’Angelo dışında OpenAI’nin dört kişilik yönetim kurulu Cuma günü itibarıyla Tasha McCauley, Helen Toner ve OpenAI baş bilim adamı Ilya Sutskever’den oluşuyordu.

Bloomberg, Microsoft’un OpenAI ile yaptığı anlaşmanın, startup yönetim kurulunun birleşme için Microsoft’tan onay almasını gerektirdiğini ve yazılım devinin bu korumaları desteklemeye çalışacağını söyledi.

OpenAI, Reuters’in yorum taleplerine yanıt vermedi.

Altman’ın görevden alınması şirkette bir isyan başlattı. 700’den fazla çalışanının neredeyse tamamı, yönetim kurulunun istifasını ve Altman ile Brockman’ın yeniden göreve getirilmesini talep eden bir mektupla istifa tehdidinde bulundu.

Nadella, personelin OpenAI’de kalmasına veya Windows üreticisine gelmesine açık olduğunu söyledi.

Bloomberg’in Salı günkü raporuna göre OpenAI geçici CEO’su Emmett Shear, şirkete yakın kişilere, yönetim kurulunun Altman’ın görevden alınmasının nedenini net bir şekilde aktaramaması halinde kalmayı planlamadığını söyledi.

Kaynakların Pazartesi günü Reuters’e verdiği bilgiye göre, OpenAI’deki bazı yatırımcılar, hızla büyüyen üretken yapay zeka sektöründeki en yeni girişimin potansiyel çöküşüyle ​​​​yatırım yaptıkları milyonlarca doları kaybedebilecekleri endişesiyle şirketin yönetim kuruluna dava açmayı düşünüyor.

© Thomson Reuters 2023


Samsung, Güney Kore’deki ilk Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy Tab S9 serisi ve Galaxy Watch 6 serisinin yanı sıra Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5’i de tanıttı. Şirketin yeni cihazlarını ve daha fazlasını Orbital’in son bölümü olan Gadgets 360 podcast’inde tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8